Ystäviä ulkomailta?

Nslow

En ihan hirveästi ole viettänyt aikaani tällä palstalla ja en myöskään ole varma, että tuliko tämä nyt oikeaan ryhmään. Mutta mennään suoraan asiaan. Haluaisin tutustua uusii ihmisiin, jotka asuvat esimerkiksi Englannissa tai Yhdysvalloissa.

Olen pitkään halunnut opiskella Englantia. Koska oma Englantini on todella huono. Olisi mukava tavata ihmisiä, jotka puhuvat äidinkielenään puhdasta Englantia.

- Kyllä, opiskelen aikuislukiossa Englantia, mutta jokapäiväisessä käytössä se ei kuitenkaan ole. Tästä syystä olisi hienoa löytää ihminen, jonka kanssa voisi käydä keskusteluita erillaisista aiheista ja samalla kehittää sanavarastoa ja ihan perus asioita.

Kun selaa nettiä erilaisilla hakusanoilla, niin toki tulee useita "chattejä" vastaan, mutta yleensä siellä ne keskustelut eivät ole hirveen syvällisiä.

Toivoisin, että jos joku on löytänyt jostain netin kautta ulkomaalaisia kavereita, niin jakaisi linkkiä siitä, mistä kannattaisi lähteä etsimään.

Myös ihan tavallinen Suomalainenkin käy, joka puhuu täydellistä Enkkua :)

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsevaan

      Täydellistä englantia ei olekaan. Olen asunut kymmeniä vuosia maassa jossa englanti on valtakieli ja olen todennut sen, että itse en ikinä opi standardi lausumista ja natiivit syyttävät aina lausumistani, vaikka eivät omaa tyhmyyttään ymmärrä mitä sanon. Tarvitset lisää juttelua englanniksi, et kirjoittelua eli ainoa vaihtoehto on löytää juttupiiri Suomesta tai lähteä ulkomaille.

    • isotavoite

      Voi kun oppisit ensin täydellistä suomea.

      Täydellisesti englantia osaavat ovat harvinaisuuksia koko maailmassa. Toimiva osaaminen riittää, täydellisyyttä ei tarvitakaan. Mutta saa sitä tavoitella. Hyvä apu siinä on sujuvasti englantia puhuva seura sekä korkeatasoinen ja monipuolinen opetus, jollaista löytyy esim. yliopistoista, missä englannin opettajatkin koulutetaan. Lisäksi tarvitaan kielellistä lahjakkuutta ja ahkeruutta.

      Ensin voisit suorittaa sen lukion englannin loistavin arvosanoin. Siltä pohjalta jatkat sitten täydellisyyden tavoittelua.

      Pelkkä juttelu erinomaisesti englantia puhuvien kanssa ei johda täydelliseen kielitaitoon, ei lähellekään. Edistää se silti toimivan kielitaidon saavuttamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      274
      17653
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12542
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6252
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5263
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      84
      5083
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      104
      3726
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3189
    Aihe