En ihan hirveästi ole viettänyt aikaani tällä palstalla ja en myöskään ole varma, että tuliko tämä nyt oikeaan ryhmään. Mutta mennään suoraan asiaan. Haluaisin tutustua uusii ihmisiin, jotka asuvat esimerkiksi Englannissa tai Yhdysvalloissa.
Olen pitkään halunnut opiskella Englantia. Koska oma Englantini on todella huono. Olisi mukava tavata ihmisiä, jotka puhuvat äidinkielenään puhdasta Englantia.
- Kyllä, opiskelen aikuislukiossa Englantia, mutta jokapäiväisessä käytössä se ei kuitenkaan ole. Tästä syystä olisi hienoa löytää ihminen, jonka kanssa voisi käydä keskusteluita erillaisista aiheista ja samalla kehittää sanavarastoa ja ihan perus asioita.
Kun selaa nettiä erilaisilla hakusanoilla, niin toki tulee useita "chattejä" vastaan, mutta yleensä siellä ne keskustelut eivät ole hirveen syvällisiä.
Toivoisin, että jos joku on löytänyt jostain netin kautta ulkomaalaisia kavereita, niin jakaisi linkkiä siitä, mistä kannattaisi lähteä etsimään.
Myös ihan tavallinen Suomalainenkin käy, joka puhuu täydellistä Enkkua :)
Ystäviä ulkomailta?
2
163
Vastaukset
- Itsevaan
Täydellistä englantia ei olekaan. Olen asunut kymmeniä vuosia maassa jossa englanti on valtakieli ja olen todennut sen, että itse en ikinä opi standardi lausumista ja natiivit syyttävät aina lausumistani, vaikka eivät omaa tyhmyyttään ymmärrä mitä sanon. Tarvitset lisää juttelua englanniksi, et kirjoittelua eli ainoa vaihtoehto on löytää juttupiiri Suomesta tai lähteä ulkomaille.
- isotavoite
Voi kun oppisit ensin täydellistä suomea.
Täydellisesti englantia osaavat ovat harvinaisuuksia koko maailmassa. Toimiva osaaminen riittää, täydellisyyttä ei tarvitakaan. Mutta saa sitä tavoitella. Hyvä apu siinä on sujuvasti englantia puhuva seura sekä korkeatasoinen ja monipuolinen opetus, jollaista löytyy esim. yliopistoista, missä englannin opettajatkin koulutetaan. Lisäksi tarvitaan kielellistä lahjakkuutta ja ahkeruutta.
Ensin voisit suorittaa sen lukion englannin loistavin arvosanoin. Siltä pohjalta jatkat sitten täydellisyyden tavoittelua.
Pelkkä juttelu erinomaisesti englantia puhuvien kanssa ei johda täydelliseen kielitaitoon, ei lähellekään. Edistää se silti toimivan kielitaidon saavuttamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081779- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801241Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23967