Tyttö "pallo hukassa"?

Sähkösirkka

Hei!
Onko mitenkään mahdollista, että vielä v-2016 maksetaan sähköstä nks:tua ennakkoa ja sähkölaskut tasataan kerran vuodessa, kun Helsingin Herra on ne laskenut (Isännöitsijä), vaikka jokaisella asukkaalla on oma mittari?

Emme myöskään pyynnöistä huolimatta ole saaneet yhtään sähkölaskua Vuokranantajalta, ei kuulemma anneta tuntemattomille??

kuuluuko vuokralaisen maksaa muuta kuin oma kulutus, esim. veroja perusmaksuja sun muita ....

16

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isi.panee.paljaalla.nyt

      Vanhemmat taas unohtanut ehkäisyn.

    • IhmettelenVaan

      Eikö kaikilla asukkailla, myös teillä ole omaa sähkösopimusta? Jos on, niin teille kuuluu tulla sähkölasku edellyttäen että sähkösopimus on tehty.

    • PP2456

      Vuokranantajalla on VELVOLLISUUS antaa sähkölasku vuokralaiselle, jos lasku menee asunnon vuokraajalle, muuten jätät laskut maksamatta, outoa pikku puuhastelua näyttää olevan koko hommeli, otappa yhteyttä Kuluttajaasiamieheen.

    • hhtl

      Itselläni on sijoitusasuntona pieni kaksio, jossa talonyhtiö laskuttaa veden ja sähkön asunnon omistajalta 4kk kulutuksen mukaan. Perin sähköstä ja vedestä yht. 30e/kk ennakko maksua. Ja kun saan 4kk välein laskun talonyhtiöltä, maksan sen ja skannaan s-postina laskut vuokralaiselle nähtäväksi.

      Jos 4kk aikana kulut on olleet esim. 110e, niin maksan vuokralaisen pankkitilille 10e ja jos taas toisin päin pyydän vuokralaista viipymättä maksamaan minulle puuttuvan summan. Tähän mennessä olen aina joutunut palauttamaan 4kk välein n. 15-5e.

      Aino huono puoli tässä on se että verottaja katsoo tuon 30e ennakkomaksun vuokratuloksi, joten mikäli vuokaralainen kuluttaakin vain 20e/kk, joudun maksamaan 10e turhaa veroa, eli 30%, eli 3e/kk. Joten jos luotat vuokralaiseen, niin kannattaa pyyntää hieman liian pientä ennakkoa, jolloin et maksaa turhaa veroa valtiolle.

      • qew3rtyu

        Miksi tässä omassa tapauksessasi taloyhtiö ei voisi laskuttaa suoraan asukasta, eli vuokralaista?


      • hhtl
        qew3rtyu kirjoitti:

        Miksi tässä omassa tapauksessasi taloyhtiö ei voisi laskuttaa suoraan asukasta, eli vuokralaista?

        Olen asiaa isännöitsijältä kysynyt, mutta ei kuulemma ole mahdollista. Ilmeisesti näkevät asian niin että saavat todennäköisemmin maksut asunnon omistajalta.

        Mikäli asunnossa on jokin päivä vuokralaisena jokin tuttu, esim. kaverin lapsi jne... voisi tuolloin sopia että annan saapuneet laskut hänelle itselle maksettavaksi, jolloin ennakkomaksuja ei tarvitsisi kerätä lainkaan.


    • sdfghjklkj

      Joissain vanhemmissa taloyhtiöissä on edelleen olemassa vanhoja systeemejä, joissa taloyhtiöllä itsellään on olemassa yksi päämittari ja sopimus siihen päämittariin. Tuon päämittarin kautta kautta kulkee koko taloyhtiön sähköt. Asunnoissa on sitten erilliset alamittarit. Asukkaat maksaa sähköstä taloyhtiölle tuon alamittarin kulutuksen mukaan.

      Joissain vanhoissa taloyhtiöissä voi olla myös siten, että sen koko taloyhtiön kattavan päämittarin lisäksi ei ole asuntokohtaisia alamittareita, vaan asukkaat maksavat sähköstään taloyhtiölle "jyvitetyn" summan. Siihen voi vaikuttaa asunnon koko, asukkaiden määrä, pakastin, pyykinpesukone jne...

      Jos taas tässä aloittajan asunnossa on olemassa ihan paikallisen verkkoyhtiön omistama etäluettava mittari, sillon asunnossa on olemassa ihan oma erillinen sähköliittymä. Siinä tapauksessa aloittajan olisi pitänyt tehdä johonkin sähkönmyyntiyhtiöön sähkösopimus muuttovaiheessa, jolloin myös verkkoyhtiö alkaa laskuttaa sähkösopimuksen tehnyttä asukasta. Kysymys kuuluu: onko asunnossa oleva mittari verkkoyhtiön tunnuksin varustettu sinetöity etäluettava mittari, VAI onko se kymmeniä vuosia vanha pyörivällä kiekolla & numerorullilla varustettu taloyhtiön "alamittari"?

    • alkuperäinen

      Hei!

      Kiitos vastauksesta ja kiitos myös muillekkin vastauksia kirjoittaneet.
      Taloyhtiössä on vanha mittari, siis alamittari ja ISÄNNÖITSIJÄ kuulemma laskee sähkönkulutuksen, joka tuntuu varsin oudolta, en myöskään ole saanut laskuja pyynnöistä huolimatta ja tässä yhtiössä ei voinut tehdä omaa sähkösopimusta, olen kysynyt asiaa Fortumilta, joka on sähköntuottaja.

      Kuitenkin Kuluttajaasiamies sanoi, että laskut ovat saatava, meneväthän ne vuokraisännälle,...Isännöitsijä taas sitä mieltä, että olen "Tuntematon"?? jolle laskuja ei näytetä?? Kyllä mulla ihan nimi on, miten toimin?

      • helppotarkistaa

        No kai sinä pystyt itse tarkistamaan mittarista lukemat ja vertaamaan sitä laskutettuun sähköön niin tiedät onko laskutus oikein.


      • Sijoittaja1

        Kyllä Vuokraisännän on annettava laskut, ei isännöitsijä sitä määrää, asia on juurikin näin ja oikein, ethän vaan maksa heidänkin sähköään???

        Isännöitsijä on Taloyhtiön Työrukkanen" ei vuokranantajasi, ellei laskuja tule ota yhteys kuluttajavirastoon.


      • selvä_kuin_pläkki

        Ainakin tyttö on valinnut kuvaavan nimimerkin, sen verran on asioista ja tekniikasta ulkona.


      • VVIAA
        selvä_kuin_pläkki kirjoitti:

        Ainakin tyttö on valinnut kuvaavan nimimerkin, sen verran on asioista ja tekniikasta ulkona.

        Tyhmää kirjoittaa asiattomuuksia, ei kaikki ole yhtä viisaita kuin sie!


    • äi_mistys

      Kautta-aikonenon vuokralainen tehnyt oman sähkö- ja vesisopimuksen. Jos et tyydy,hanki omistusasunto!
      Mitä täällä oikein kukkoillaan !

      • Sopimukseton

        Vesisopimus ?


      • Asunto-osakeyhtiöitä joissa vesi sisältyy hoitovastikkeeseen on enemmän kuin maallikko uskoisikaan. Samaten löytyy asunto-osakeyhtiöitä joissa sähkö sisältyy hoitovatikkeeseen on olemassa, olen myynyt tällaisesta yhtiöstä huoneiston Espoossa ja tömännyt näihin aina välillä muuallakin maasssamme. Näissä omaa sähkösopimusta ei edes voi tehdä, koska huoneistokohtaisia sähkömittareita ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      249
      6448
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      197
      6005
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      22
      5557
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      121
      4313
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      147
      3557
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3363
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      23
      3066
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      275
      2518
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      8
      2512
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      138
      2367
    Aihe