Tyttö "pallo hukassa"?

Sähkösirkka

Hei!
Onko mitenkään mahdollista, että vielä v-2016 maksetaan sähköstä nks:tua ennakkoa ja sähkölaskut tasataan kerran vuodessa, kun Helsingin Herra on ne laskenut (Isännöitsijä), vaikka jokaisella asukkaalla on oma mittari?

Emme myöskään pyynnöistä huolimatta ole saaneet yhtään sähkölaskua Vuokranantajalta, ei kuulemma anneta tuntemattomille??

kuuluuko vuokralaisen maksaa muuta kuin oma kulutus, esim. veroja perusmaksuja sun muita ....

16

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isi.panee.paljaalla.nyt

      Vanhemmat taas unohtanut ehkäisyn.

    • IhmettelenVaan

      Eikö kaikilla asukkailla, myös teillä ole omaa sähkösopimusta? Jos on, niin teille kuuluu tulla sähkölasku edellyttäen että sähkösopimus on tehty.

    • PP2456

      Vuokranantajalla on VELVOLLISUUS antaa sähkölasku vuokralaiselle, jos lasku menee asunnon vuokraajalle, muuten jätät laskut maksamatta, outoa pikku puuhastelua näyttää olevan koko hommeli, otappa yhteyttä Kuluttajaasiamieheen.

    • hhtl

      Itselläni on sijoitusasuntona pieni kaksio, jossa talonyhtiö laskuttaa veden ja sähkön asunnon omistajalta 4kk kulutuksen mukaan. Perin sähköstä ja vedestä yht. 30e/kk ennakko maksua. Ja kun saan 4kk välein laskun talonyhtiöltä, maksan sen ja skannaan s-postina laskut vuokralaiselle nähtäväksi.

      Jos 4kk aikana kulut on olleet esim. 110e, niin maksan vuokralaisen pankkitilille 10e ja jos taas toisin päin pyydän vuokralaista viipymättä maksamaan minulle puuttuvan summan. Tähän mennessä olen aina joutunut palauttamaan 4kk välein n. 15-5e.

      Aino huono puoli tässä on se että verottaja katsoo tuon 30e ennakkomaksun vuokratuloksi, joten mikäli vuokaralainen kuluttaakin vain 20e/kk, joudun maksamaan 10e turhaa veroa, eli 30%, eli 3e/kk. Joten jos luotat vuokralaiseen, niin kannattaa pyyntää hieman liian pientä ennakkoa, jolloin et maksaa turhaa veroa valtiolle.

      • qew3rtyu

        Miksi tässä omassa tapauksessasi taloyhtiö ei voisi laskuttaa suoraan asukasta, eli vuokralaista?


      • hhtl
        qew3rtyu kirjoitti:

        Miksi tässä omassa tapauksessasi taloyhtiö ei voisi laskuttaa suoraan asukasta, eli vuokralaista?

        Olen asiaa isännöitsijältä kysynyt, mutta ei kuulemma ole mahdollista. Ilmeisesti näkevät asian niin että saavat todennäköisemmin maksut asunnon omistajalta.

        Mikäli asunnossa on jokin päivä vuokralaisena jokin tuttu, esim. kaverin lapsi jne... voisi tuolloin sopia että annan saapuneet laskut hänelle itselle maksettavaksi, jolloin ennakkomaksuja ei tarvitsisi kerätä lainkaan.


    • sdfghjklkj

      Joissain vanhemmissa taloyhtiöissä on edelleen olemassa vanhoja systeemejä, joissa taloyhtiöllä itsellään on olemassa yksi päämittari ja sopimus siihen päämittariin. Tuon päämittarin kautta kautta kulkee koko taloyhtiön sähköt. Asunnoissa on sitten erilliset alamittarit. Asukkaat maksaa sähköstä taloyhtiölle tuon alamittarin kulutuksen mukaan.

      Joissain vanhoissa taloyhtiöissä voi olla myös siten, että sen koko taloyhtiön kattavan päämittarin lisäksi ei ole asuntokohtaisia alamittareita, vaan asukkaat maksavat sähköstään taloyhtiölle "jyvitetyn" summan. Siihen voi vaikuttaa asunnon koko, asukkaiden määrä, pakastin, pyykinpesukone jne...

      Jos taas tässä aloittajan asunnossa on olemassa ihan paikallisen verkkoyhtiön omistama etäluettava mittari, sillon asunnossa on olemassa ihan oma erillinen sähköliittymä. Siinä tapauksessa aloittajan olisi pitänyt tehdä johonkin sähkönmyyntiyhtiöön sähkösopimus muuttovaiheessa, jolloin myös verkkoyhtiö alkaa laskuttaa sähkösopimuksen tehnyttä asukasta. Kysymys kuuluu: onko asunnossa oleva mittari verkkoyhtiön tunnuksin varustettu sinetöity etäluettava mittari, VAI onko se kymmeniä vuosia vanha pyörivällä kiekolla & numerorullilla varustettu taloyhtiön "alamittari"?

    • alkuperäinen

      Hei!

      Kiitos vastauksesta ja kiitos myös muillekkin vastauksia kirjoittaneet.
      Taloyhtiössä on vanha mittari, siis alamittari ja ISÄNNÖITSIJÄ kuulemma laskee sähkönkulutuksen, joka tuntuu varsin oudolta, en myöskään ole saanut laskuja pyynnöistä huolimatta ja tässä yhtiössä ei voinut tehdä omaa sähkösopimusta, olen kysynyt asiaa Fortumilta, joka on sähköntuottaja.

      Kuitenkin Kuluttajaasiamies sanoi, että laskut ovat saatava, meneväthän ne vuokraisännälle,...Isännöitsijä taas sitä mieltä, että olen "Tuntematon"?? jolle laskuja ei näytetä?? Kyllä mulla ihan nimi on, miten toimin?

      • helppotarkistaa

        No kai sinä pystyt itse tarkistamaan mittarista lukemat ja vertaamaan sitä laskutettuun sähköön niin tiedät onko laskutus oikein.


      • Sijoittaja1

        Kyllä Vuokraisännän on annettava laskut, ei isännöitsijä sitä määrää, asia on juurikin näin ja oikein, ethän vaan maksa heidänkin sähköään???

        Isännöitsijä on Taloyhtiön Työrukkanen" ei vuokranantajasi, ellei laskuja tule ota yhteys kuluttajavirastoon.


      • selvä_kuin_pläkki

        Ainakin tyttö on valinnut kuvaavan nimimerkin, sen verran on asioista ja tekniikasta ulkona.


      • VVIAA
        selvä_kuin_pläkki kirjoitti:

        Ainakin tyttö on valinnut kuvaavan nimimerkin, sen verran on asioista ja tekniikasta ulkona.

        Tyhmää kirjoittaa asiattomuuksia, ei kaikki ole yhtä viisaita kuin sie!


    • äi_mistys

      Kautta-aikonenon vuokralainen tehnyt oman sähkö- ja vesisopimuksen. Jos et tyydy,hanki omistusasunto!
      Mitä täällä oikein kukkoillaan !

      • Sopimukseton

        Vesisopimus ?


      • Asunto-osakeyhtiöitä joissa vesi sisältyy hoitovastikkeeseen on enemmän kuin maallikko uskoisikaan. Samaten löytyy asunto-osakeyhtiöitä joissa sähkö sisältyy hoitovatikkeeseen on olemassa, olen myynyt tällaisesta yhtiöstä huoneiston Espoossa ja tömännyt näihin aina välillä muuallakin maasssamme. Näissä omaa sähkösopimusta ei edes voi tehdä, koska huoneistokohtaisia sähkömittareita ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      237
      5935
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4759
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      84
      3585
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      248
      3039
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2769
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      187
      2277
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1719
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1235
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1148
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1146
    Aihe