Opiskelen tällä hetkellä ammattikoulussa elektroniikka-asentajaksi kolmannella vuodella ja valmistun vuonna 2017. Olen kuitenkin sitä mieltä, että haluaisin tehdä sähköasentajan hommia, mutta en halua jättää nykyisiä opintoja kesken.
Ensi vuonna menen armeijaan ja suunnittelen olevani siellä puoli vuotta, joten onko mahdollista hakea ensi yhteishaussa aikuisopiskelijaksi sähköasentajaksi ja minut valitaan niin voin lykätä opintoja vuodella?
Katselin jo Tredun sivulta aikuiskoulutusta sähköasentajaksi, mutta kun menin Wilmaan missä hakeminen ilmeisesti tehdään niin listoilta puuttuu sähköala aivan vallan. Tuleeko sähköala haettavaksi taas keväällä?
Kolmas kysymykseni kuuluu näin, onko mahdollista ottaa aikuisopiskeluna sähkärin hommat iltaopiskeluna vuoden ajaksi ja sitten kun armeija alkaa niin pidän väliä ja jatkaisin kun armeija loppuu?
Neljäntenä kysymyksenä on se, että omistan jo työturvallisuuskortin, tulityökortin ja sähkötyöturvallisuuskortin ja sähköasennustekniikan perusteet on koulussa käyty niin saako koulusta jonkin muotoista vapautusta, jolla pystyisi lyhentämään opintojen pituutta?
Sähköasentajaksi?
3
293
Vastaukset
- hyisaatana
Ei kannata mennä vuoden mittaiseen koulutukseen, sieltä tulee vaan dorkia.
Luulevat osaacvansa kaiken ja ovat täysiä kusipäitä.
Vittu että ottaa pannuun, alkaa koht pata kolisee kurssisähkäreillä - htrfdiyutru8
Työkaverillani oli vastaava tilanne. Ensin kävi pieruvirtapuolen... Sitte armeija. Sitten intin jälkeen meni ammattikouluun takasi voimapuolelle. Muistaakseni vuosi riitti. Jos ei riitä niin sitten kaksi vuotta mutta ilman yleis aineita yms. Kannattaa kysyä opolta tai opettajilta tai rehtorilta yms..
Tai oppisopimus vois olla kans hyvä jos löytää työnantajan jollese sopii.- akasdjkhjkasdfh
Ammattikouluunhan ei tätä nykyä pääse, jos on jo tutkinto alla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115077Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493322Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853069Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382298- 811797
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411550450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1211474Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191149- 161109
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431077