Sähköasentajaksi?

UteliasOpiskelija

Opiskelen tällä hetkellä ammattikoulussa elektroniikka-asentajaksi kolmannella vuodella ja valmistun vuonna 2017. Olen kuitenkin sitä mieltä, että haluaisin tehdä sähköasentajan hommia, mutta en halua jättää nykyisiä opintoja kesken.

Ensi vuonna menen armeijaan ja suunnittelen olevani siellä puoli vuotta, joten onko mahdollista hakea ensi yhteishaussa aikuisopiskelijaksi sähköasentajaksi ja minut valitaan niin voin lykätä opintoja vuodella?

Katselin jo Tredun sivulta aikuiskoulutusta sähköasentajaksi, mutta kun menin Wilmaan missä hakeminen ilmeisesti tehdään niin listoilta puuttuu sähköala aivan vallan. Tuleeko sähköala haettavaksi taas keväällä?

Kolmas kysymykseni kuuluu näin, onko mahdollista ottaa aikuisopiskeluna sähkärin hommat iltaopiskeluna vuoden ajaksi ja sitten kun armeija alkaa niin pidän väliä ja jatkaisin kun armeija loppuu?

Neljäntenä kysymyksenä on se, että omistan jo työturvallisuuskortin, tulityökortin ja sähkötyöturvallisuuskortin ja sähköasennustekniikan perusteet on koulussa käyty niin saako koulusta jonkin muotoista vapautusta, jolla pystyisi lyhentämään opintojen pituutta?

3

353

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyisaatana

      Ei kannata mennä vuoden mittaiseen koulutukseen, sieltä tulee vaan dorkia.
      Luulevat osaacvansa kaiken ja ovat täysiä kusipäitä.
      Vittu että ottaa pannuun, alkaa koht pata kolisee kurssisähkäreillä

    • htrfdiyutru8

      Työkaverillani oli vastaava tilanne. Ensin kävi pieruvirtapuolen... Sitte armeija. Sitten intin jälkeen meni ammattikouluun takasi voimapuolelle. Muistaakseni vuosi riitti. Jos ei riitä niin sitten kaksi vuotta mutta ilman yleis aineita yms. Kannattaa kysyä opolta tai opettajilta tai rehtorilta yms..
      Tai oppisopimus vois olla kans hyvä jos löytää työnantajan jollese sopii.

      • akasdjkhjkasdfh

        Ammattikouluunhan ei tätä nykyä pääse, jos on jo tutkinto alla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe