ELY-KESKUKSEN PYYNTÖ KASVATTAA KANSAINVÄLISTÄ SUOJELUA SAAVIEN KUNTAPAIKKOJEN MÄÄRÄÄ
Kaupunginkanslia on jokin aika sitten tavoittanut Perussuomalaisten heiltä kateissa olleen kaupunginvaltuutetun paikallisesta kapakasta. Tämä tarkoittaa sitä, että häneltä pöytäkirjan tarkastajana on nyt saatu tarvittavat nimikirjoitukset parisen kuukautta tarkastamatta olleisiin pöytäkirjoihin.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että nyt tuon 25.5.2016 pidetyn kokouksen pöytäkirja on vihdoin saatu tarkastetuksi ja asetettu näytteille 15.9.2016 asti. Tähän päivään asti meillä kaikilla kuntalaisilla on aikaa valittaa kunnallisvalituksella päätöksestä hallinto-oikeuteen hakien samalla päätöksen täytäntöönpanokieltoa. Sillä päätöksenteko asiassa ei mennyt niin kuin sen olisi kuulunut mennä.
Tekemällä asiasta mahdollisimman monta kunnallisvalitusta hallinto-oikeuteen me voimme vielä perua tämän kohtalokkaan päätöksen, joka tulevaisuudessa tulisi olemaan todella suuri ja raskas maksutaakka lapsillemme.
Me olemme nyt saaneet jo vastaanottokeskuksista sulkemispäätökset Porvoon osalta ja kielteisiä turvapaikkapäätöksiä kirjoitellaan ennätystahtiin. Tämä ei kuitenkaan riitä, sillä kaupungintalous on retuperällä, eikä meillä ole varaa ottaa huolehdittavaksemme näitä 119 turvapaikanhakijaa. Lastemme tähden meidän täytyy luovuttaa heidät taloutensa paremmin hoitaneiden kuntien vastuulle. Toimikaa nyt kun vielä ehditte!
Kaupunginkanslia on jokin aika sitten tavoittanut Perussuomalaisten heiltä kateissa olleen kaupunginvaltuutetun paikallisesta kapakasta. Tämä tarkoittaa sitä, että häneltä pöytäkirjan tarkastajana on nyt saatu tarvittavat nimikirjoitukset parisen kuukautta tarkastamatta olleisiin pöytäkirjoihin.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että nyt tuon 25.5.2016 pidetyn kokouksen pöytäkirja on vihdoin saatu tarkastetuksi ja asetettu näytteille 15.9.2016 asti. Tähän päivään asti meillä kaikilla kuntalaisilla on aikaa valittaa kunnallisvalituksella päätöksestä hallinto-oikeuteen hakien samalla päätöksen täytäntöönpanokieltoa. Sillä päätöksenteko asiassa ei mennyt niin kuin sen olisi kuulunut mennä.
Tekemällä asiasta mahdollisimman monta kunnallisvalitusta hallinto-oikeuteen me voimme vielä perua tämän kohtalokkaan päätöksen, joka tulevaisuudessa tulisi olemaan todella suuri ja raskas maksutaakka lapsillemme.
Me olemme nyt saaneet jo vastaanottokeskuksista sulkemispäätökset Porvoon osalta ja kielteisiä turvapaikkapäätöksiä kirjoitellaan ennätystahtiin. Tämä ei kuitenkaan riitä, sillä kaupungintalous on retuperällä, eikä meillä ole varaa ottaa huolehdittavaksemme näitä 119 turvapaikanhakijaa. Lastemme tähden meidän täytyy luovuttaa heidät taloutensa paremmin hoitaneiden kuntien vastuulle. Toimikaa nyt kun vielä ehditte!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Forssassahan on käytännössä hätätila päällä. Minulla on siellä paljon tuttuja, jotka kertovat hieman erilaista tarinaa kuin mitä lehdistä on saanut lukea. Siellä on nyt tilanne se, että Saksankuja on kokonaan suljettu liikenteeltä. Ollut jo vuorokauden. Suljetulta alueelta kuului illan ja yön aikana kovaa vieraskielistä möykkää. Ihmiset kujan varrella eivät ole saaneet päivän lehteään, sillä poliisi ei päästä postinjakajaakaan näiden ulkomaalaisten valloittamalle alueelle. Ulkomaalaisilla, jotka eivät ole turvapaikanhakijoita, vaan jo kuntapaikan saaneita, on ollut rautaputkia jemmattuna ysitalon ja viitostalon välissä. Kukaan ei tiedä löytyykö tällaisia jemmoja lisääkin. Koululaisia on kielletty poistumasta koulun alueelta välitunnilla, edes läheisellä grillillä ei saa käydä. Asuntolan asukkaita on kielletty menemästä ulos iltayhdeksän jälkeen. Tällaista Suomeako me haluamme tänne Porvooseenkin..?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154099492543778&set=gm.1221746164503272&type=3&theater
Tuon linkin takaa voitte käydä itse kukin katsomassa, miten suvaitsevaiset ihmiset eivät olekaan suvaitsevaisia. Rotusortoa vastustavat ihmiset sortavat täysillä Porvoon kaupunginvaltuuston Perussuomalaista Hannu Martikaista, joka muuten on varsin fiksu tyyppi.
Porvoolaisista kaupunginvaltuutetuista Demareitten Mirja Suhonen onneksi Martikaista ansiokkaasti puolusti, mutta sellaista ei Rasmuksen Welcome Refugees jengi suvaitse ja hänet heitettiin ulos koko yhteisöstä.
Valtuuston RKP:n edustaja Catharina Von Choultz saapui myös ansiokkaasti Martikaista puolustamaan ja hämäykseksi vaihtoi kielen ruotsiin että valtaosa Rasmuksen jäsenistä ei ymmärtäisi. Mutta ei auttanut sekään, Martikaisen lynkkaus sai ylläpitäjän suostumuksella jatkua.
Siinä teille mallia miten hulluja ja suvaitsemattomia nuo Welcome Refugees-tyypit oikeasti ovat. Maailmalla toki on hullumpiakin, mm. No Borders ja monta muuta, mutta kyllä tämä Rasmus ry on Suomen mittapuussa onneksi vielä se pahin.
Se mikä on huolestuttavinta on se, että tämä kahden suomalaisia vihaavan britin suvaitsematon ja ihmisiä jatkuvalla syötöllä solvaava yhdistys nauttii melkoisia valtion tukia. Kiertäkää ihmiset kaukaa nämä hullut!
Forssassa ei muuten leikitä. Ammattiopiston asuntolan ovet lukitaan kello 17:00 ja ovat lukittuina aamuun asti. Saksankuja on juuri avattu liikenteelle, mutta suljetaan todennäköisesti kohta uudelleen. Forssaan on muodostumassa ensimmäinen NO-GO alue. Nyt siitä kärsivät ainakin nuo ammattiopiston oppilaat, joiden vapaata liikkuvuutta rajoitetaan sulkemalla heidät asuntolaan. Tätäkö me haluamme Porvooseenkin?
Mikä tämä Martikaisen juttu on?
Niin kauan kuin norkoillaan turvapaikkaa ollaan melko hissukseen, mutta kun se on saatu alkaa räyhääminen.
Nyt on valtuuston matu-pöytäkirja tarkistettu ja julkaistu. Ei edes pöytäkirjamerkinnöissä pantu kunnolla kyseenalaiseksi asiaa.
http://porvoo01.hosting.documenta.fi/kokous/20169737-4.HTM
Jos joku valittaa, valittakoon sellaisesta asiasta, josta se on mahdollista.
Sisäministeriö selvitti viime vuoden VOK-kuluja. Tavoitteena oli, että menot olisivat keskimäärin korkeintaan 37 euroa/hlö/vrk. Oikeasti ne olivat 66 euroa/hlö/vrk. Eli yksi turvapaikanhakija tulee suunniteltua kalliimmaksi 10 585 euroa vuorokaudessa. Kokonaispaketti on 24 090 euroa/lärvi vuodessa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016082922237401_uu.shtml
Korjaus yksi matu on vuodessa 10 585 euroa kalliimpi vuodessa kuin oli suunniteltu ja budjetoitu.
Tänään paikallislehdistä poimittua: matu työllistyy keskimäärin 20 vuodessa
Taitaa olla tempputyöllistämisestä tuossakin kyse
kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet maahanmuuttajat saavat toimeentulotukea vaikkei ole oleskelulupaa.
huh huh melkoista touhua!
Tämän miehen syyllisyys matu-ryntäykseen on kiistaton:
http://www.hs.fi/politiikka/a1305982959944
Matuilla rahastus ja kansan kusetus valtamedian toimesta vaan jatkuu. Ensi vuonna luvassa mittavat lisäleikkaukset ja on varmaa että kansan ryöstämisen mahdollistavat pakkolait tulevat voimaan, jotta korruptoitunut eliitti saa siirrettyä massit tileillensä.
Syyriassa on rauhalliset olot ja turisteja kutsutaan lomailemaan.
https://www.youtube.com/watch?v=saXH4yQARqg
Irakin Bagdadissa juhlitaan. Onpas kova sotatila päällä?
https://www.youtube.com/watch?v=P_XkPvxLIF8
Sipilän kutsuvieraat ovat tulleet valloittamaan Suomea islamille. Sipilä siis suosii antikristillisiä voimia. Sipilä on häpeäksi vanhoillis lestadiolaisille ja Sipilä on häpäissyt toimillaan Jeeskuksen nimen.
Myös rajavartiolaitoksen johto on syyllisten listalla. Heillä olisi ollut laillinen oikeus laittaa puomit kiinni viime vuoden invaasion alettua. Kuka heille maksoi, jotta laiton maahantulo sallittiin? Onko rajavartiolaitoksen johto mukana VOK-bisneksessä ja kotouttamis vehkeilyssä?
Olisiko tässä linkissä matu-syylliset
http://porvoo01.hosting.documenta.fi/kokous/20169737.HTM
Siinähän ne syylliset ovat, paitsi neljä viimeistä nimeä. Pitäisi tarkastaa, ketkä varsinaiset valtuutetut olivat poissa.
Kotouttamisesta on ryhtynyt tihkumaan hieman tietoja. Vanha Kuningattarentiellä on punainen pikkutalo, jossa asui viime vuoden loppuun asti suomalaisperhe. Vuokra oli 1200 euroa/kk. Nyt siinä asuvat turvapaikan saaneet kehitysmaalaiset. Vuokra on 1600 euroa/kk. Näin yksityinen vuokraisäntä vedättää yhteiskuntaa, jonka veronmaksajat kustantavat asumisen.
Näsissä on asutettu syyrialaisia kerrostaloon. Taitavat olla kuuleman mukaan ummikkoja sekä suomeksi että englanniksi. Vuokraisäntä on Y-säätiö, joka lienee ylittänyt toimivaltansa.
Y-säätiö perustettiin yli 30 v. sitten hankkimaan asuntoja suomalaisille. Tuskin tätä alkuperäistä tarkoitusta on virallisesti hylätty.
"Y-Säätiö on yleishyödyllinen ja poliittisesti sitoutumaton suomalainen säätiö, jonka tehtävänä on vähentää asunnottomuutta tarjoamalla laadukkaita ja kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja. Sen perustivat vuonna 1985 Helsingin, Espoon, Vantaan, Tampereen ja Turun kaupungit, Suomen Kaupunkiliitto (nykyisin Suomen Kuntaliitto), Kirkkohallitus, Suomen Punainen Risti, Rakennusteollisuus RT, Rakennusliitto, Alko sekä Suomen Mielenterveysseura." (Wikipedia)