Olen ihmetellyt sitä, että miksi ainakaan yläkoulussa ei pidetä kunnon työrauhaa? Minusta olisi tärkeää, että tunneilla on pääosin hiljaista (lukuunottamatta ryhmäjuttuja). Päätäni alkaa särkemään ja olen usein hyvin väsynyt koulupäivän jälkeen. Asiat eivät oikein jää mieleen melun keskellä. Luultavasti jokainen opettaja tekee parhaansa, mutta toivoisin, että kiinnitätte enemmän huomiota tähän! Osa opettajista kylläkin pitää kurin hyvin, kiitos siitä!
Työrauhasta
3
131
Vastaukset
- Lukio____ope
Tervetuloa vaan itse kokeilemaan 30 murrosikäisen hillitsemistä kuuntelemaan jotain matematiikan ihmeellisyyksiä. Joiltakin aikuisilta onnistuu mutta yhä harvemmilta. Minulta ei onnistunut, vaihdoin opettajaksi lukion puolelle. Nyt työrauhaongelmat ovat enää ajoittaisia.
- gdfgfgf
Asiahan on niin, että opettaja ei ole syyllinen siihen, että osa peruskoululaisista ei osaa käyttäytyä kunnolla eikä ottaa huomioon muita ihmisiä sen enempää luokkatilanteessa kuin missään muuallakaan. Huono työrauha johtuu mölyävistä ja häiritsevistä yksilöistä. Heitä ei ole opetettu kotona. Yläkoulussa aineenopettaja tapaa kunkin luokan muutaman tunnin ajan viikossa. Silloin on tarkoitus opiskella kyseistä ainetta opetussuunnitelman mukaisesti eteenpäin. Mitenkään ei aika voi riittää kasvattamaan kunnon ihmisiksi sellaisia, joiden kotikasvatus on toistakymmentä vuotta mennyt pieleen.
Siskoni opettaa yläkoulussa. Hän on sanonut jo ajat sitten tehneensä päätöksen, että opettaa niitä, jotka haluavat oppia. Ei tarvitse välittää mitään niistä, jotka yrittävät vain haitata muiden oppilaiden ja opettajan työtä. Korkeintaan käskeä olemaan hiljaa ja työskentelemään. Tai pistää ulos luokasta. Hän on prikulleen oikeassa. - Kiitos123
Kiitos vastauksista! En usko, että oppilaiden saaminen hiljaiseksi on helppoa tai, että opettaja on syyllinen siihen ettei oppilaat osaa ottaa muita huomioon. Minusta on parasta laittaa mölyävät oppilaat ulos luokasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739