Kohdun ulkopuolinen myooma kokemuksia?

Myoomamuija

Minulla on yli kymmensenttinen myooma kohdun ulkopuolella. Vaivoja se ei ole aiheuttanut kun vasta viime aikoina kun olen alkanut epäillä, että myooma painaa virtsarakkoa. Virtsatieoireisiini saattoi olla jokin muukin syy. Kävin toukokuussa keuhkojen varjoainekuvauksessa ja epäilen, että varjoaine aiheutti jotain ongelmia. Minulla saattoi olla lievä virtsatietulehdus. Myös lantionpohjan lihasten treenailu on nyt parantanut tilannetta ja virtsatieoireet lähes kadonneet.

Olen menossa myoomaleikkaukseen, joka kuitenkin edelleen arveluttaa. Ikäni vuoksi minulta todennäköisesti leikataan myös kohtu pois (vaikka pyysin että ei) ja mahdollisesti toinen munasarja joudutaan poistamaan. Olen vajaa 5-kymppinen, mutta en halua luopua kohdusta, koska sekin saattaa aiheuttaa tunnetusti ongelmia. Mitä vaikutuksia on toisen munasarjan poistamisella vai onko mitään? Ja onko ketään, joka on jättänyt leikkaamatta kookkaan myooman ja selvinnyt ilman leikkausta vaihdevuosien yli?

3

1625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdfsgdsgds

      Itselläni ei ole kokemusta myoomista muuta kuin hatara mielikuva opiskeluajalta työharjoitteluista.

      Varmista ja vaadi, että leikkaavat kohtua vain sen verran, kuin on pakko. Oliko kohdunkaulasta mitään puhetta? Eli jos leikkaisi vain runko-osan? Tuskinpa sinulle ennättää uutta myoomaa kasvaa ennen vaihdevuosien ohitusta, vaikka kohtua jäisi jäljelle. Paitsi jos käytät hormonikorvaushoitoa, ehkä se aktivoi niitä? Kysy kaikki mieltä painavat kysymykset ennen hoitoa.

      Muista, että sinä et ole sairaalan omaisuutta, vaikka käytkin sairaalassa hoidossa. Eli itsemääräämisoikeuttasi on kunnioitettava. Saatat saada hankalan potilaan maineen, mutta korosta asiaa. Ei sinulle voi tehdä amputaatiota ilman suostumustasi! Sillä amputointihan on kohdunkin poisto.

      Itse en jättäisi kokonaan hoitamatta haittaavaa myoomaa. Ainakin itselleni on tärkeää, että virtsaus sujuu. Inkontinenssi ei ole kivaa, muttei virtsaumpikaan. Ja jos retentiovirtsaa jää, on aina infektioriski. Ja pahimmillaan virtsatulehdus leviää munuaisiin, enkä suosittele ottamaan sitä riskiä tieten tahtoen.

    • Myoomamuija

      Kiitos vastauksesta. Kohdunkaulasta ei ollut mitään puhetta, mutta pyysin säästämään kohdun niin eiköhän silloin kohdun kaulakin säästy. Ymmärrän tosin, että jos myooma on kasvanut kohdun seinämään pahasti niin kohtua on vaikea säästää myooman poiston yhteydessä. Minulle joskus joku lääkäri sanoi, että kohdun seinämästä saattaa silloin tulla liian ohut, ettei se ainakaan raskautta kestä.

      Lähinnä tässä on arveluttanut, että jos virtsaamisvaivat ei ole johtuneet myoomasta vaan jostain muusta ja menen leikkaukseen turhaan. Leikkaus on aina iso riski.

      Olen viivästyttänyt tätä leikkauspäätöstä juuri sen vuoksi, että kukaan lääkäri ei ole vuosien varrella osannut sanoa säästyykö kohtu. Joku jopa sanoi kerran, että kohtu on ehdottomasti myös poistettava. Muut ovat olleet varovaisempia arvioissaan ja sanoneet, että leikkaava lääkäri sen vasta näkee. Siinä samalla on myooma sitten kasvanut kaksinkertaiseksi kooltaan ja riskit on jo paljon isompia. Mielelläni kyllä tästä myoomasta luopuisin kun se ehkä aiheutti myöhäisen keskenmenon aikoinaan tai on ainakin yksi mahdollinen syy siihen.

    • Myoomamuija

      Suomessa käytetään kohdunpoiston argumenttina isojen myoomaleikkausten yhteydessä sitä, että myoomat ovat muodostaneet kiinnikkeitä kohtuun, jolloin verenvuoto on liian runsasta jos pelkkä myooma poistetaan. Kuitenkin, netistä löytyy leikkausvideoita, joissa iso myooma on poistettu ilman suuria verenvuotoja ja ilman kohdunpoistoa. Eikö Suomessa ole siis tarpeeksi osaamista pelkkään myoomaleikkaukseen? Vai säästöistäkö tässä on taas vain kyse? Pyrkimys leikata mahdollisimman nopeasti mahdollisimman monta potilasta?

      Ja kuitenkin käypä hoito-suositus on, että alle 10 cm myoomia ei leikata jollei ole haittaavia oireita. Kaiken järjen mukaan myoomat kannattaisi leikata silloin kun ne on vielä pienehköjä (alle 5 cm voidaan leikata tähystyksessä) ja kohdun poiston tarve pienempi. Näitä asioita ei minullekaan kyllä kerrottu siinä vaiheessa kun myooma oli vielä pienempi. Annettiin vain koko ajan ymmärtää, että vasta leikkaava lääkäri näkee tarviiko kohdun poistaa.

      Ilmeisesti kohtu katsotaan tarpeettomaksi elimeksi yli 4-kymppiselle ja sen syöpäriskin vuoksi. Kohtu kuitenkin osallistuu orgasmin kokemiseen. Syöpä voi myös iskeytyä moneen muuhunkin elimeen, mutta ei niitä sen vuoksi poisteta tai laiteta vaihtoon. Eihän miesten eturauhastakaan poisteta ihan muuten vaan, vaikka syöpä siinä on yleisempää kuin kohdussa. Miesten sukuelimien syövät ovat yleisempiä kuin naisten sukuelimien syövät. Eturauhanen vaikuttaa miehen erektioon ja sitä pidetään kyllä tärkeänä.

      Kohdun poistoon on joissain tutkimuksissa liitetty sydän- ja verisuonitautien riski, joka on itsellenikin sukurasituksen vuoksi paljon todellisempi kuin syöpäriski. Jos rahaa olisi, menisin sellaiseen paikkaan leikkaukseen, jossa kohtu luvattaisiin säästää ja olisin siinä tapauksessa käynyt leikkauksessa jo ajat sitten jos minulle olisi annettu asiasta tietoa tarpeeksi. Harmi vaan kun sitä rahaa ei ole ja vaihtoehdot on vähissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3690
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1588
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1328
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1171
    5. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1021
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      167
      999
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      74
      815
    8. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      47
      725
    9. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      33
      716
    10. Mitä opit tästä

      Ikävästä, päivästä?
      Ikävä
      81
      660
    Aihe