Vanhempieni maatilalla on sonni joka menee ens syksyn aikana teuraaksi ja haluaisin teettää siitä taljan. Onko kokemuksia? Miten tulee menetellä? Missä tehdään taljoja? Mitä maksaa?
talja
1
421
Vastaukset
- SuomiPoika
Taljan talteen halutessaan kannattaa asiasta olla yhteydessä teurastamoon, jossa ko. eläin tullaan teurastamaan. Teurastamon kanssa voi sitten sopia, että ottavat nahan talteen.
Saadakseen hyvän taljan, niin kannattaa etukäteen varmistaa, että eläin olisi kohtalaisen puhdas, siis karvassa ei olisi kovasti lantaa ym. epäpuhtauksia. Pihatossa ollut sonni on varmaan aika puhdas, märällä laitumella olleeseen verrattuna. Tämä siis helpottaa nahan jatkokäsittelyä ja parantaa säilyvyyttä ennen muokkausta sekä lopullisen taljan laatua.
Teurastuksessa kun nahka otetaan talteen, niin nahasta pitäisi irrottaa kaikki lihan kappaleet ja rasva mahdollisimman tarkkaan, jotka härskiintyessään pilaavat nahkaa. Taitavan ja huolellisen teurastajan käsittelyssä nahkaan ei pitäisi jäädä paljoa "ylimääräistä", mutta aina ei voi olla varma asiasta. Lisäksi tuoreena rasvakin on helpompi saada pois.
Teurastuksen ja pienen siivouksen jälkeen nahka pitää lihapuolelta suolata säilyvyyden takia. Suolaa laitetaan jokaiseen kohtaan ihan reilusti, jotta suolattomia ja helposti pilaantuvia kohtia ei nahkaan jäisi. Suolauksen jälkeen nahka taitellaan lihapuolet vastakkain ja taitellaan sitten sopivaksi paketiksi. Suolauksen jälkeen nahasta valuu suht. runsaasti nestettä, joten hyvä ja pitävä säkki tai laatikko on tarpeen.
Suolauksen jälkeen nahka säilyy verrattain hyvin pitkänkin ajan, kunhan välillä tarkistaa suolauksen. Suolattu nahka toimitetaan sellaisenaan parkittavaksi johonkin nahkatehtaalle. Esimerkiksi Satakunnassa on Rantasen nahkaverstas, mikä muokkaa taljoja, mutta ei muistaakseni pintanahkoja. Keltaisiltasivuilta luulisi löytyvän myös nahkaverstaiden yhteystietoja. Hinnoista en osaa varmasti sanoa, mutta todennäköisesti kustannukset rakentuvat nahan painon mukaan, mikä määrää tarvittavien parkitusaineiden määrän.
Asiasta ylipäätään kiinnostuneen kannattaa lainata vaikka kirjastosta; Harrastelijanahkurin käsikirja, jossa on paljon hyvää tietoa nahan käsittelystä ja siihen liittyvistä asioista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod225494- 324810
- 282731
- 342354
- 372058
- 152008
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191647- 121601
- 231472
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons251449