Perustaa halutaan perhekommuuni asunto. Kommuuni on halvempi vaihtoehto niille perheille, joilla ei ole paljon rahaa. Yhdessä, uskon, voi tukea toisiaan. Köyhä perhe voi esimerkiksi olla taiteilija perhe, koska ammattikuvan puolesta heidän palkkaus ja työ on etätasaarvoisessa asemassa muiden ammattien kanssa. Eli syyt ovat myös yhteiskunnallisia. Tai äiti, joka tahtoo hoitaa lapsia itse kotona.
Itselläni mielessä on puutaloasunto rauhallisella sijainnilla, jossa on oma pihaa, jossa voi leikkiä. Jokaisella vanhemmalla on oma huoneisto. Voi olla että on tai ei ole yhteistä keittiötä, mutta asuminen vierekkäin on se näkökulmaa. Riippuen perheiden tavoitteista, muodostuu asumisen tapaa.
Perhekommuuni asunto
AsummeYhdessä
1
161
Vastaukset
- Tulevamamma
Hei!
Missä päin asut? Minä olen raskaana oleva nainen, jolla tulee mahdollisesti ero miehestä. Olen haaveillut perhekommuunista jo pitkään. Jos kaikki menee hyvin, lapsi syntyy ensi vuoden keväänä.
Olen asunut Japanissa ja päättänyt, että puhun lapselleni japania. Haluan, että lapsi on pienestä asti tekemisissä mahdollisimman erilaisten ihmisten kanssa (toki niin, että kaikki ovat turvallisia ihmisiä).
Esimerkiksi Kirkkonummelta ja Espoosta voi löytyä kivoja asuntoja ok kulkuyhteyksien päästä. Itse haluaisin pysytellä lähellä pääkaupunkiseutua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305197Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1352417- 1382092
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531935Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171780"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1661107Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää64941Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.313879Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa170780