Poliisi Tampereen raiskausyrityksestä: 25-vuotiaaseen naiseen kohdistettiin yllättävää ja voimakasta väkivaltaa
Julkaistu: 25.8. 9:47
Poliisi kaipaa edelleen silminnäkijähavaintoja Tampereen keskustassa viime viikon lauantaina tapahtuneesta raiskausyrityksestä. Poliisin mukaan teossa käytettiin voimakasta ja yllättävää väkivaltaa.
Epäilty rikos tapahtui, kun 25-vuotias pirkanmaalainen nainen jäi pois bussista Itsenäisyydenkadulla. Tämän jälkeen nainen oli kävellyt Kalevan puistotielle, Pub Haraldin kohdalle.
Tämän jälkeen nainen oli noussut loivaa ylämäkeä pitkin kohti Saukonmäkeä, kun epäillyt tekijät hyökkäsivät naisen kimppuun. Kello oli 22.00–22.30.
– Siinä on sellaista metsikköä, tai viiden puun kohta, tutkinnanjohtaja ja rikoskomisario Antti Uusipaikka kertoo Sisä-Suomen poliisista.
Poliisin mukaan epäillyt tekijät, kaksi miestä, käyttivät kovaa väkivaltaa. Poliisin mukaan väkivallan käyttö oli myös yllättävää.
– Kyllä siinä oli sellaista väkivaltaa, että uhriin jäi selkeät jäljet, Uusipaikka sanoo.
Poliisi ei raota jälkiä tarkemmin tutkinnallisista syistä. Kovasta väkivallan käytöstä kertoi ensin Iltalehti. Uhri kävi teon jälkeen sairaalassa.
– Uhri on kuitenkin fyysisesti ihan kunnossa, mutta henkisesti varmasti järkyttynyt tapahtuneesta, Uusipaikka selvittää.
Raiskaus jäi kuitenkin yritykseksi, koska nainen sai riuhtaistua itsensä tilanteesta irti, minkä lisäksi hän suihkutti toisen epäillyn tekijän silmille turvasuihketta.
– Hän sai sen taskusta ja sai sitten suihkutettua tekijää, Uusipaikka kertoo.
Tämän jälkeen epäillyt tekijät lähtivät juoksemaan Kalevan puistotietä etelän suuntaan. Poliisin mukaan epäillyt tekijät ovat ulkomaalaistaustaisia, noin 30-vuotiaita miehiä. Heillä oli tummat lyhyet hiukset.
Miehet eivät puhuneet suomea tai englantia. Toisella epäillyistä on sormenpään kokoinen luomi kaulalla, aataminomenan vieressä.
Tapahtumapaikalla ei ollut valvontakamerakuvia. Poliisi käy parhaillaan läpi lähialueen muita valvontakameroita. Poliisi toivookin epäillyistä tekijöistä havaintoja.
– Olemme käyneet poistumisreittejä läpi, mutta vielä ei ole tullut läpimurtoa. Siksi tarvitsemme aidosti vihjeitä, Uusipaikka kertoo.
Yhteydenotot voi ilmoittaa Sisä-Suomen poliisilaitoksen vihjepuhelimeen 0800 90022.
Niko Ranta
IlmiannaJaa
Sisä-Suomen poliisilaitokselle p. 0800 90022.
Käytä.vihjepuhelinta-
0
60
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1157305Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26564835Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243164Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381317- 501305
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e901158Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1171059Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi51956Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27863Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854