Tämmönen kysymys, vanhan rintsikkatalon rv38 sisärappuset natisee kovasti. Maalasin ne noin vuosi sitten ja narina helpotti mutta nyt natisee joka askeleella kahta kovemmin. Herää koko talo jos yöllä kulkee.
Onko ehdotuksia? Purkaa en viitsisi ja uusia tehdä.
Onko ehdotuksia? Purkaa en viitsisi ja uusia tehdä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko narina tullut nyt kesällä?
Minulla narisee nyt kerrostalossa parketti, kun on kuivunut niin ylenmääräisestä tuulettamisesta kesällä. Roiskin spraypullosta pelkkää vettä lattialle. Auttaa. Tai sitten pesee usein lattian aineilla. Ilmankostutinkin voisi olla kova sana.
Eli maali "liimasi" laudat hetkellisesti toisiina. Nyt maali antoi periksi niin ne kaikki raot on entistä pienemmät, kun maali valui myös rakoihin ja tästä syystä toisiinsa hankaavia pintoja on enemmän ja narina suurempi.
Jos et kerran viitsi rappuja uusia niin yksi vaihtoehto on ruuvata lautoja paremmin kiinni alapuolen tukirakenteisiin ja toisiina, täysin narinattomaksi tuskin sitenkään niitä saat mutta ainakin narinan tulisi vähentyä merkittävästi.
Pura vanhat rupiset tee metallista uusi runko ja askelmat puusta. Eipä narise enää.
Todennäköisesti juu maali " liimasi" laudat. Lisätyötä teettäisi se että portaat ovat umpiportaat ja alapuolella on wc. Wc:n katto on peitetty vanerilevyllä jonka joutuisi purkamaan nähdäkseen porraslaudoituksen alapuolelta. Summittain yläpuolelta ruuvaaminen tuskin kannattaa, tulee vaan rumia ruuvinkantoja näkyviin.
Ehkä jossain vaiheessa puran yhden portaan ja katson tarkemmin. Ongelmana vaan että yläkertaa käyteään säännöllisesti, mutta ehkä mitään pikakorjausta tuskin on olemassa.
Kiitos vastauksista.