Ikkunasyvennyksen eristäminen (kerrostalo)

Taloyhtiön kaukolämpöjärjestelmä usein ei "ehdi" mukautua kylmiin öihin. Tästä johtuen meillä on erityisesti makuuhuoneessa usein ongelmaa, että yöllä vetää ja aamulla on kurkku kipeä. Itse ikkunan tiivisteet on jo hiljattain uusittu eli ikkuna on suunnilleen niin tiivis ja kunnossa kuin voi olla. Samoin korvausilmaventtiili on kiinni heti kun kylmät ilmat alkavat. Mutta silti makuuhuoneessa vetää yöllä. Tämä johtuu siitä, että kokonaisuudessaan ikkuna ja korvausilmaventtiili hieman, mutta liikaa kaikesta huolimatta päästävät kylmää ilmaa läpi.

Olemme kahdella tavalla korjanneet ongelmaa: käyttämällä melko tehokasta lisälämpöpatteria (kiinteän lisäksi) ja laittamalla verhoon tarranauhaa reunoihin niin, että käytännössä verho peittää osan ikkunasyvennyksestä. Mikään täysin ilmatiivis ratkaisu tuo tarranauha ei ole, tietyistä kohdista kylmä ilma silti puhaltaa.

Kysymykseni on, että mikä on järkevin tapa kylminä öinä tiivistää koko ikkunasyvennys? Katon kotelossa on kaksi verhokiskoa, joista toisessa on tällä hetkellä verho ja toisessa piemennysverho. Voidaan miettiä kokonaan uusi ratkaisu siihen, mutta tietysti ulkonäön pitäisi myös olla järkevä eikä tiivistyksen (esim. tarranauha) avaaminen ja kiinnittäminen saa olla kohtuuttoman työlästä. Ikkuna pitää kuitenkin avata silloin tällöin tuulettamista varten.

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ljlkjjllklk

      Onko tuossa tilassa tai lähellä ilmanvaihdon aukko, joka imee voimalla?

      • Toisista syistä olen melko hyvin perillä huoneiston ilmanvaihtoaukoista, paineista ja rakenteista, joista ilma kulkee haitallisesti läpi (naapurilta meille). Ko. makuuhuoneessa ei ole poistoaukkoa. Poistoaukkoja on keittiössä lieden päällä, kylpyhuoneessa, saunassa sekä olohuoneessa (jossa tällä hetkellä pidämme sitä täysin suljettuna).

        Yksi syy miksi veto häiritsee on, että nukkumapaikka on varsin lähellä ikkunaa (60 cm). Toisen henkilön puolella vetää myös, mutta paljon vähemmän. Huone on sen verran pieni, että merkittävästi kauemmas ikkunasta ei pääse uudella sisustusratkaisulla.


    • talonmiespikkarainen

      miten siellä voi talvella olla, jos se näilläkin keleillä jo pukkaa pakkasta, vaikka lämpöasteita on vaikka kuinka?! Luultavasti syy on ihan muualla, kuin siinä ikkunasyvennyksessä!

    • kerronlisää

      Onko rakennus helsingissä. Jos on niin soita minulle niin kerron lisää, ilmaiseksi.
      Voin tulla jopa paikanpäälle. Puh numeron löydät www.ikkuna-asiantuntija.fi

      • Helsinki. Kiitos, tutustun sivuun ja olen yhteydessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      673
      4529
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      19
      2195
    3. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      102
      1376
    4. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      16
      1214
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      71
      1158
    6. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      66
      998
    7. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      123
      989
    8. Jos saan sinut elämääni

      niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo
      Ikävä
      75
      925
    9. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Kitee
      253
      877
    10. Tulee ikävä

      Ja toivon että saan anteeksi ❤️
      Ikävä
      65
      876
    Aihe