eivä kuuluisi olla samanaikaisia, mutta näinhän meillä on jopa pääkaupunkiseudulla.
Paraikaa jälleen asiaa pohdittiin YLE1-ohjelmassa.
Joku jo esitti etteivät maahanmuuttajatkaan ole vieneet meiltä työpaikkoja.
- Miten koet tilanteen?
Paraikaa jälleen asiaa pohdittiin YLE1-ohjelmassa.
Joku jo esitti etteivät maahanmuuttajatkaan ole vieneet meiltä työpaikkoja.
- Miten koet tilanteen?
Vastaukset 41
Vanhimmat
Työttömyys ei tunnu poistumisen, mutta samalla monet yritykset kokevat pulaa
hyvistä työntekijöistä. Ei edes Hesarin pääkirjoitus tai US:n laaja puheenvuoro-kirjoitus osoita
tilanteen muuttuvan.
http://petruspennanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/188357-tyottomyys-ja-tyovoimapula-samaan-aikaan-mita-ihmetta
POTKU takapuoleen ei tunnu hyvältä,
mutta mukavaa ei ole viesti mennä konttorin kautta hakemaan lopputiliä.
Lopputili työpaikasta on kuin potku takapuoleen, mutta se on kovin yleistä näinä aikoina liian monelle.
Pääkaupunkiseutukin kärsii ammattitaitoisten työntekijäin pulasta useilla aloilla.
Kerropoa tollo, että mikä aloilla!
Kas kun Hesassa alettaisiin rakentaa, mutta mistö saamme rakentajat?
Jussi Ketola oli Hesan, Vantaan ja Hyvinkään suurin veronmaksaja vuoskaudet
- rakennusmestari!!
RIKOLLISIA SUOMESSA
on pääasiassa maassa asuva kantaväestö. Maahan tulevat ulkomaalaiset eivät tilastoissakaan edusta merkittävää osaa vaikka meidän rajamme ovat poikkeuksellisen avoimet.
Et ainakaan ole täyspäinen!Oletki loisimamu..?
Rikolliset vankilassa ovat meidän elättejämme.
Millaisia vaihtoehtoja ehdottaisit tiilenpäiden tilalle?
TOLLOT
häiritsevät nimittelyillään hyviä asiakeskusteluja nimittelemällä keskusttelijoita perustelematta kantaansa.
Tollo voisi kertoa millaiset halut, kyvyt ja taidot sulla on oikeaan työhön Stadissa?
Katso niin näet, että pul on osaavista ammattilaisita monilla aloilla.
Pula työn tekijöistä lisääntyy. Ulkomailta ei riittävästi tulijoita - valitettavasti!
OMA KOIRA
puree usein, mutta naapurin rakit rankkurille.
Näin on usein myös naapurustossa kun krannin kakarat kiusaa meidän lapsia.
Mamut ovat nyt kovin esillä pahiksina.
Harmi vain, yritykset toimii parhaiten kasvukeskuksissa verrattuna peräkylissä, käsittääkseni pääkaupunki vetäisi vieläkin paremmin jos asunto-ongelmaa ei olisi.
Yksi ratkaisu olisi eläkeläisten siirtäminen reservaatteihin pois jaloista ja asunnot vain työtä tekeville kaikki taloudellinen toiminta keskittyisi kehäkolmosen sisälle, muu suomi lepäilisi ja nauttisi hyvinvoinnin tuloksista.
Päkaupunkiseudun työttömyys kasvoi kesällä rajusti.. Työvoimapula harha ja myytti. Joka paikkaan satoja hakijoit..Oikeisiin työpaikkoihin.
OIKEAT TYÖPAIKAT
ovat edelleen haluttuja ja tietysti Pääkaupunkiseudulla.
Pääkaupunkialueella on paljo ulkolaista työvoimaa mm aloilla joihin suomalaisilla ei ole kiinnostusta.
Kerro tomppeli ne alat? Vai arvailetko! Rakennusala ketjutettu halvoille veronkierto ulkolaisille!
Ulkolaiset työntekijät ovat suosittuja ja he myös perustavat yrityksiä,
jonka pitäiisi olla pelkästään positiivinen asia. Muuttajien edellytyksiä tehdä työtä omalla alallaan on helpotettava.
Intiaanit reservaatteihin ajettiin aikanaan ja heidät lähes
sukupuuttoon teilattiin monilla alueilla. Tätäkö tuossa kirjoittaja haluaa meilläkin toteutettavan?
Ainakin ne eläkeläiset jotka saa asumistukea, pitää siirtää halvoille paikkakunnille asumaan. Omistusasujat voisivat ehkä jäädä jos haluavat.
Sinäkö kestapoona lähdet ne valkkamaan ja pakkosiirtämään!
No pitääkö kakki matut helsinkiin tunkea ? Ne voivat nauttia sossun tuista vaikka Ilomantsissa.Tuolla nyt en halunnut loukata ilomantsilaisia,mutta jäis Helsingin asunnot työssäkäville suomalaisille,
Ratkaisu on helppo,mutta eipä tietenkään se sovi matuille, eikä vihervasemmistollekkaan.
Turvapaikanhakijoiden työllistyminen samalle tasolle kantaväestön kanssa ja näinollen apu rajuun työvoimapulaan kestää 40 vuotta. Se kestää juuri sopivasti, että silloin voikin jäädä Suomen takuueläkkeelle ja elää lähtömaassaan rikkaana
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/427894-turvapaikan-saaneiden-tyollistyminen-kestaa-20-vuotta-laaja-tutkimus-eu-maista
Turvapaikanhakijoiden työllistäminen on toki tärkeä muttei kansantalouden kannalta mitenkään merkittävä.
Suurin ongelma on kilpailukykymme ja väestönrakenne etenkin väestönrakenne kurittaa talouttamme kymmeniä vuosia, kilpailukyvyn paraneminen helpottaisi tilannetta.
<<< Turvapaikanhakijoiden työllistäminen on toki tärkeä muttei kansantalouden kannalta mitenkään merkittävä. >>>
Vitsinhän murjasit. Toki melkein kaikki asukkaat voisivat vetää sosiaaliturvalla lonkkaa kotona, jos meillä olisi paljon öljyä, kultaa, timantteja ja Nokioita. Mutku ei oo...
Väestörakenne on kylläkin vinoutunut. On paljon rakenteellisia syitä miksi kantasuomalaiset eivät lisäänny riittävää tahtia.
Turvapaikanhakijoiden työllistyminen on hyvä asia, sillä ei suomi pane taloutta kuntoon kyse on paljon isommasta ongelmasta.
Turvapaikanhakijat vain parinmiljardin lisäkulu, mikä kasvaa!
2 miljaartia on pieni raha silloin kun se matuihin sijoitetaan.
On ne niin arvokkaita että Suomi sen kun rikastuu kun matua työntää yli rajan.
Tällä hetkellä on maailmassa yli 65 miljoonaa pakolaista, eli ei pelkoa että tulijoiden määrä loppuisi meiltä tämä heille jotka rotestoivat ja palstalla riittää puheenaihetta mitä enemmän pakolaisia.
Jäi sanomatta, pakolaiset työllistää monella tapaa ja kun vielä työllistämme heitä niin aina vaan parempaa.
Mistä kaivat rahat siihen? Suomi leikkasi jo kansaneläkkeetkin!"
En ole kiinnittäny huomiota
"Suomi leikkasi jo kansaneläkkeetkin!"
Ei taida leikata minulla, koska kansaneläkkeitä ei ole leikattu, joten välität väärää tietoa.
Päinvastoin tulee uusi laki perustoimeentulosta kaikille ja ilman hakemusta, siis heillekin, jotka ei tiedä, että ovat oikeutettu siihen?
Oikeutta maassa ei saa ellei sitä itse hanki!!
Niin nämä kansallissosialistit luulivat.
Kuuntelin tunnin valtion putjetti keskustelua kylläpä tuli viisas ja luottavainen olotila.
Onko Suomessa paljon karjaa ulkona joita pitää paimentaa?
Suomen johto on tänään nolla asia kuin asia---- Ruotsin tapaan...
Lapissa porot lienevät nykyisin merkittävin. Norjan puolella on liikennemerkkejä
LEHMÄVAARA!!
Hyvä vain Suomessa elävät apinat ja matkivat Ruotsia asia kuin asia. Lappi täytyy antaa heille jotka ovat siellä aina asuneet, ei nuolinoille ex Saksa.
HESASSA TYÖVOIMAPULA
vaikka sinne ahtautuu maaseudulta ja ulkomailtakin väkeä.
Työttömyyttäkin monet kokee.