Bilsteinien madallus

Huhheijakkaa

Harrasteautossa on bilsteinin iskarit, joita voi kuulemma madaltaa säätämällä tämmöisellä työkalulla
https://www.google.fi/search?q=span wrench&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjU5KSEo93OAhWFE5oKHdjwAb0Q_AUIBygB&biw=360&bih=559#imgrc=8s-nBVxUNuQ-eM:

En tiedä mikä työkalun nimi suomeksi. Minkälainen homma tuo madallus on? Pitänee nostaa ilmaan, irroittaa renkaat ja sitten keksiä mistä kohtaa säädetään?

Juu en ole ikinä madaltanut autoa :)

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säätöä

      Haka-avain nimellä noita ainakin näkyy myynnissä.

      Jos ei ole vähänakaan säädetty, niin kannattaa tosiaan aloittaa nostamalla renkaat ilmaan ja laittamalla irroitusöljyä säätömuttereihin ja jousen ja säätömutterin väliin. Autosta riippuen voi joutua irroittamaan renkaat (monissa autoissa renkaat tarvitsee irroittaa vain edestä). Sitten yleensä säädöstä löytyy kuusiokoluruuvi, joka lukitsee sen, eli se ensin löysälle. Ja senjälkeen tuolla työkalulla säätöä tietty määrä kierroksia haluttuun suuntaan (katso että säädät molempia puolia yhtäpaljon).

    • Huhheijakkaa

      Kiitos hyvästä infopaketista! Arvostan myös että ei syytetty provoksi tai kehoitettu viemään korjaamolle kun "tietotaito on tätä tasoa". :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9367
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      69
      4864
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      59
      2887
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2088
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      41
      1354
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      47
      1276
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1242
    Aihe