https://www.youtube.com/watch?v=cQw8laShM1g
Mahtaisko toimia Suomen oloissa tuo?
Muuten ihan hyvä sarja tuo....
Riekonmaiden kulotusta
7
229
Vastaukset
- Mehtikanaa
Kyseessä taitaa olla Britannian nummiriekko. Nehän asustaa niillä kovan maan avoimilla kanervanummilla.
Suomen riekot taas asustavat ja varsinkin pesivät, tunturi-Lappia lukuun ottamatta, avoimilla soilla. Etupäässä varpukasvina suopursua kasvavia Suomen luonnonvaraisia soita ei voi kulottaa. Eivät pala. Enpä keksi, miten kulotus muutenkaan Suomen oloissa edistäisi Riekon elämää tai pesintätulosta. Kuten edellinen kommentoi kyse on nummiriekosta eli muutenkin eri alalaji. Suomessa tai nimenomaan etelä ja keskiosissa riekon osaksi ei kannata enään tehdä mitään koska laji alkaa olla menetetty oulun etelä puolelta jo kokonaan. Muistan vielä -80 luvulta kun vielä pieniä erillis kantoja eli hajallaan siellätäällä pirkanmaan ja pohjois-hämeenkin suoalueilla. -90 luvulla ammuttiin paikoin hyvistäkin riekkoparvista lintuja keski ja etelä-pohjanmaalla. Nyt näillä alueilla riekot hävinneet. Olen monellekin taholle yrittänyt ehdottaa että alettais laajamittaisesti istuttamaan kunnostetuille suoalueille riekkoja niillä hukkaan heitetyillä fasaanin kasvatus yms rahoilla mutta ei kuulemma villin metsälinnun tarhaus kannata ja onnistu. Kumma että se silloin onnistuu jos kyseessä on keski-suomalaisten metsojen pyynti, kasvatus ja istutus puolaan muista metsäkanalinnuista puhumatta. No kyllähän vieläkin on sillointällöin metsästäjälehdessäkin kertomuksia riekkosoiden ennallistamisista ja ojien tukkimisista mut myöhäistä se enään silloin on kun linnut ollaan menetetty. Riekko elää nyt oulun yläpuolella ja toivottavasti ne suolakeudet takaavat lintujen menestymisen edes vielä muutaman vuosikymmenen. Olen todella pettynyt jos vanhuuden päivilläni riekkoa tavataan enään harvassa jos ollenkaan inarin pohjoisimmilla kolkilla. Valitettavasti lapin metsästysreissuilla huomannut että riekko kadonnut keski-lapistakin paikoin olemattomiin. Siinä missä 2000 luvun alussa pääasiallinen metsästyskohde siellä oli riekko ja isoja parvia oli jokapaikassa on parina viime vuotena pelkästään riekkohavainnon saaminen vaatinut kahden-kolmen päivän jatkuvan kävelyn.
- Mehtikanaa
Joo, se riekon palautus voisi sillä tavalla onnistua, että tehtäisiin soille reviiriaukioita. Riekon pesintähän on täysin riippuvainen näiden aukioiden olemassaolosta. Sehän pesii aukean suon puutteessa myös hakkuuaukoissa niin kauan, kuin siihen ei kasva näkyvyyttä estävää vesakkoa. Yleensä tämä tarkoittaa vain hakkuun jälkeistä kesää.
Pitäisi tutkia, kuinka pieni aukio riittää, että riekko hyväksyy sen pesintäreviirikseen. Saattaa olla, että tasaisella suomaalla jo muutama aarikin riittää. Sitten näitä aukkoja raivattaisiin soiden heikoimmin puuta tuottaviin kohtiin ja huolehdittaisiin, että ne myös pysyvät avoimina. Aukkoa ympäröiviin ojiin voisi tehdä muutamia katettuja kohtia, jotta lentokyvyttömät poikaset pääsisivät niiden kautta vaihtamaan maisemaa uusille ruokapaikoille.
Tämä ns. metsäriekkohan tulee pesimäajan ulkopuolella hyvinkin toimeen nykyisissä tehometsätalouden tuottamissa, hakkuuaukeiden sävyttämissä ympäristöissä. Vain viimeaikaisten talvien myöhäinen lumentulo haittaa niiden piiloutumista valkoisen höyhenpuvun vaihtumisen jälkeen. - hjhhhhuuuuu
"...kyse on nummiriekosta eli muutenkin eri alalaji. "
Luin äskettäin kirjastossa 1980-luvun metsästyslehdestä jutun näistä Britannian nummiriekoista. Niiden pesintätulos ja lajitiheys näyttää olevan siellä aivan valtavaa luokkaa. Eräälläkin tilanomistajalla oli 1600 hehtaaria maata, ja jo yhden päivän jahdissa ammuttiin tältä alueelta yli tuhat riekkoa. Ilmeisesti siellä ei ole pienpetoja juuri lainkaan.
Tällaiset yli tuhannen riekon pudotukset päivän aikana yhden miehen ampumana eivät jutun mukaan ole olleet Britanniassa kovinkaan harvinaisia. Ajomiehet ja seisovat koirat avustavat sekä apumiehet lataavat haulikoita. hjhhhhuuuuu kirjoitti:
"...kyse on nummiriekosta eli muutenkin eri alalaji. "
Luin äskettäin kirjastossa 1980-luvun metsästyslehdestä jutun näistä Britannian nummiriekoista. Niiden pesintätulos ja lajitiheys näyttää olevan siellä aivan valtavaa luokkaa. Eräälläkin tilanomistajalla oli 1600 hehtaaria maata, ja jo yhden päivän jahdissa ammuttiin tältä alueelta yli tuhat riekkoa. Ilmeisesti siellä ei ole pienpetoja juuri lainkaan.
Tällaiset yli tuhannen riekon pudotukset päivän aikana yhden miehen ampumana eivät jutun mukaan ole olleet Britanniassa kovinkaan harvinaisia. Ajomiehet ja seisovat koirat avustavat sekä apumiehet lataavat haulikoita.Riekkoja saalistavia kanahaukkoja saati muitakaan haukkoja jonka pääasiallinen saalis olisi riekko ei saarivaltiossa ole. Näinollen pesinnät onnistuu suurella prosentilla. Kuulemma brittiläisissä ulkokanaloissa ei tarvita edes katto verkkoa häkissä juurikin siitä syystä kun haukkoja ei ole.
- Korpimets
Ketkä Suomessa hyötyis kulotuksesta?Linnutko lisääntyis?
Uskallan väitää että linnun ammutaisiin sukupuuttoon lisääntymisen vuoksi.
Nyt tämä sama ilmiö näkyy lisääntyvien metsätiestöjen vuoksi.
Pienikin Riistanhoitomuoto Suomessa vähentää riistakantoja.Tähänkin löytyy
syyliset,Metsästys-seurat,jotka eivät saa jäsenistöään kuriin.(Esim.Montako metsästäjää yhtä hirveä kohti? Montako yhtä lintua kohti?Ei suomessa ole eläimillä
mitään mahdollisuutta lisääntyä,ennen kuin annetaan eläimille mahdollisuus myös vältää luoti. - 4545454
Karun maan vähäisetkin pinnan ravinteet saa kätevästi karkuutettua vesistöihin polttamalla pintakasvillisuuden ja kuntan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370