Kuka puuttuu työpaikkakiusaamiseen ?

Heips
Olen ikuinen työpaikkakiusattu. Joka paikassa on min. yks ihminen, joka kiusaa. Jo pelkkä toisen vahtaaminen luokitellaan nykyisin työpaikkakiu- saamiseksi, FAKTA !! Mutta kuka puuttuu SIIHEN ? Varsinkin, jos se POMO ITSE on se kiusaaja......ei kukaan ! Aina vaan nalkutetaan koulukiusaami- sesta, miksei koskaan TYÖPAIKKAKIUSAAMISESTA ?

2

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MrJuha82outolintu

      Ei yleensä kukaan.
      Paras on joko eläke, työttömyys tai omaehtoinen työ, kuten oman firman perustamine, jossa saa olla itsekseen.
      Nää kolme tulee ekana mieleen.,
      Mä en koskaan sopeutunut työmaailman kovuuteen.
      Kauriit, oinaat, jouskarit ja kaksoset sekä leijonat ne riehuu siellä.
      Härät(minä) ja kalat sekä vesimiehet ne usein lojuvat kotonaan omissa maailmoissaan parantaen maailmaa.
      Herkkyyttä, lempeyttä meillä, kaukana kovuudesta.

      Huomasin jo pentuna, etten oo tästä maailmasta oikein.
      Uppouduin omiin ajatuksiini, ei ollu silloinkaan kavereita, olin outo, kuuntelin jännää musiikkia, tein omia juttujani, puhuin outoa huumoria, tyypit kiusasi.
      Erilaisuus on myrkkyä ja väärin, niinhä ne toitottaa usein.

      Suosittelen sulle, että perustat oman firman.
      Jos tuntuu, että oon väsynyt henkisesti, niin hommaa sairaseläkkeellä ittes.
      Olet ehkä ansainnut sen, jos sua on poljettu paljon duunissa.
      Antaa vaan kiusaajien tehdä hommat meidän hyvempien ollessa kotona.
      Siinäpä saavat kärsiä LOL!

    • kipakis

      Lukuisa joukko työpaikkoja ollut. Vain viimeisessä oli jotenkin omituiset firman omistajat, jotka tavalla jos toisellakin kyykyttivät kaikkia tasapuolisesti. Vai mitä on sanottava siitä, etteivät omistajat tervehtineet ketään? Eräänä aamuna yhden työntekijän tuolilla istui vieras henkilö, josta ei ollut kerrottu kenellekään. Ja tämä vieras henkilö sai itse esitellä itsensä uutena työntekijänä. Voitteko kuvitella varsinkin sen työntekijän tyrmistyksen, jonka pallilla tuo uusi istui?

      Yksikään työsuhde ei kestänyt vuottakaan ja tätä oli jatkunut vuosia. Firmaa ei enää ole, tietenkään.

      Olen jo vanhuuseläkkeellä. Muut työpaikat olivat hyviä eikä kiusaamista ollut.

      Ongelma on siinä, että kaikkien ihmisten pitäisi olla töissä, myös vähän kummallisten ja ärsyttävien. Siinä on sietämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      179
      4989
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      4075
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2785
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      231
      2210
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2038
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1267
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      836
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      825
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      805
    Aihe