Suominousuun

kokemuz

Eikö tähän reippauteen ja ripeyteen voi kukaan puuttua, ettei miehet reväytä itseään.
Lastaus Metsä Board Rauma sellunlastaus, neljäautoa jonossa, saapumisaika 10,40, lastaajat tauolla, edellä olevaa käytiin lastaamassa, 12,00 miehillä uusi tauko, ja " ripeästi " töihin, 14,00 vuoronvaihto, ( alkoi 13.20 ), uusi vuoro töihin 14.40, jolla taas ruokatauko 15.10 pääsin lähtee 18.15.
Lastausaluella pyörii neljä konetta tosi tehokkaasti, kaikki mallia hakemaan.
Olisko aika ulkoistaa tämäkin homma, vois olla tehokkaampaa ja halvempaa, lastaajille infoksi, kannattaako tehdä mitään, jos ei kiinnosta, hauskoja eines hetkiä.
ps. onko yrityksessä suurempaa pomoa kuin sulkapäässä 150 cm:nen trukkikuski.
Voisin käydä rakentavaa keskustelua asiasta jos firmasta löytyy isompi päättäjä.

6

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irtoperä

      Kuulostaa ihan normaalilta touhulta isossa tehtaassa, satamissa sama juttu. Taukoa ja tauon perään ja kaikki tietenkin samaan aikaan, autot seisoo. Joku tulee joskus lastaamaan jos jaksaa/muistaa. Porukka kuskeja kohtaan useimmiten mulkkuja tai tosi mulkkuja.

    • Z19

      Ruotsissa lastaus ja purku on ulkoistettu monessa paikassa,toimii tehokkaasti kotimaan jälkeen.

      • Kyllä Suomessakin on monessa paikassa ja monta kertaa se on tavaraa lähettävän firman etu, kyllä suojatyö paikat kuuluuisi ajaa alas.
        Jopa stewellä on huomattu että rekkakuski on " higu " joka tätä maata pyörittää.
        Vois olla ideaa, että työhön palkattaisiin vain ulkopaikkakuntalainen ja kotiin pääsee vasta kun homma on hoidettu.


    • TrukkiKUNINGAS

      Te perselävet odotatte kiltisti, kun me lastaajat vietämme taukoa kovalla liksalla. Me olemme tehdas alueella kuninkaita, jonka persettä te nuolette.
      Teillä kyrvillä on helvetillinen kiire saada lastattua ja sitten ajatte koslanne huoltamon pihaan ja vietätte taukoa läppäri sylissä kalua runkaten. Viettäkää se vitun tauko siellä tehtaan pihalla samalla, kun odotatte meidän tulevan lastaamaan typerän koslanne. Te tanssitte meidän pillin mukaan urpot. PISTE.

      • Aivan selvä apumiehen kommentti, jolla ei ole mitään käsitystä, miten hommaetenee sieltä tuvan ja paskahuussin väliltä, ottakaa vastuuta apupoijjaat.


      • sonnypruitti kirjoitti:

        Aivan selvä apumiehen kommentti, jolla ei ole mitään käsitystä, miten hommaetenee sieltä tuvan ja paskahuussin väliltä, ottakaa vastuuta apupoijjaat.

        Aivan pakko ottaa kaneetti omaan kommenttiin, tai pikemminkin jatkopuheenvuoro, jos olet ko. yrityksen apupoika tarkasta oma kantasi suhtautumisessa työpaikkaasi, peli voidaan pian viheltää poikki.
        Opettele ottamaan vastuuta, jotenki minusta tunuu, että et ole yrityksen kantava voima.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3470
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2858
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2544
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      62
      2060
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2031
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2017
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1871
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1656
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1518
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1385
    Aihe