Itseopiskeluportaali

Verkossa on paljon hyvää itseopiskeluaineistoa, joiden löytäminen on vaikeaa. Olisikohan kannattava ajatus kerätä niitä aihealueittain yhden portaalin alle? Sivuston luulisi kiinnostavan myös yrityksiä ja toiminta rahoitettaisiin mainoksilla.

Ohjelmoinnista on hienoa materiaalia saatavilla lapsille ja aikuisille. Opiskelu, harjoittelu ja soveltaminen kulkevat rinnan.

Jotain vastaavaa kaipaisin esimerkiksi matematiikasta. Opetusmateriaali etenisi helposta vaativampaan. Mikä tärkeintä, opittua sovellettaisiin koko ajan käytännön tarpeisiin. En liene ainut, joka opetteli lukiossa integraali- ja differentiaalilaskentaa tietämättä mihin niitä käytännössä tarvitaan. Verkossa asiaan saisi syvyyttä hyvällä visualisoinnilla ja eri alojen laskentatarpeilla.

Matematiikka kehitetään koko ajan uusiin tarpeisiin ja eri haarat ovat eriytyneet kauas toisistaan. Niistäkin olisi hyödyllistä saada havainnollinen yleisesitys. Jos jotain osa-aluetta kokee tarvitsevansa, voisi keskittyä sen opiskeluun.

3

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkennan vielä. Ajattelin erityisesti tietokoneavusteista ja vuorovaikutteista oppimateriaalia, joka olisi vaikka tablettia käytettäessä edukseen. Lapsille ja koululaisille näitä on jo tehty, osa on toteutettu esim. pelin muodossa. Näistä voisi edetä vähitellen lukion ja aikuisten perusopintomateriaaleihin. Pysytään siis isoissa ja pysyvissä kokonaisuuksissa sekä ”käsikirjoissa”, joilla on jatkuvaa käyttötarvetta. Ero hakukoneisiin on selvä, googlaamalla löytää enemmänkin hajatietoa.

      Yhden kokonaisuuden voisi tuottaa tai sponsoroida vaikka jokin yritys. Yritys pääsee kertomaan mitä tekee ja sen toimialasta kiinnostuneet saisivat samalla käsityksen työn sisällöstä. Oppimateriaalin pitäisi olla pelin tyyliin koukuttava, vieraillaan siis vaikka virtuaalisesti yrityksessä ja eri osastoilla opiskellaan kullakin yksi alakokonaisuus. Sovelletaan opittua asiaa yrityksen oikeisiin toimintoihin.

      Opiskelijoilta edellytetään yhä enemmän verkostoitumista ja poikkitieteellisyyttä. Yksittäisen oppimateriaalin voisi tuottaa opiskelijaryhmä opinnäytetyönä, keskenään tai yrityksen sponsoroimana. Tarpeen mukaan ammattikoululaisista tietotekniikan opiskelijoihin ja gradun tekijöistä väitöskirjan laatijaan. Nimet näkyviin, voisi olla hyvä preferenssi työnhakuun.

      Oppimateriaalin on oltava käyttäjälle ilmaista. Noita edellä mainittuja perusoppimateriaaleja ei välttämättä tarvitse päivittää. Aika ajoin uudet tekijät laativat aivan uuden aineiston. Ongelmallisempi on esimerkiksi aloituksessa toivomani matematiikan vuorovaikutteinen wikipedia. Kuka sitä päivittäisi, poistaisi vanhaa ja lisäisi uutta niin että vuorovaikutteisuus toimii? Se sitten onnistuu tai ei.

    • kritiikki

      Vuorovaikutteisuus tällaisissa ohjelmissa on vain kupla ja itsepetosta. Sanotaan suoraan, että jo paljon vähemmästä osa nuoria ja aikuisiakin on vieraantuneet todellisuudesta ja aidosta ihmisten välisestä vuorovaikutuksesta.

      Kuka haluaa koneiden jatkeeksi?

      • Vuorovaikutteisuudella tarkoitan, että kone tarkastaa vastauksen oikeellisuuden ja ehkä opastaa ongelmakohdissa. Laskutehtävissä ja kielen opiskelussa tämä onnistuu, mutta ei kaikissa oppiaineissa. Ihmisen korvaamista tai simulointia en termillä tarkoita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      68
      3072
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      25
      1940
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      258
      1498
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      93
      1486
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      256
      1162
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      25
      1059
    7. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1044
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1020
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      76
      1014
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      97
      978
    Aihe