Lukot p****le !!

Taas aamulla sai paukutella Passatin ovea kiinni. Pakkasta -4 ja kuuraa. Johan oli taas Passatin lukot jäässä. Rupeaa jo v****maan. Aamuisin kiire duuniin eikä h*****tin ovi pysy kiinni. Ei paljoa lohduta kauko-ohjattu lukitus. Ennen ei saanut ovia auki, nyt ei ovia saa pysymään kiinni prkl.
Kaikki on kokeiltu aseöljyä myöten mutta mikään ei näy auttavan. Neuvoja ja vinkkejä vastaanotetaan kiitos! Mustekalat mulla jo on. Täytyyhän se h***tin ovi saada jotenkin kiinni, että pääsee töihin. Ei stana saa tämmöistä olla "laatuluokan" autossa.
153919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Et kuule ole yksin, ei siihen auta kuin plusasteet ja kesä, eräs tuttava pitää sisätilanlämmitintä yön päällä aivan sen takia että lukot pelaa aamulla, eiköhän tuo ole VW:n tyyppivika tai miksikä sitä nyt sanoisi.

Äänestä

kayttakaa sita keskuslukitus-nappulaa pohjassa kuskin ovesta parikertaa jos ei ovet meinaa kiinni menna.

Äänestä

Oli samaa vikaa joskus omegassa, ei se ole ehkä niinkään automerkkikohtaista. Joskus pitelin ajaessa omegan ovea kiinni toisella kädellä, kunnes hytti hieman lämpeni ja synlinteri sano nax ja lähti toimiin.
Nyt passat vm 99 ei ole sitä vikaa, kun käyttelen sisätilan lämmitintä.
Jollet saa sähköä mistään osta vepasto sisätilan lämmitin, varmasti kannattaa.
Kelit on ollut aika vaihtelevan kosteita viimeaikoina, ja ongelmat ilmeisiä kosteudesta ja pakkasesta johtuen. Sulla lienee lyhyt työmatka kun ongelma pääsee noin pahaksi. Tarkoitan sitä että jos työmatka olisi pidempi ei pääsisi noin alvariinsa tapahtuun.

Äänestä
  • Sisätilanlämmitin käytössä aina ennen lähtöä, ja ei ikinä ole ollut ongelmia (4.s talvi Passat käytössä) lukkojen takia. Lämmitin lienee pitää myös sisätilat kuivempina.

    Äänestä

  • A62 kirjoitti:

    Sisätilanlämmitin käytössä aina ennen lähtöä, ja ei ikinä ole ollut ongelmia (4.s talvi Passat käytössä) lukkojen takia. Lämmitin lienee pitää myös sisätilat kuivempina.

    Voihan sitä pitää autoa tallissakin niin ei tule tuollaista ongelmaa maksoi mitä maksoi mutta on se kumma että VW ei saa ongelmaa kuntoon. Sitä oli itsellänikin VW Golfissa (vm. 97 ja kaverin Polo variantissa. Kun monessa muussa merkissä ei ole KOSKAAN esiintynyt ko. ongelmaa!!!!!

    Äänestä

Tuttu vaiva 02 Passatissa. Väsyin tähän ja muihin lapsellisuuksiin. Olen ollut pari päivää kilpailevn merkin omistaja.

Äänestä
  • VW:n pikkuviat (ovet, sähköt, nykiminen) saivat vaihtamaan merkin. Lisäksi puskaradio kertoi laadun vain koko ajan heikkenevän. Itse vaihdoin keväällä ruotsalaiseen farmariin ja olen ollut tyytyväinen, joskin odottelen milloin etupäätä odottaa laittelu. Veemäiset pikkuviat kuitenkin loppuivat ja meno on mukavempaa.

    Äänestä

Sisätilan lämmitin on syynä lukkojen jäätymiseen.Halvemmissa autoissa ovien sisäpanelit vuotaa ja lämmin ilma tiivistyy oven ulkopintaan ja kahvojen lukkomekanismiin.
Käytä pelkkää lohkolämmitintä, ei ongelmia lukkojen kanssa.

Äänestä
  • ja kyllä jäätyy lukot.
    Ja vain ja ainoastaan aukiasentoon.
    Otan aina lähtiessä aamulla lämmintä vettä pulloon, jota kaadan ulkopuolelle oven kahvan yläpuolelle. Heti toimii ja pääsee ainakin liikkeelle.

    Äänestä

Itselläni meni hermot pösöjen (406 ja 405) jäätyneiden ovien kanssa. Oli pettymys kuulla samasta vaivasta Passatissakin. Mitäs merkkiliikkeessä sanovat? Oulussa Pörhön huollossa vika olisi varmasti itsesi aiheuttama;)

Äänestä

Juu, ei ole tolppapaikkaa käytössä kotona eikä töissä joten ei myöskään iloa sisätilanlämppäristä. Webastoa en tuohon enää hanki ja juu lyhyttä pätkää ajellaan ja kiulu on kaiken lisäksi vielä diesel joka tässä kaupunkipyörityksessä ei hirveästi ehdi lämmetä.
Vaan eipä jäätynyt edellisessä Göteborgin-traktorissa lukot tässä käytössä. Merkkihuollossa sanoivat viimeisen sanansa kesällä kun sain tapella alatukivarsien takuusta vaikka olin tiskillä tehtaan takaisinkutsulappu kourassa valittamassa kolisevaa alustaa. Hirveän sodan jälkeen vaihtoivat tukivarret omasta mielestään turhaan mutta katosivat kyllä kolinatkin samalla. Koska taistelu takuista ei ollut ensimmäinen kerta päätin sen saavan jäädä vimeiseksi ja vaihdoin korjaamoon jossa on VW-tietoutta mutta ei merkkikorjaamon statusta. Viisivuotiaan arvo kun ei enää muutu vaikka huoltokirjaan tulee jatkossa muu kuin merkkikorjaamon leima. Joku galluppi-pelle soitteli vielä perään ja kyseli mielipidettä k.o merkkikorjaamon toiminnasta. Haistatin sille puhelimessa pitkät paskat ja nakkasin luurin korvaan. Helpotti hieman tämä Volkkaristin tuska. Taitaa kohta kyllä helpottaa muutenkin. Kävin tänään kokeilemassa Nissan X-Trailia ja jos sorvataan sopiva väliraha lähtee Paskatti pihasta kuin kuppa Töölöstä. Eikä ikinä enää Volkkaria. Ostin kiulun uutena -00, enkä ole minkään muun auton kanssa tapellut korjaamossa takuista niin paljon kuin tämän kanssa.

Äänestä
  • Sama oli kokemkseni Volkkarin Keski-Suomen myyntipisteestä Kun takuu 2 v oli ummessa niin sai taistella korjauksista myyjän piikkiin. Tuotevastuulain tuntemus erittäin heikko. Jos asiakas ei tunne lakia niin maksattavat hänellä. Vaihdoin kahden Volkkarin jälkeen turkkilaiseen Toyotaan.

    Äänestä

  • Kovasti on tuskaa ollut, mutta kyllä se siitä.

    Mulla ja kahdella muulla kaverilla Passat Variantit ja ollaan ajeltu yli 50tkm jo käytettyinä osteltiin toisiamme kuulematta. Kukin ollaan nyt sen ilman erikoissempia mielenilmauksien tarpeita. Kaksi näistä on dieseleitä ja yksi 1,8l. Yksi kaveri ajeli 450000 avaamatta konetta.


    Kyllähän tuon kulutusosien kulumisen ymmärtää, ei kai se alatukivarsikolina niin kauheaa ole, niitä menee väkisin joskus. Mutta ei pitäisi mennä alvariinsa jousia ja iskareita tai tukivarsia...

    Äänestä

Mulla on passat -98/99 ei oo ollu muisia vikoja mulla auto on pää asias katokses ja työnantajan tallis niin ei siltikään ku ottaa huomioon että lämmön vaihtelö on välillä aika suuri. Yks mikä vois auttaa niin puolipeite auton päälle niin että suojaa etuovet.

Äänestä

mulla oli sama ongelma! kannattaa antaa auton olla jossain tallissa päivän että lukot sulaa kunnolla, tai huoltoasemalla puhaltaa ilmaa lukkon että se kuivuu, sitten ruiskutat aseöliyy aivan prkeleesti lukkoon! sitten se toimii loistavasti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Farmaristi kirjoitti:

Taas aamulla sai paukutella Passatin ovea kiinni. Pakkasta -4 ja kuuraa. Johan oli taas Passatin lukot jäässä. Rupeaa jo v****maan. Aamuisin kiire duuniin eikä h*****tin ovi pysy kiinni. Ei paljoa lohduta kauko-ohjattu lukitus. Ennen ei saanut ovia auki, nyt ei ovia saa pysymään kiinni prkl.
Kaikki on kokeiltu aseöljyä myöten mutta mikään ei näy auttavan. Neuvoja ja vinkkejä vastaanotetaan kiitos! Mustekalat mulla jo on. Täytyyhän se h***tin ovi saada jotenkin kiinni, että pääsee töihin. Ei stana saa tämmöistä olla "laatuluokan" autossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu