Jakopää vm.2010 Golf

Hartzu

Onko Volkkarin Golffin 1,4 turbo vm. 2010 moottori ketjulla vai onko hihna.

16

157

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumminkin

      Onko sillä väliä lainkaan mikä siellä on? Kolinaa kuuluu nois yks nelosis!

      • Hartzu

        Enhän minä sitä kysynyt mitä sieltä kuuluu.


    • ketjulla.pyörii
    • KyykmanAhertaaTaas

      Älkää vastatko, näyttää olevan Kyykman.

      • Hartzu

        Kertoisitko minulle kuka on Kyykman? Minä olen Harri Lehto Tampereelta kyllä mua ihmetyttää tälläiset paskan puhujat täällä somessa ei edes uskalleta perkele omalla nimellä esiintyä. Kysyin volkkarista koska olen harkinnut kyseisen auton ostamista ja olin yllättynyt kun myyjä kertoi että auto on ketjukone oletin että kaikki volkkarit on remmillä.
        Että sinä nimmerkki KyykmanAhertaaTaas haista paska, olet aikamoinen sekopää kun puutut ihmistenasioihin joista et mitään tiedä.
        Nimimerkille ketjulla.pyörii kiitos vastauksestasi.


      • jorma-repairs

        KyykmanAhertaa on töhrinyt uutterasti myös Skoda-palstaa


      • diileritase

        Etkä uskonut kauppiaan tieto taitoa, kun täällä kyselet joutavia???????????


      • itäsaksan.laatu
        diileritase kirjoitti:

        Etkä uskonut kauppiaan tieto taitoa, kun täällä kyselet joutavia???????????

        Onko siinä vielä se heikkolaatuinen ja suunnitteluvirheellinen, joka kestää vain muutaman kymmenen tuhatta kilometriä, eikä saa jättää ylämäkeen vaihteen varaan?


      • RS-man
        itäsaksan.laatu kirjoitti:

        Onko siinä vielä se heikkolaatuinen ja suunnitteluvirheellinen, joka kestää vain muutaman kymmenen tuhatta kilometriä, eikä saa jättää ylämäkeen vaihteen varaan?

        Eikä alamäkeen. Tasaisellakin olisi käytettävä sähköistä käsijarrua joka taas toimii kun toimii.


    • penavaantäällä

      Ja minä olen Pentti Hirvonen.

    • käsijarrukintarpeeton

      Onneksi meillä täällä Pohjanmaalla ei ole mäkiä.

    • Kuintulpatonmopo

      Ja mitä se vaihde vaikuttaa paikalla pysymiseen, kun moottorissa on alimitoitetut männänrenkaat.

      • jorma-repairs

        Koko lohko on alimitoitettu ja kampiakseli voi tehdä melkein kierroksen ilman että männät liikkuvat, siksi kannattaa laittaa käsijarru päälle jos vain riittää akussa kapasiteettia pitämään sitä päällä


    • TimoHokka

      Tässä Golf mallissa on sekä hihna, että ketju. Elikkä ketju on varmistuksena, jos hihna menisi poikki. Kun vaihtoaika on käsillä, niin kannattaa vaihtaa molemmat, niin kestää paremmin vaihto välin, joka on siis 480 000 km, tai 16 vuotta.
      Tiesithän että moottorikin on tavallista kestävämpi, koska männät on kovakromattu ja männänrenkaat on titaania, joten öljyäkään ei tarvitse joka vuosi vaihtaa, vaihto väli on peräti 120 000 km tai 9 vuotta, kumpi ensin tulee täyteen.
      Minun isäni poika ajoi samaisella Golfilla täysin ilman öljyjä melkein kaksi vuotta, ennen kun huomasi öljyn loppuneen. Silti kone kesti hyvin.

      • SalliOorela

        Jakohihna kestää 200000. Keltään en ole kuullut, että olisi katkennut.


    • eikestäkäyttöäVWskoda

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      226
      1943
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1144
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      656
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      648
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe