Kun vuokralainen on sanonut vuokrasopimuksen irti ja hänen on maksettava se irtisanomisajan vuokra.
Onko vuokranantajalla oikeus mennä sinä aikana tekemään remonttia, koska vuokralainen on vienyt tavaransa pois ja tehnyt loppusiivouksenkin valmiiksi.
Vaikka irtisanomispaperissa sanotaan että voisi näin tehdä, minun oikeustajuni ei sitä hyväksy, että minun pitää maksaa vuokra siltä ajalta kun vuokraava yhtiö tekee remonttia.
Vuokranantajahan saa ilmaista etua kun tekee remontin minun ajallani ja voi vuokrata sen uudestaan heti sopimuksen päätyttyä.
Remontti ei johtunut minusta vaan on yhtiön tapa tehdä, kun pitkä aikainen asukas muuttaa pois.
Kyseessä on kaupungin omistama yritys joka vuokraa ns. kaupungin asuntoja
Vakuusmaksun palautus?
7
123
Vastaukset
- tyhmä_kuin_vuokraloinen
No jos nyt sitten pysyisit siellä asunnossasi sitten ihan maksetun ajan loppuun asti ja lopettaisit vinkumisen?
Tuohan on kuin ostaa litran purkki jugurttia, syödä puolet ja alkaa sitten kiukuttelemaan, miksi minulta veloitettiin koko purkin hinta, vaikka jaksoin syödä vain puolet.- vaiettäloinen
Kysymys on kuitenkin kokonaisesta kuukaudesta, sinä näsäviisas vastaaja.
Lisäksi asunnossa oli mahdoton nukkua, kun kaltaisesi häirikkö asui yläpuolella ja metelöi kaiket yöt ja tuolle metelöinnille isännöitsijä ei tehnyt valituksista huolimatta yhtään mitään, tilanteen jatkuessa yli puoli vuotta, muttaisit itsekin pois mahollisimman pian.
En sitäpaitsi piä jugurtista, jossa on yleensä liikaa sokeria, joten syö sinä se vaan.
- kjhkjhnbkhoh
Maksoit vahingonkorvauksen eli omistaja saa tehdä asunnossaan mitä haluaa.
Lue seuraavalla kerralla vuokrasopimus jos ei ole rahaa ostaa omaa asuntoa.- Eiainaomaparas
On ollut oma asunto, mutta kyllästyin jatkuviin peruskorjauksiin joita alkoi tulla vuosien mittaan joka vuosi
- Järkevä
Jokainen tekee tietenkin omallaan mitä haluaa. Nyt sit lahjoitat rahasi vuokranantalle ?
- ylläri_pylläri
Vuokraloinen luki vasta nyt sopimuksen, johon veti nimensä alle.
Tyhmyydestä sakotetaan.
- Miksi-irtisanoit
Jos olisit irtisanonut kuukausi ennen, niin sitten olisit maksanut vain sen kuukauden, jonka aioit asuakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111692Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411445- 681169
- 541163
- 741055
- 109979
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55960Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53870Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla6861- 82840