mitä muita maksuja ja kuluja tulee kuin tontti ja älvsbypaketti?
mitä muita maksuja?
älvsby
82665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
10000e lupa ja liittymämaksuja
sitten varainsiirtovero ym. kun myyt sen ennen kahta vuotta, lopulta kun huomaat että parakissa ei olekkaan kiva asua :/
20 000 egee abbout, sen kun sijoitat talopaketin päälle.
..pahuksen varainsiirtovero muka myynnissä tulee? OSTAJA maksaa varainsiirtoveron!! Ja sitä paitsi, jos tarkoitit veroa, joka maksetaan voitto-osuudesta siinä tapauksessa että myy osakkeen tai kiinteistön ennenkuin on asunut siinä kaksi vuotta niin se ei todellakaan päde silloin kun on rakentanut uuden.
Eikö itse rakentamassa talossa tarvitse asua kahta vuotta, jotta voi myydä ilman voittoosuudesta maksettavaa veroa ?
ei tietenkään, miten voit saada voittoa sellaisesta jota et ole itse varsinaisesti ostanut? Sekin kannattaa tosin muistaa, että se kaksi vuotta on voimassa vain sellaisessa osakkeessa tai kiinteistössö jossa asuu itse vakituisesti, esim. kesämökin voitosta joutuu aina maksamaan veroja.
Älkääpä nyt puhuko potaskaa!
Kyllä todellakin pitää maksaa luovutusvoittoveroa jos myy rakentamansa talon ennen kuin on käyttänyt sitä vakituisena asuntonaan kaksi vuotta!
Voitto määritellään tällöin myyntihinnan ja rakentamiskustannusten erotuksesta (tai vaihtoehtoisesti käytetään hankintameno-olettamaa).
(Nimim. verotoimistossakin töissä ollut)
Faktaa:
* Vuokratontti
* Kunnassa kalliit liittymät
* Tallia ei vielä tehty, pohja louhittu.
* Talon pohja paalutettu.
Rahaa palanut noin 155keur, josta älvsbylle meni 110keur. Ei yläkertaa, eikä valmiutta. Eli kyllä sitä rahaa menee. Erittelyä en rupee tekemään. Piha tehty itse ja tuossa hinnassa vain mullat.
"Elämä on kallista" ;-)
Eihän se ole talopaketin vika jos on mennyt huonolle tontille ja joutunut siitä maksamaan ylimääräistä.