Puolukan ostajat

Ostetaanko Suomussalmella puolukkaa ja mikä mahtaa olla kilohinta?
19458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

tässä näkkyy suomussalmelaisten laiskuus ja vökälehtäminen kukkaa ei ees tiiä onko marjantajaa kun eivät kaljamahat tevu marjamättäälle.

Äänestä

Ostaahan ne puolukkaa 3,85€ kilo.Maksavat niin vähän,ettei kannata lähteä keräämään.

Äänestä
  • Mahtaakohan nuo niin paljon maksaa? Täällä etelässä myydään kaupassa Kainuulaista puolukkaa 15,90 €/ 5 kg, eli 3.18 €/ kg. Oliskohan nuo poimittu Talvivaarasta, kun on niin halapaa täällä?

    Äänestä

Näyttävät lopettavan puolukan oston tällä viikolla Suomussalmella.
Lopettavatkohan taikkujenkin puolukan oston Kiantamalle ?
Vai syrjitäänkö tässä kantaväestöä taas ?
Kun marjanpoiminta alkoi, niin taikut olivat poimineet jo viikon marjoja, ennenkuin kantaväestö pystyi myymään marjoja.

Pitääkö taikkujen aikaistaa lentolippuja parilla viikolla, pääsevät lomailemaan Thaimaaseen :-).

Miten tähän kommentoi Vernu Vasunta Kiantamalta ? Odotamme kommenttiasi.

Äänestä

Kiantama saanee Suomussalmen kunnalta avustuksia,
joten ei sillä ole varaa olla rasistinen, eli ei ostaisi kantaväestöltä marjoja.

Äänestä

Eräs "miljoona " on kunnalta mennyt Kiantaman halleihin . Onko sijoitus tuttanut sen tietää vain joka on ollut asiaa edistämässsä !

Äänestä

tuskin niiden roposten ehtona on ollut, että pitää paikallisilta ostaa marjoja.

Äänestä
  • Kiantama voi ostaa keltä vaan pölyävän hiekkatien varresta poimittuja luomumarjoja.

    Äänestä

olen puolukan ostaja haluan ostaa puolukan ehkkä jopa kaksi

Äänestä

Kunta auttaa, kunta rakentaa, hyvä veli

Äänestä

Niin se pitää perukkalaisen tietkin kunnossa ja saa verotulot yritysten työntekiöistä, pata kattilaa soimaa.

Äänestä

Ei ollut vielä Kainarissa, että taikut olisi lentäneet jo kotimaahansa ?
Onko kylpylässä näkynyt taikkupoimijoita lomailemassa ?

Äänestä

Ei tietenkään osteta...laita mamman jemmaan..

Äänestä

Yksi taikku vastaa 10 Suomalaista marjanpoiminnassa ja 10 taikkua vastaa yhtä suomalaista aikaansaamattomuudessa.

Äänestä

Ämmään oma työnvälitys laeskoille ja taikuille...
ainiin työtön ei saa tienata

Äänestä

Ne ostaa marjoja kellä rahat ja jos rahat lopuu ostokin lopuu.

Äänestä

Vieläkö puolukkaa ostetaan kauan

Äänestä
  • Ei osteta rahat on nyt loppu.

    Äänestä

8 euroo kilo illalla oli hyvä hinta roskamarjoista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kukaostaa kirjoitti:

Ostetaanko Suomussalmella puolukkaa ja mikä mahtaa olla kilohinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu