Leima tammisessa kirjoituspöydässä?

Harrastelijahämeestä

Minkä nimiset firmat aikoinaan matkivat Billnäsin tuotteita? Itselläni ihan tyylikäs tamminen "sihteerin" kirjoituspöytä, joka kovasti muistuttaa Billnäsin pöytää, muttei taida kuitenkaan olla Billnäsin tuote. Pohjassa pyöreä leima, jossa luullakseni kuvattu vene aalloilla ja veneen yläpuolella jonkinlainen kruunu. Leima poltettu puuhun. En osaa tämän paremmin selittää..

4

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zirup

      Se leima on Helsingin kaupunginvaakuna :D ja sillä leimattiin kaupungin irtain omaisuus. Eli kirjoituspöytäsi on tod.näk. jostain kaupungin virastosta peräisin.
      Tammiset pöydät on komeita, nykyiset martelan muoviset masentavia ja tylsiä, eikö?

      Billnäsin konttori-ja arkistointikalusteiden mallithan on kopioitu amerikkalaisista vastaavista, joita alettiin valmistaa muistaakseni 1880-luvulla. Niistä tuli suosittuja myös Euroopassa ja monet huonekalutehtaat alkoivat valmistaa samanlaisia. Suomessa Billnäs Bruks Aktiebolag oli eka ja muut seurasivat perässä eli kaikki kopioivat toisiaan minkä ehtivät. Helsingissä ja Lahdessa oli eniten huonekaluvalmistamoita, joten sieltä jostain höyrysahoilta yms. tulivat kopioiden kopiot ja niiden kopiot. Veikkaan, että kaikki, jotka kykenivät, tekivät tällaisia konttorikalusteita, koska niitä kerran haluttiin.

      Eiköhän Lahden puusepistä löydy juttua googlettamalla, jos kiinnostaa tehdä salapoliisityötä ;)

    • Billnääs

      Onnea omistjalle. Laitatko kuvan vielä.

    • Harrastelijahämeestä

      Kiitos Zirup.
      Asia on just niinkuin kerroit. Googlettamalla löysin tuon leiman, joten pöytä on ollut tosiaan joskus Helsingin kaupungin omaisuutta.

      Ilmeisesti pöytäni on sittenkin Billnäsin valmistama. Olen jo aloittanut entisöinnin ja uskon, että saan pöydästä ihan kelpo huonekalun. Sopiva istuin on vielä hakusessa.

    • Harrastelijahämeestä

      On malliltaan Billnäs 325B.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe