Anonyyminä kuvan lähettäminen?

NimettömänäPysyvä

Asiaan perehtymätön kyselee tyhmiä. Olen anonyymisti kirjeenvaihdossa, ja haluaisin lähettää vastaanottajalle valokuvia kuitenkaan paljastamatta itsestäni vahingossa liikaa.

Kuvaan kännykällä. Ainakin kun facebookiin laittaa kuvia, niihin voi liittää sijainnin, jossa kuva on otettu (tieto sijainnista on siis valmiina, täytyy vain päättää, julkaistaanko se). Jos lähetän kännykästä kuvan toisen sähköpostiin tai telegramiin, näkyvätkö sijaintitiedot tai nimeni kuvan mukana?

Jos olen muokannut kuvan itsestäni tunnistamattomaksi, voiko vastaanottaja jälleen muokata kuvan niin, että kuvan alkuperäiset ominaisuudet tulevat taas näkyviin?

5

1944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maeta
      • NimettömänäPysyvä

        Kiitos tästä! Nyt vain pitää perehtyä niiden poistamiseen :).


    • örkkit

      Kiinnostus aiheeseen heräsi, miten voin poistaa tiedot photarissa tai bridgessä kansiollisesta kuvia ja lisätä vain tek. oik. tiedot.

      • hmhmhmhmhm

        Käytä batch process toimintoa. En tiedä mikä on ko. toiminnon suomenkielinen nimi, mutta sillä voit siis käsitellä suuren määrän kuvia samalla kaavalla.


    • sijaintitietoa

      Joillakin kuvien katseluohjelmilla voi poistaa/editoida sijaintitietoja. En tiedä windows ohjelmista mutta linuxissa digiKam-kuvien säilömisohjelmalla voi katsoa ja editoida meta-dataa. On siis Picasan kaltainen mutta Picasassa ei taida olla meta-data juttuja?

      Ja tietysti, eihän sitä sijaintitietoa tarvii poistaa jos sitä ei ole? Eli kännykameran asetuksista että sijaintitietoa ei lisätä kuviin tai GPS pois päältä kun otat kuvia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3477
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      129
      1859
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1619
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      77
      1462
    5. 77
      1436
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1156
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      64
      980
    Aihe