Puutalon eristemateriaali

sulluspu

Kaverini rakensi uuden yksikerroksisen omakotitalon jossa eristeenä oli 150mm selluvillaa ja lisäksi sisäpuolella 50mm spu eriste. Omaan korvaan tuo eriste tekniikka tuntuu aika hyvältä koska kaveri sanoi, että hänelle oli perusteltu eriste tekniikkaa näin: runkopuun paksuudessa säästää sen 5cm ja 50mm spu eriste estää kylmäsillan syntymisen spun ja selluvillan väliin ja jos jostain syystä pääsee kondesio vettä syntyy runkoon niin selluvilla kuivaa huomattavasti paremmin kuin tavallinen villa ja näin talosta tulee nyky määräyksien mukaan homevapaa runko. Hänelle oli vielä suositeltu pysty panelointi ulkovuoreen jonka johdosta yhden lisärimotuksen johdosta ilmakiertää ja kuivattaa ulkopuolelta eristettä huomattavasti paremmin. Onko arvo veljet ja sisaret tämä teidän mielestä looginen runko ratkaisu.

9

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Supertimpuri

      Mielestäni runkopuun ulkopuolella pitäisi olla tuulensuojalevy?? Ja siihen vasta se koolauslauta pystyyn tai vaakaan ja siihen se ulkovuorilauta tai paneeli..eli tuulensuojalevyn ja ulkovuorilaudan välissä on se tuuletusrako!! Jos spu eristeen ja pystyrunkon väliin villoihin pääsee vettä kondensoitumaan niin mistä se vesi pääsee haihtumaan?? Ei mistään..ja pystyrunko alkaa homehtumaan ja lahoamaan

      • NickNailer

        SPU on höyrysulku ja sellaisena oikeassa kohtaa. Kuivuminen tapahtuu ulospäin, kuten muissakin taloissa pitäisi.

        Supertimpurille tekisi hyvää opiskella rakennusfysiikkaa ja suomen kielioppia, kiitos.


      • Maalaisjärkeä

        hyvä kysymys Supertimpuri !
        Mihin se vesi haihtuu? ulospäinkö kohti tuulensuojalevyä ja sen läpi?
        Vai ylöspäin kohti tiivistä yläjuoksua ja sen läpi?
        Tehkääpä testi ja laittakaa märkä villapalanen lankuista tehtyyn laatikkoon jonka toinen sivu on spu eristetä ja toinen esim:tuulensuoja kipsilevy ja sitten laatikko pihalle sateensuojaan ulos.
        Vuoden kuluttua avaa laatikko.
        Minulla on aavistus miltä laatikko näyttää sisäpuolelta,onko sinulla?


      • NickNailer
        Maalaisjärkeä kirjoitti:

        hyvä kysymys Supertimpuri !
        Mihin se vesi haihtuu? ulospäinkö kohti tuulensuojalevyä ja sen läpi?
        Vai ylöspäin kohti tiivistä yläjuoksua ja sen läpi?
        Tehkääpä testi ja laittakaa märkä villapalanen lankuista tehtyyn laatikkoon jonka toinen sivu on spu eristetä ja toinen esim:tuulensuoja kipsilevy ja sitten laatikko pihalle sateensuojaan ulos.
        Vuoden kuluttua avaa laatikko.
        Minulla on aavistus miltä laatikko näyttää sisäpuolelta,onko sinulla?

        Tuossa on ajatusvirhe, koska siinä ei oteta huomioon lämpötilaeroja. Sisällä lämmintä (ja kosteutta aiheuttavia ihmisiä, siksi höyrysulku lämpimällä puolella), ulkona kylmää, ainakin talvella.


    • Esi_merkki

      Taitaisi paras seinä tulla pelti-uretaani-pelti elementistä ja koolaus sisäpuolelle johon sähköt ja levytys päälle sekä ulkopuolelle tiili- tai puuverhous.

    • ei_kiesus

      Selluvillaa käytettäessä ei tarvita höyrysulkuja paitsi bulkkiraksaajien mielestä!

      • Esi_merkki

        Ei niin, mutta ilmansulku tarvitaan.


    • Jahve.ite

      ei_kiesus kun on hauskaa huumoria. Leipään puolet sellua niin tulee halvemmaksi.

    • Hyväonollut

      Hyvä rakenne on, mutta samalla hintaa saa kivitalonkin rungon ja paljon kestävämpi.
      Kivitalo lautakuorella ehkä paras ja toimivin. Itsellä Eps-harkko ja lautakuori. 15 vuotta ollut, kerran huoltomaalattu. Lämmin ja kuiva, ei kylmäsiltoja, sekä perustuskin samaa kamaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      974
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      788
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      736
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      658
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe