Mistä voisi olla apua tai mistä johtuu....
Kun pidän Skoda Octavia 98 ulkona enkä aja sillä lukkomekanismit rupeavat temppuilemaan!
Keskuslukko toimii ok, mutta kuskinovi ei mene enää kiinni vaan ponnahtaa "lerppana" takaisin. Sitä ei siis saa enää lukkoon/kiinni vaan pitää ajaa niin et pitää ovesta kiinni ettei aukeile itsestään. Kyse ei ole tiivisteitä vaan oven mekanismi ei vain ota ovea takaisin kiinni.
Ilmeisesti ei tykkää säänvaihteluista!!! Ajoakin on niin vähän. Sit toimii taas(toivottavasti)kun auto on hiukan lämmennyt.
Takakonttia en ole saanut sit lokakuun lopun auki! Heti kun tuli hiukan viileämpää sanoi sopimuksensa irti. Viime vuonna vein merkkihuoltoon ja ne herkisteli sen. Kesän toimi, mut syksyllä tosiaan taas sama juttu, lukkomekanismi ei avaa takakonttia vaikka takakontin kautta saa muuten keskuslukituksen päälle/pois.
Olisko jollain apua tilanteeseen?!(MUUTA KUIN VAIHDA AUTOA/MERKKIÄ)
Octavian lukko
3
814
Vastaukset
- Samu-75
..tämän tuolta Itäautot -palstalta.. Mitenhän sinne olikin eksynyt, laittaa miettimään ;)
- 049235709798
Edellisessä ajokissani, jonka myös uutena ostin eli Opel Astra 3d, ei koko omistus aikana mennyt takaluukku yhdellä kertaan kiinni vaan sitä sai paiskia monesti 2-3 kertaa.
Eivä huollossa jaksaneet sitä kunnolla säätää.
Joten ei ne asiat aina merkkiä vaihtamalla korjaannu.
Niin ja Renault Clio I, jonka myös omistin joutui etuovea säätämään useasti, koska lukon vastakappaleet löystyivät itsestään, jolloin ovi pomppasi takaisin kun yritti saada sen kiinni.
Eli suurin syy on usein säädöissä, joita ei viitsitä huollossa kunnolla tehdä. Voisit koittaa ujuttaa lukkomekanismiin vaikka crc:tä silloin kun lukko toimii.
Parempi konsti olisi että avaisit verhoilun ja öljyäisit mekanismin kunnolla, sama pätee takaluukkuun, samalla voisi takaluukun mekanismin säätää,edellyttäen että on hiukan remonttimiehen vikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.936085Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335755Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie564929Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3243756Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42285Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362202Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1061303- 101033
- 159902
- 56763