Oman matkatoimiston sivuilla ei mainittu että huoneistot ja PARVEKE ovat savuttomia. Onko jollain kokemusta? En halua tietenkään huoneessa polttaa mutta parvekkeella kylläkin. Pitääkö paikkansa, valvotaanko jotenkin?
Savuttomuus??????? Cactus hotelissa?
13
2049
Vastaukset
- satunnainenlomasuitsu
Ei tuolla Kreikassa olla niin tarkkoja loppupeleissä. Kyllä siellä Cactuksen partseilla ainakin vielä viime kesänä röyhyteltiin aika vapaasti. Syyllistyin itsekin siihen iltaisin parilla savukkeella, onks noloo???
Huoneissa polttaminen on tietysti kiellettyä ja tyhmää jos niin tekee. - seijaf
No Turkin puolella ovat savuttomia ja syyksi sanottiin että on niin herkät palohälyttimet.
- savua
Meille viimetalvena Mauritiuksella laukunkantajamies sanoi ettei parvekkeella saa tupakoida, kun kyselimme tuhkakuppia, mutta kun mieheni kaivoi taskustaan pikkusetelin, niin tuli ohje, että tumpit vessanpönttöön, ja paperia päälle. Hän oikein käsillään neuvoi miten pitää toimia. Että rahalla saa, ja hevosella pääsee.....
- 9876544
Ei ole kuin muutama vuosi siitä, kun Cactuksen baarissakin sai polttaa, ihan baaritiskilläkin oli tuhkakupit. Nykyinen tupakkalaki oli jo voimassa, mutta sitä ei Cactuksessa noudatettu. Nykykäytännöstä en tiedä.
- Mets02
Ei ole Rodoksella tullut vastaan sellaista hotellia ja ravintolaterassia missä ei saisi polttaa. Käyntejä on koöme viiden vuoden sisään. Mistähän tuo Cactucksen juttu on lähtöisin. Huoneet, hotellien aulat ja sellaiset on sitten eri juttu.
- 220916
Kiitos kaikille. Ehkäpä minäkin sitten Metaxakuppini kanssa uskallan muutamat savut sauhutella.
- Tuulinenranta
Minuutti sitten sauhuttelin ja ihailin aaltoja. :)
- Röökille
Parveketupakointi on kielletty Cactuksessa sekä viereisessä Aquariun View'ssä.
Matkanjärjestäjä ei sitä ilmoittanut ja huoneen hotellikirjakin ilmoitti tupakoinnin olevan sallittua parvekkeella.
Aquariumin vastaanottovirkailija antoi moitteet kun "käry kävi" parveketupruttelun takia. Ainoa paikka sauhutteluun on piha-alue. - 15-17
Olin lokakuussa Cactus-hotellissa ja ihmettelin hotellin ilmanvaihtoa tai paremminkin sen puutetta, Yölämpötila oli yli 24 C ja olisin halunnut yöksi vähän viileämpää. Niin saihan sen huoneen viilennettyä avaamalla parvekkeen oven, mutta joku naapurihuoneessa päätti tupakoida parvekkeella, joten se siitä. En siis voinut pitää ovea kauaa auki. Piti nuuskia ensin, millaista ilmaa oli saatavilla.
Kysyisin muilta hotellissa olleilta eikö hotellissa ole huoneilman viilennystä? Meillä se ei ainakaan toiminut ja myöhään syksyllä siellä olimme. Millaista mahtaa olla kesällä?- JuanJesus
Täältähän sitä kannattaa jälkikäteen kysellä! Ei paikan päällä hotellissa ollessa.... Ihan varmasti ko. hotellissa on ilmastointi, mutta saattaa olla lisämaksullinen?
- syksyllätaas
Tai jos on keskusilmastointi, ei välttämättä enää ole lokakuussa toiminnassa
- Anonyymi
Mikähän tilanne parveketupakoinnin suhteen on nyt vuonna 2025?
- Anonyymi
Kreikasss noudatetaan tarkasti määräyksiä ja lakeja. Tuo koskee myös parveketupakointia eli kielletty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733904Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92081Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2301370- 1361289
- 1141169
- 1121168
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil711067Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik61015- 60984
- 35906