Miksi Madrake kirjaa mut välittömästi takaisin kun yritän lopettaa istuntoa? Jos haluaisin mennä rootin puolelle väsäämään niin uloskirjautumisen jälkeen Linux kirjaa mut heti takaisin tavalliseksi käyttäjäksi.
Toki mulla on sisäänkirjautumisasetuksissa automaattinen kirjautuminen ilman salasanaa tavalliselle käyttäjälle sekä automaattinen kirjautuminen X:n kaatuessa mutta niin oli aiemminkin ja silti mä pystyin kirjautumaan ulos ja tulin siis siihen sisäänkirjautumisruutuun, nyt se ei onnistu. Ymmärtääkseni olen edelleen ajotasolla 5. Ctrl Alt Backspace aiheuttaa saman, näyttö menee mustaksi ja sitten olenkin jo kirjautunut takaisin tavikseksi. Sammutusoikeudet on annettu kaikille.
Pystyn nyt siis kirjautumaan ulos ja käyttäjän valintaruutuun jos otan automaattisen kirjautumisen pois mutta se on turhan hankalaa. Aikaisemmin systeemi toimi eri tavalla? Osaisiko joku neuvoa?
Mitähän nyt tapahtui?
4
363
Vastaukset
- aa/
En tiedä kuviosta.
Myös Fedorassa graafisessa loginissa voi mennä roottina desktop-ympäristöön (kuulostaa että loggailet edes takaisin desktopeissa, kuten aloittelijat usein tekevät), mutta mulla ei ole ihmeemmin käyttöä sille. Jos haluan jonkin graafisen sovelluksen rootin oikeuksilla, käynnistän sen terminaalista käyttäjä-sessiossa.
su, password, vaikka gedit, jos haluat vaikka editoida urpmiin conffia. Mikset voi vain avata uutta xtermiä ja käyttää su-komentoa ? Ei tarvitsi loggailla edestakaisin. Tai sitten voi logata konsolinkin kautta rootiksi.
- aa/
Niin siis "su" rootin oikeuksille ja "su -" rootin reitille, jos ihmettelet "bash: command not found" -ilmoitusta.
Suoraan roottina logatessa en suosittelesi netin käyttöä. aa/ kirjoitti:
Niin siis "su" rootin oikeuksille ja "su -" rootin reitille, jos ihmettelet "bash: command not found" -ilmoitusta.
Suoraan roottina logatessa en suosittelesi netin käyttöä.Niin, kyllä mä tuon "su root /psswrd" tiesinkin, oikeammin olisin kirjautunut toisena taviksena eli siis Ctrl Alt F7 -F8 lataamaan aMulella siveettömiä elokuvia ja samalla ollut toisena käyttäjänä siveellisen oloisena. Sorry, tulee ihan huono omatunto kun te yritätte auttaa ja mä vaan rötöstelen.. kiitoksia kuitenkin ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1164576Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013890Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513280
- 432972
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222442- 232196
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171839Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351745