Miksi Madrake kirjaa mut välittömästi takaisin kun yritän lopettaa istuntoa? Jos haluaisin mennä rootin puolelle väsäämään niin uloskirjautumisen jälkeen Linux kirjaa mut heti takaisin tavalliseksi käyttäjäksi.
Toki mulla on sisäänkirjautumisasetuksissa automaattinen kirjautuminen ilman salasanaa tavalliselle käyttäjälle sekä automaattinen kirjautuminen X:n kaatuessa mutta niin oli aiemminkin ja silti mä pystyin kirjautumaan ulos ja tulin siis siihen sisäänkirjautumisruutuun, nyt se ei onnistu. Ymmärtääkseni olen edelleen ajotasolla 5. Ctrl Alt Backspace aiheuttaa saman, näyttö menee mustaksi ja sitten olenkin jo kirjautunut takaisin tavikseksi. Sammutusoikeudet on annettu kaikille.
Pystyn nyt siis kirjautumaan ulos ja käyttäjän valintaruutuun jos otan automaattisen kirjautumisen pois mutta se on turhan hankalaa. Aikaisemmin systeemi toimi eri tavalla? Osaisiko joku neuvoa?
Mitähän nyt tapahtui?
4
353
Vastaukset
- aa/
En tiedä kuviosta.
Myös Fedorassa graafisessa loginissa voi mennä roottina desktop-ympäristöön (kuulostaa että loggailet edes takaisin desktopeissa, kuten aloittelijat usein tekevät), mutta mulla ei ole ihmeemmin käyttöä sille. Jos haluan jonkin graafisen sovelluksen rootin oikeuksilla, käynnistän sen terminaalista käyttäjä-sessiossa.
su, password, vaikka gedit, jos haluat vaikka editoida urpmiin conffia. Mikset voi vain avata uutta xtermiä ja käyttää su-komentoa ? Ei tarvitsi loggailla edestakaisin. Tai sitten voi logata konsolinkin kautta rootiksi.
- aa/
Niin siis "su" rootin oikeuksille ja "su -" rootin reitille, jos ihmettelet "bash: command not found" -ilmoitusta.
Suoraan roottina logatessa en suosittelesi netin käyttöä. aa/ kirjoitti:
Niin siis "su" rootin oikeuksille ja "su -" rootin reitille, jos ihmettelet "bash: command not found" -ilmoitusta.
Suoraan roottina logatessa en suosittelesi netin käyttöä.Niin, kyllä mä tuon "su root /psswrd" tiesinkin, oikeammin olisin kirjautunut toisena taviksena eli siis Ctrl Alt F7 -F8 lataamaan aMulella siveettömiä elokuvia ja samalla ollut toisena käyttäjänä siveellisen oloisena. Sorry, tulee ihan huono omatunto kun te yritätte auttaa ja mä vaan rötöstelen.. kiitoksia kuitenkin ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921836- 851282
- 1101133
- 761017
- 106931
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48721- 33683