harmittaa että avasin ikkunan

toiva

Eilen illalla sisään lensi iso, n 2.5-3 cm iso hyönteinen. Seurasin sitä noin 10 min ajan. Sinä aikana se ei pysähtynyt ollenkaan vaan lensi ja tutkiskeli paikkoja. Yritin ottaa kuvia, mutta eihän siitä mitään tullut.

Yleisvaikutelma oli musta, mutta olin näkevinäni siinä keltaista väriä. Sillä oli kaksi paria siipiä, jotka vaikuttivat samanpituisilta. Siipipareilla oli aikamoisesti välimatkaa, ne siis erottuivat hyvin. Lentoääntä tuskin oli ollenkaan, paikoittain kuulin hyvin matalaa surinaa.

Jätin sen yksin huoneeseen, avasin ikkunan ja se lensi pois. Olisi pitänyt ottaa se kiinni kuvia varten, nyt harmittaa, kun en tiedä mistä lajista on kysymys. En ole koskaan ennen nähnyt sellaista. Asun Keski-Euroopassa.

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        68
        2708
      2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        75
        2298
      3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        75
        2158
      4. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        2
        2035
      5. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        10
        1419
      6. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        5
        1394
      7. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        78
        1102
      8. Mitä eniten haluat

        Kaivatustasi.
        Ikävä
        64
        986
      9. Taas alkoi soidinmenot.

        Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
        Ikävä
        8
        980
      10. No miten meni?

        Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
        Ikävä
        114
        975
      Aihe