Turbaanipipo - ohje?

bad_hair_day

Olen nähnyt kauniita turbaanipipoja. Erään hattukaupan ikkunassakin on, mutten viitsisi mennä sisälletutkimaan miten on tehty, kun en sillä hinnalla osta kuitenkaan. Peruukkiliikkeissäkin on, mutta tämä tulee hiusten päälle. Monimutkainen ei voi olla, osaako joku neuvoa? Siinä näkyy edessä rypytys/tamppi. Sivuilla saumoja ei näy, päälaesta en osaa sanoa. Minkä mallinen kappale leikataan, montako saumaa ja mihin tulee jne?

3

1227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neulova
    • bad_hair_day

      Juuri niin! Kiitos tuhannesti, tutustun linkkeihin!!!

      • bad_hair_day

        Tutustuin: vähän erilailla meni, kuin kuvittelin, mutta olin edes hieman oikeilla jäljillä. Helpommin menee valmiin ohjeen kanssa kuin itse kokeillen yrityksen ja erehdysten kautta.

        Ja tuon voi tehdä jopa ilman ompelukonetta, näppärää! Mitat täytyy laskea itse, kun tuossa on tuumat tai jotain, muttei pitäisi olla ylitsepääsemätöntä. Tosin tuumat taitavat olla suoraan mittanauhan kääntöpuolella, kun katsoo siitä. Kiitos vielä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      126
      1882
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      54
      1243
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1121
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      807
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe