belgianpaimenkoira/malinois/valkoinenpaimenkoira

naapurinvuhve

Hei, onko kellään..tai kenellä olis belgianpaimenkoiran ja valkoisen paimenkoiran mixausta?
Jos löytyy niin kertoisitko koirastasi, luonteesta ym? Jos vielä kuvan tai pari sais näkyville, niin KIITOS <3 :) !!!

6

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osytapuhdas

      Miksi halpis-mix? Osta puhdas, niin saat mitä odotat. Sekarotuisilla ei tee yhtään mitään, ei voi kouluttaa, ei kisata eikä viedä näyttelyyn..

      • Niinikkäänsä

        Jaa, miksi sekarotuista ei voi kouluttaa? Rekikisojen voittajat ovat usein saksanseisojien ja huskyjen sekoituksia, ja niillä siis kisataan, saa sinne lähteä viivalle millä vain piskillä. Sitäpaitti piski on usein terveempi kuin puhdasrotuinen ja ihanampi kotikoira kaiken kaikkiaan. Näyttelyt ovat perseestä, koira on kumppani ei kerskakulutusesine.


      • eiedes

        Väärin. Sekarotuiset ovat hyvinkin sairaita, puhtaat terveempiä. Niitä tutkitaan, sekarotuisia(eli halpiskoiria) tuskin koskaan edes lonkkakuvataan.


    • Juujuutaasen

      Nyt tämä vaikuttaa jo tehtailulta kun markkinoilla on kaksi muutakin valkkarin risteytys pentuetta. Samaa urosta käytetty jostain syystä näille kolmelle? Epäilen ettei ole mennyt tarkastuksissa läpi ja omistaja on päättänyt antaa sero ''jalostukseen'' koiransa.

    • enrapsuta

      Jep, helppoa rahaa ku nei tarvitse hoitaa miään velvollisuuksia, kuten kuvauttamista tai rekisteröintiä. Eikä kukaan valvo vaikka kuinka monta sairasta pentuetta syntyisi.

      Itse en välttämättä ottaisi koiraa aloittajan mainitsemasta yhdistelmästä. Iha nse ntakia että molemmilla roduilla on ongelmia arkuuden kanssa, valkkareilla myös hermorakenteessa. Jos kaksi tälläistä maanantaikappaletta tekee pennut, on tuloksena stressaavia ja piippaavia pelkopurijoita joilla ei kuuppa kestä normaalia arkielämää.

      • eieieieieieieie

        Totta. Yhdistelmä on huono. Valkkari laskee roimasti tasoa. .. ja noilla ei tee mitään, ei kisoja,ei työtä, ei näyttelyitä. ...pelkästään kotirakkeja. Vastaus on: EI, Ei EI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      208
      5441
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4429
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3178
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      239
      2600
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      134
      2391
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      97
      1754
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1387
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      27
      904
    Aihe