Avaimia voi liikkua kaikkialla

VillitAvaimet

Kerrostalojen avainkäytäntö on täysin villillä pohjalla, sillä liikkeellä olevien avaimien määrää ei kukaan voi valvoa. Vuokralainenhan voi teettää lisää avaimia esim avainsuutarilla ja jättää niitä itselleen vuokrasopimuksen loputtua.

10

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghhghghggh

      abloy sento

    • Jonskuna

      Jos niin pelottaa sarjoittaa lukon uudestaan.

    • niiiiiinnnnnon

      Niin voi mutta harvoin tekee. Omassa asunnossa ollut yli 80 vuotta sama avain eikä kukaan koskaan ole väärin pyrkinyt asuntoon.

    • MerisääVaihtelee

      Lisäksi yleisavaimia katoaa ja niitä annetaan surutta lainaksi korjausmiehille.

      Tiedän talon, jossa asuntojen ja rappujen yleisavain hukattiin, mutta siitä ei kerrottu asukkaille, jotta voisivat ryhtyä lukkoasioissa toimenpiteisiin. Vakuutuskaan ei korvaa mikäli murron jälkiä ei ole vaan tapahtumaa pidetään itseaiheutettuna.

      Nyt on esitelty sähköisiä lukkoja, jotka toimii etänä verkon kautta ja esim. kännykällä. Se ei tuo parannusta asiaan.

      Aloitus on totta. Avainasia on vakavasti rempallaan.

    • näinmeillä

      Meillä avaimet pitää tilata isännöitsijän kautta. On siis tarkalleen tiedossa montako avainta on kussakin asunnossa. Jos vuokralainen palauttaa vähemmän avaimia kuin mitä vastaanotti, lukko sarjoitetaan uudelleen ja vuokralainen maksaa. Hinta n. 250 € - voi ottaa vuokravakuudesta suoraan.

      • touhutonnin_pantti

        No huhhuh. Jos talossa on typerä avainratkaisu = huoneiston avaimella pääsee myös pesulaan ja varastotiloihin, pitäisi sarjoittaa uudelleen puolenkymmentä muutakin lukkoa. Mutta sitten lakkaisi muutkin avaimet toimimasta... eli koko talon lukitus pitäisi uusia?

        Usein käytössä on vähän fiksumpi ratkaisu, jossa on muutama kpl huoneiston avaimia ja vain yksi ns. emännänavain per huoneisto. Huoneiston avaimella ei pääse kuin porrashuoneen ovesta oman huoneiston ovesta. Emännänavaimella pääsee pesulaan ja varastotiloihin. Nyt ei huoneiston avaimen hukkaaminen vaadi kuin huoneiston oven uudelleensarjoituksen, mutta emännänavaimen hukkaamisesta tulee iso, monen tonnin, operaatio. Siis jos oikeasti lähdetään sarjoittamaan uudelleen jopa kymmentä lukkoa.

        Juurikin emännänavaimet on niitä, mitä vuokraloiset "hukkaa" eli ottavat mukaansa / lahjoittavat nistikavereilleen. Poismuuton jälkeen kun odottaa muutaman kuukauden ja alkaa vasta sen jälkeen käydä varkaissa verkkohäkeillä, ei jää niin helposti kiinni.

        Tällaisen toiminnan ehkäisemiseksi pitäisi emännänavaimista periä vähintään 1000 € pantti. Sen kanssa touhutonnimiehet joutuisivat kahteen kertaan harkitsemaan, kannattaako avainta pölliä!


      • sossunelätit_syynä

        Ja huom. tuo tonnin pantti pitää periä kaikilta asukkailta. Jos joku ääliö haluaa vuokrata huoneistoa sossuneläteille, jotka avaimia pöllii, häneltä on syytäkin periä aiheuttamansa kustannukset.

        Nimim. kyllä se kyrsi, kun koko talon lukitus uusittiin ja 6 kk myöhemmin oli jo ensimmäinen emännänavain lähtenyt sossunelätin matkaan.


    • rannoillahapparin

      Mitäs taloyhtiö siitä piittaa, kun Sossu maksaa, rahanat varmasti on auki.

      • varkaat_pois

        Pitäisi olla tonnin pantti avaimilla. Sitä ei sossu maksa = ei tule varkaita taloon.

        Ja tarkoitan nimeomaan varkaita. Sellaisia, jotka pistää avaimen taskuunsa ja muutama kk poismuuton (lue: häädön) jälkeen käyvät sitten "putsaamassa" verkkohäkkejä.


    • 21517

      Minä perin juuri vuokralaisen lähdettyä tämän vuokravakuudesta lukkojen uudelleen sarjoituksen kun vuokralainen palautti 2 avainta ja 3 oli annettu. Lapsi oli hukannut yhden avaimen jo lähes vuosi sitten! Uusia avaimia ei voi teettää kuin isännöitsijän kautta.

      Uudelleensarjoitus oli isännöitsijän ( ja vakuutusyhtiön) vaatimus. Jos tiloista jotain häviää, ei vakuutus korvaa mitään koska yksi talon avain on kateissa. Ei käsittääkseni uusittu kuin tämän asunnon avaimet - ei siis koko rapun. Maksoin laskun eikä siinä muuta ollut kuin omat uudet avaimet ja sarjoitus. Sarjoitus maksoi n. 150 € ja avaimet 25 € kpl. Tämä otettiin vuokravakuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      748
    3. 47
      654
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      623
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      623
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      611
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      567
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      496
    Aihe