Kerrostalojen avainkäytäntö on täysin villillä pohjalla, sillä liikkeellä olevien avaimien määrää ei kukaan voi valvoa. Vuokralainenhan voi teettää lisää avaimia esim avainsuutarilla ja jättää niitä itselleen vuokrasopimuksen loputtua.
Avaimia voi liikkua kaikkialla
10
265
Vastaukset
- ghhghghggh
abloy sento
- Jonskuna
Jos niin pelottaa sarjoittaa lukon uudestaan.
- niiiiiinnnnnon
Niin voi mutta harvoin tekee. Omassa asunnossa ollut yli 80 vuotta sama avain eikä kukaan koskaan ole väärin pyrkinyt asuntoon.
- MerisääVaihtelee
Lisäksi yleisavaimia katoaa ja niitä annetaan surutta lainaksi korjausmiehille.
Tiedän talon, jossa asuntojen ja rappujen yleisavain hukattiin, mutta siitä ei kerrottu asukkaille, jotta voisivat ryhtyä lukkoasioissa toimenpiteisiin. Vakuutuskaan ei korvaa mikäli murron jälkiä ei ole vaan tapahtumaa pidetään itseaiheutettuna.
Nyt on esitelty sähköisiä lukkoja, jotka toimii etänä verkon kautta ja esim. kännykällä. Se ei tuo parannusta asiaan.
Aloitus on totta. Avainasia on vakavasti rempallaan. - näinmeillä
Meillä avaimet pitää tilata isännöitsijän kautta. On siis tarkalleen tiedossa montako avainta on kussakin asunnossa. Jos vuokralainen palauttaa vähemmän avaimia kuin mitä vastaanotti, lukko sarjoitetaan uudelleen ja vuokralainen maksaa. Hinta n. 250 € - voi ottaa vuokravakuudesta suoraan.
- touhutonnin_pantti
No huhhuh. Jos talossa on typerä avainratkaisu = huoneiston avaimella pääsee myös pesulaan ja varastotiloihin, pitäisi sarjoittaa uudelleen puolenkymmentä muutakin lukkoa. Mutta sitten lakkaisi muutkin avaimet toimimasta... eli koko talon lukitus pitäisi uusia?
Usein käytössä on vähän fiksumpi ratkaisu, jossa on muutama kpl huoneiston avaimia ja vain yksi ns. emännänavain per huoneisto. Huoneiston avaimella ei pääse kuin porrashuoneen ovesta oman huoneiston ovesta. Emännänavaimella pääsee pesulaan ja varastotiloihin. Nyt ei huoneiston avaimen hukkaaminen vaadi kuin huoneiston oven uudelleensarjoituksen, mutta emännänavaimen hukkaamisesta tulee iso, monen tonnin, operaatio. Siis jos oikeasti lähdetään sarjoittamaan uudelleen jopa kymmentä lukkoa.
Juurikin emännänavaimet on niitä, mitä vuokraloiset "hukkaa" eli ottavat mukaansa / lahjoittavat nistikavereilleen. Poismuuton jälkeen kun odottaa muutaman kuukauden ja alkaa vasta sen jälkeen käydä varkaissa verkkohäkeillä, ei jää niin helposti kiinni.
Tällaisen toiminnan ehkäisemiseksi pitäisi emännänavaimista periä vähintään 1000 € pantti. Sen kanssa touhutonnimiehet joutuisivat kahteen kertaan harkitsemaan, kannattaako avainta pölliä! - sossunelätit_syynä
Ja huom. tuo tonnin pantti pitää periä kaikilta asukkailta. Jos joku ääliö haluaa vuokrata huoneistoa sossuneläteille, jotka avaimia pöllii, häneltä on syytäkin periä aiheuttamansa kustannukset.
Nimim. kyllä se kyrsi, kun koko talon lukitus uusittiin ja 6 kk myöhemmin oli jo ensimmäinen emännänavain lähtenyt sossunelätin matkaan.
- rannoillahapparin
Mitäs taloyhtiö siitä piittaa, kun Sossu maksaa, rahanat varmasti on auki.
- varkaat_pois
Pitäisi olla tonnin pantti avaimilla. Sitä ei sossu maksa = ei tule varkaita taloon.
Ja tarkoitan nimeomaan varkaita. Sellaisia, jotka pistää avaimen taskuunsa ja muutama kk poismuuton (lue: häädön) jälkeen käyvät sitten "putsaamassa" verkkohäkkejä.
- 21517
Minä perin juuri vuokralaisen lähdettyä tämän vuokravakuudesta lukkojen uudelleen sarjoituksen kun vuokralainen palautti 2 avainta ja 3 oli annettu. Lapsi oli hukannut yhden avaimen jo lähes vuosi sitten! Uusia avaimia ei voi teettää kuin isännöitsijän kautta.
Uudelleensarjoitus oli isännöitsijän ( ja vakuutusyhtiön) vaatimus. Jos tiloista jotain häviää, ei vakuutus korvaa mitään koska yksi talon avain on kateissa. Ei käsittääkseni uusittu kuin tämän asunnon avaimet - ei siis koko rapun. Maksoin laskun eikä siinä muuta ollut kuin omat uudet avaimet ja sarjoitus. Sarjoitus maksoi n. 150 € ja avaimet 25 € kpl. Tämä otettiin vuokravakuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491324- 1601125
- 611007
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli195829- 8822
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27776- 11769
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51761- 346738
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti79698