käyttö ilman kovalevyä

usb_tikku

Onnistuuko tietokoneen käyttö pelkällä muistitikulla, niin ettei kovalevyä ole asennettu lainkaan.

9

2345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linux-fob

      Esim. Linux-live-tikulta onnistuu. Tietokone ei tarvitse toimiakseen kovalevyä.

    • rottenpotatoes

      Onnistuu.
      Ei ensimmäisissä Dos-koneissa ollut kovalevyä.

    • onnistuukyllä
    • Archia_kehiin

      Kyllä. Itse käytin tässä varmaan puoli vuotta Archia usb-tikulta, kunnes laitoin Archin myös SSD:lle. Siirryin UEFIn käyttöön, joten BIOS-Arch-usb sai jäädä.

      Nyt kun Saksasta saa tilattua 128Gb SSD:eitä 30 eurolla, niin en näe enää kovin paljon järkeä ajaa käyttistä usbilta.

      • suositteluja

        Mistä ostit?


      • Archia_kehiin

        Mindfactorysta:

        http://www.mindfactory.de/product_info.php/128GB-Intenso-Top-III-2-5Zoll--6-4cm--SATA-6Gb-s-MLC--3812430-_813113.html

        Jaha, näyttää olevan 37 euroa. OK, halvimmat on siinä 35 - 40 euron välillä, eikä 30, mut silti. Täytyy myös muistaa, että postikuluja tulee 20 euroa, joten tilaa muuta kamaa samalla. Niin teen itsekin. Fyysisesti isompi kama (kotelot, näytöt...) voidaan pakata eri pakettiin, joten jos tilaa pientä sälää JA isompaa kamaa, niin voi tulla postikulut kahteen kertaan. Joten älä tee niin!


      • Kropsu
        Archia_kehiin kirjoitti:

        Mindfactorysta:

        http://www.mindfactory.de/product_info.php/128GB-Intenso-Top-III-2-5Zoll--6-4cm--SATA-6Gb-s-MLC--3812430-_813113.html

        Jaha, näyttää olevan 37 euroa. OK, halvimmat on siinä 35 - 40 euron välillä, eikä 30, mut silti. Täytyy myös muistaa, että postikuluja tulee 20 euroa, joten tilaa muuta kamaa samalla. Niin teen itsekin. Fyysisesti isompi kama (kotelot, näytöt...) voidaan pakata eri pakettiin, joten jos tilaa pientä sälää JA isompaa kamaa, niin voi tulla postikulut kahteen kertaan. Joten älä tee niin!

        Joo, mutta otapas isäntä huomiohon, notta ne postikulutkin vaihteloo; esim. Pollin-firmalla on 12,95 € , ja siis sama hinta sun SSD-levylles, eikö? :)

        http://www.pollin.de/shop/dt/MjIzODgyOTk-/Computer_Informationstechnik/Hardware/SSD_Solid_State_Drives/Intenso_interne_SSD_Festplatte_SATA_III_Top_Performance_128_GB.html?utm_source=psmido.de&utm_medium=pvgl&utm_content={product_id}

        http://www.pollin.de/shop/versandbedingungen.html

        Ja on tässä IDEALOn tuotehakukoneessa muitakin kauppoja. Kantsii naarata Idealolla tuotteita lähinnä Saksasta.
        esim.
        http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4725279_-sata-iii-top-intenso.html


      • Archia_kehiin

        TURPA KIINNI RENKI, KUN ISÄNTÄS PUHUU!

        Justhan sanoin, että postikulut pitää huomioida... Ja kannattaa ostaa enemmän ja harkiten kerralla. Mindfactory on hyvä, kun se on keskittynyt tietokoneasioihin. Hinnat on hyvät.

        Pollin ja Idealo. Niin. Pollin sattuu olemaan enemmän elektroniikkakauppa. Harkitsen tilaavani sieltä ennemminkin transistoritason kamaa.

        Saksalaisissa (netti)kaupoissa on se vika, että eivät oikein suostu toimittamaan Suomeen. Että tällaisia kauppoja on se Idealo täynnä.


    • Anonyymi

      Onnistuu, mutta hidasta se on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6349
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4566
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4297
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4091
    5. 56
      3417
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3078
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2747
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      36
      2386
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2198
    10. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2046
    Aihe