Sivistystyönantajat: Hallitus ei kunnioittanut so-

sopimusta_KIKYä-ei-tule

Sivistystyönantajat: Hallitus ei kunnioittanut sopimusta!

Torstai 1.9.2016 klo 21.43

Hallitus päätti budjettiriihessä pitää kiinni korkeakouluihin kohdistuvista lisäsäästöistä.

EK:n alainen Sivistystyönantajat ei niele päätöstä.

Teemu Hassisen mielestä hallitus ei kunnioittanut sopimusta.

Korkeakoulutukseen tehtiin budjettiriihessä ensi vuodelle noin 20 miljoonan euron lisäleikkaukset.
Sivistystyönantajien mukaan säästöt on perusteltu kilpailukykysopimuksen virhetulkinnalla.
Sivistystyönantajien mielestä leikkaukset on perusteltu virhetulkinnalla, jonka mukaan kilpailukykysopimus toisi oppilaitoksille säästöjä. Näin säästöjen tuoma hyöty leikattaisiin pois.

Liiton mukaan virhetulkinta on siinä, että koulutuksen järjestäjät on määritelty osaksi julkista sektoria, vaikka ne ovat yksityisessä muodossa toimivia organisaatioita. Tästä syystä ne eivät pääse osallisiksi työnantajamaksujen alennuksista.

- Olemme erittäin pettyneitä päätökseen ja myös siihen, miten asiaa on valmisteltu. Kyse oli keskusjärjestöjen selkeästä sopimuskirjauksesta, jonka tulkinnasta ei neuvotteluosapuolten välillä ollut epäselvyyttä, sanoo Sivistystyönantajien toimitusjohtaja Teemu Hassinen.

Liitto toteaa tiedotteessaan, että hallituksen päätös tarkoittaa korkeakouluille 20 miljoonan euron lisäsäästöjä ensi vuonna ja 40 miljoonaa euroa vuosikymmenen lopulla.

- Säästäminen tulisi tehdä katse riittävän kauaksi tulevaisuuteen suunnattuna. Jos kasvua tukevista toimialoista leikataan ilman tolkkua, ei pysyvää nousua maallemme turvata.

PETTERI HILTUNEN
[email protected]

0

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        329
        3912
      2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        128
        3590
      3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        5
        2302
      4. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        112
        1704
      5. Huono päivä

        Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
        Ikävä
        18
        1628
      6. Typeryyttä

        Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
        Ikävä
        124
        1349
      7. Martina mukana erikoisjoukossa

        Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
        Kotimaiset julkkisjuorut
        144
        973
      8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

        Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
        Maailman menoa
        101
        949
      9. Häneen rakastuminen oli sellaista

        että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
        Ikävä
        79
        875
      10. Huonosti.

        Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
        Ikävä
        86
        791
      Aihe