Vertaistukea?

http://www.image.fi/image-lehti/ma-en-oo-koskaan

Hei, sinä kohtalotoverini!

Kenties yllä linkitetty artikkeli on sinulle jo entuudestaan tuttu, onhan se niitä harvoja asiallisia kirjoituksia, joita meidän kaltaisistamme on tehty ja joita netin syövereissä on luettavissa. Ja juuri siksi päätin jättää tämän kirjeenvaihtoilmoituksen, koska romanttisessa mielessä kokemattomina ja/tai aikuisina neitsyinä olemme niin marginaalissa, että on vaikea löytää tietoa muista samassa veneessä istuvista saati tavoittaa heitä.

Lyhyesti minusta: olen 25-vuotias nainen, korkeakouluopiskelija ja asun Etelä-Suomessa. Lähipiirissäni ei tietääkseni ole muita suurin piirtein ikäisiäni, joilla romanttisia kokemuksia olisi ollut hyvin vähän tai ei lainkaan.

Toivoisinkin löytäväni sähköiseen kirjeenvaihtoon muita aikuisia kokemattomia, joiden kanssa vaihtaa ajatuksia ja purkaa sydäntä. Täysin anonyyminä pysytteleminen käy minulle hyvin aiheen arkuuden vuoksi, mutta ei olisi hassumpaa, vaikka tätä kautta ihan live-ystäviäkin löytyisi.

Naisena olisin iloinen erityisesti toisten naisten vastauksista, mutta miestenkin viestit ovat tervetulleita. Deitti-ilmoitus tämä ei kuitenkaan ole, vaan otsikon mukaisesti olen etsimässä vertaistukea muista kaltaisistani.

Hyvää alkanutta syksyä! Jos samaistuit, toivottavasti kirjoitat minulle pian :)

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ErikTheViisas

      Oletko koskaan kärsinyt sydänsurua jonkin rikkimenneen suhteen takia. Minusta neitsyenä pysyminen on pieni hinta sen välttämiseksi. Yksi elämänohjeista on menettää neitsyytensä vain oppiakseen minkälaista sähläämistä seksi on. Sinkkuna pysymisenä vältyt paljolta. Esim siltä miten itsekkäitä ihmiset todellisuudessa on. Itseään ei tarvitse särkeä vain pyrkiäkseen johonkin mitä luulet kaikilla muilla olevan. Saatat pettyä pahasti... Sitten olen kuullut että jos on yli 30 vuotta neitsyenä niin minusta tulee velho.

    • Hupsista, unohdin laittaa sähköpostiosoitteeni ilmoitukseen! Se on siis [email protected] :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      3118
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      231
      1949
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1849
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1843
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1352
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      96
      1225
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      61
      1155
    8. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1154
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1137
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      972
    Aihe