hurghada/grand seas hotelli + retket

saara

Olemme mieheni kanssa lähdösä tammikuussa hurghadaan ja olemme valinneet hotelliksi grand seas hotellin.Emme juurikaan löytäneet näiltä sivuilta jutta kyseisestä hotellista. Jos jollakulla on kokemusta hotellista ja vinkkejä niin ne olisivat tervetulleet..Ja vielä retkistä..mieltäni askarruttaa se että kannattaako retket ottaa paikallisilta vaiko matkatoimiston kautta? Jos matkan ottaa paikallisilta niin mistä matka ns. varataan..jostain paikallisesta matkatoimistosta vai mistä? olen myöskin kuullut että paikalliset retkijen järjestäjät kaupittelevat reissujaan hotellien auloissa, onko totta?
-saara-

1

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maissa

      Hurgadassa on paljon paikallisia matkatoimistoja joista saatte Luxorin-, Kairon,snorklaus- ym. retket noin 70 % halvemmalla kuin suomalaisilta matkanjärjestäjiltä. Suurimmaksi osaksi retket ovat kaikenlisäksi samoja ( mm. Kairon ja Luxorin saattueet) mutta kielitaitoa pitäisi löytyä jonkin verran. Lukioenglannilla pärjää jo loistavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe