Libre office calc 5.2.0 versio heittää kaikille n. 4.4.0 versill tehdyille ihan perus taulukkolaskennoille "ACCESS VIOLATION" ja jumittaa siihen.
Mitenkäs nuo tualukkolaskennat saa toimimaan? Entä miten välttää jatkossa, pitääkö siirtyä Officen käyttöön?
Mitenkäs nuo tualukkolaskennat saa toimimaan? Entä miten välttää jatkossa, pitääkö siirtyä Officen käyttöön?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Office on paremmin testattu, joten se luultavasti toimii tuoltakin osin.
Toisaalta, voit myös asentaa uuden tilalle vanhemman libreoffice-version.
Minä yritin hakea verkosta jotakin vanhempaa tiedostoa jossa mainitaan jostain vastaavasta.
Ja löytykin joku 4.4.0 version suklaa dia, joka oli keskustelun aiheena monella palstalla, joissa puhuttiin jostakin bugista. Latasin dia sarjan ja ajoin, ei mitään virhe ilmoituksia tullu, toimi niin kuin pitääkin.
En ole koskaan saanut mitään ACCESS VIOLATION ilmoituksia, jos sinulla on joku taulukko jonka voit pistää jakoon, haluaisin testata, ja nähdä omin silmin onko tuommosta virhe ilmoitusta olemassakaan.
Minulla on käytössä:
- Versio: 5.1.4.2
- Käännöksen ID: 1:5.1.4-0ubuntu1