Siis kamalaa :(
Tinnituksesta, korvien soimisesta olen kärsinyt pian 3v.
Se on jatkuvaa sirinää, joka helpottuu päiväsaikaan vähän enemmän
kun on normaaleja taustaääniä, hiljaista musiikkia tai tv.
Nyt olen parin kk ajan yöllä kun koetan nukkua, kuullut ikäänkuin morsetusta :(
Otin virrat pois yöksi tietooneesta kun luulin modeemia syylliseksi,
eipä auttanut.
Epäilin kaikkia sähkölaitteita, että jossain on joku "taajuushäiriö",
nyt jossain näin jutun, että jotkut samasta vaivasta kärsivät
ovat kuulleet myös tuonta "morsetusta"
Ihan kuin nousevaa ja laskevaa, välillä taukoa....
Stressi on ollut kova jo silloin kun koko vaiva ilmaantui (leikkauksen jälkeen)
mutta oppinut sen kanssa olemaan...
Nyt tänä kesänä jatkuva stressi ja masennus ynnä paniikkihäiriötä pukkaa.
Voisiko ääni olla tinnitukseen liittyvä? Kokemuksia?
Kuuleeko kukaan muu "morsetusta"?
4
212
Vastaukset
- Niska_
Monilla nuorilla on fysiatrian erikoislääkärin Minna Ståhlin väitöskirjan mukaan ”some-niska”.
Kun 5 kiloa painava pää työnnetään eteenpäin ja alas, voi kuormitus selkärangassa olla vipuvaikutuksen vuoksi jopa 27 kiloa. Näin käy, kun älypuhelin on sylissä ja ihminen syventyy sitä näpräämään.
Tästä on seurauksena, että monille niskan ja hartioiden lihasten jännitys aiheuttaa tinnituksen.
Tässä muutama linkki, joista on ehkä apua tinnitukseen:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-60056977
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-57760300
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-59262597
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10859808#comment-63024256
Tinnitukseen löytyy apua
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13415260
Minulla päätetyöskentely aiheutti luultavasti tinnituksen.
Tästä linkistä toteutan käsipainolla kuvat 1 ja 2 tuota moottorisahan käynnistysliikettä en tee vaikka sekin on hyvä. Sen sijaan vien painot alas vyötärölle ja nostelen niitä kainalon korkeudelle.
Teen niitä liikkeitä yhteensä noin 4 minuuttia.
https://www.yhteishyva.fi/hyva-olo/treeniohjeet-kasipainoilla/0570217
Tässä videossa on jonkin verran samantapaisia liikkeitä.:
https://www.youtube.com/watch?v=oUychjqfO8I&list=PLlheuEV8PtFiywPuEmB6168CXeNuzxe6G
Yritin etsiä Youtubesta niitä videoita hakusanalla : niskajumppa käsipinot- aloittaj-
Kiitosta luen nuo kaikki :) Niskat ja hartiat kyllä täysin lukossa!
- MorseAvain
Aloittajalle. Mitä siinä viestissä sanotaan?
- googlaile_
Sähköallergia, foliohattu -jutuista voi löytyä yllättävänkin paljon totuuspohjaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18222389Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant789599Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.427591Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va856399SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896093Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485082HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1154740Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1054466Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942185Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821469