-Kirjoita päiväkirjaa. Kun asiat menevät hyvin, jää kiva muisto. Jos asiat alkavat menemään huonosti ei ole niin helppoa muista mitä on tapahtunt ja milloin ja mitä kukin on sanonut.
-Jos asiat ei toimi, ota yhteyttä yritykseen ja niiden alajärjestöihin KIRJALLISESTI. Jos soitata, lähetä myös sähköposti tai sms samasta asiasta. Säästa kaikki kommunikointi. Todisteita voi tarvita koska nämä yritykset usein käyttävät argumenttina että todisteita puuttuu ja on kyseessä "sana sanaa vastaan" tai väittävät että eivät ole informaatiota saanet jne.
-Säästa kaikki dokumentit ja yhteydenpito yritykseen, vanhempiisi tai muihin tärkesiin ihmisiin (sähkoposti, SMS jne). Olen lukenut että nuoten tietokoneita takavarikoidaan. Pyydä vanhempiasi jne säästämään lähettämäsi tiedot. -Ota selvää kaikista asioista tarkkaan etukäteen, esim yhteydenpito omiin vanhempiin voi olla rajoitettua tai saa pitää yhteyttä vain puhelimitse tai sähkopostitse (ei Facebook, SMS jne). Sääntöjen rikkominen voi johtaa vaihto-ohjelman keskeytykseen.
-Jos et saa apua ja tukea tai asioita järjestymään ota yhteyttä CSFES:iin.
-Rapportoi epäkohdista myös paikallisille viranomaisille, esim. USA:ssa U.S. Department of State (Youth/Education).
- Kuvaa jos voit, esim kehnot olosuhteet (tallenna kaikki)
- Älä allekirjoita kyseenalaisia varoituksia ja muita papereita
Ole valpas ja ajattele miten toimit
Hommathoitoon
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204219Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692715Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932411- 472343
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua381597Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350- 571320
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 761291
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186