Annettu adoptoitavaksi

Lapsenoikeus

Hei! Haluaisin tietää,minkälaiset mahdollisuudet lapsella on saada selville biologiset vanhempansa, joka on anettu pois adoptoitavaksi jo heti synnyttyä ja äiti on kieltänyt tietojen antamisen itsestään ja ei ole ilmoittanut lapsen isän nimeä. Onko lapsella minkäänlaista mahdollisuutta tai oikeutta,niin halutessaan selvittää biologiset vanhempansa ja tai sukulaisensa?

4

146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei jos lapsi on annettu adoptioon esimerkiksi sosiaalitoimiston kautta tai vaikka pelastakaa lapset Ry:n kautta, ota sieltä kautta selvää.
      Ne antaa tiedot vain lapselle , ei henkilölle, joka on lapsensa adoptioon antanut. Toivon että saat selvitettyä asiasi tuota kautta.
      Muuta en osaa neuvoa.
      Tietenkin adoptiovanhemmat tietää jos on mennyt virallista tietä adoptio.

      • Lapsenoikeus

        Kiitos vastauksestasi! Olen itse täti tälle lapselle,mietin olisiko minulla mitään mahdollisuutta saada tietää mitä tälle lapselle kuuluu.Ei taida olla :(
        Kiva jos lapsella on kuitenkin halutessaan mahdollisuus selvittää biologiset vanhempansa sekä sukulaisensa.Vielää ei ole tullut minulle soittoa,että hei olet minun tätini...Uskon,että hyvin useat adoptoitavaksi annetut lapset jossain vaiheessa elämää haluavat selvittää biologista perimää ja saattavat alkaa kiinostumaan sukujuuristaan. Toki tämä lapsi taitaa olla jo noin lähempänä kolmeakymmentä ikävuotta.


      • Kyllä haluaa !
        Me edesmenneen kanssa saimme pojan adoption kautta ja kun mieheni sairastui hän halusi tietää biologisista juuristaan. Olimme tietenkin kertoneet pojallemme että hänet saimme adoption kautta. Otin yhteyden pelastakaa lapsiin, josta saimme tietää missä biologiset ovat, en ala tarkemmin kertoilemaan asiasta täällä.
        Kun asia selvitettiin , kerroin pojalleni. Hän sanoi ettei halua enempää tietää, eikä tavata. Sanoin olisihan se kiva tietää jos sinulla on sisaruksia, Adoptiopaperit on pankin tallelokerossa, josta hän voi ne hakea kun aika koittaa ja hän voi lisä- selvittää asian Pelastakaa lapset Ry: kautta.
        Luulen että Gkkjdsjlö :llekin
        riittää mitä kerroin.

        Tämä riittäköön minun taholtani .Hyvää syksyä toivottaa pihtarinainen


    • Gkkjdsjlö

      Tietääkseni aikuisena on siihen mahdollisuus. Enpä tosiaan tajua, miksi tämä lapselta salataan... minusta se on ihmisoikeusrikos.. sama salaaminen koskee näitä keinohedelmöitysjuttuja lesboille ja heteropareille.. kyllähän sitä nyt on oikeus tietää sukujuurensa!!!!! Ja se oikea suku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3230
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1962
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1930
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1807
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1532
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1438
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1329
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1222
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe