Hei! Haluaisin tietää,minkälaiset mahdollisuudet lapsella on saada selville biologiset vanhempansa, joka on anettu pois adoptoitavaksi jo heti synnyttyä ja äiti on kieltänyt tietojen antamisen itsestään ja ei ole ilmoittanut lapsen isän nimeä. Onko lapsella minkäänlaista mahdollisuutta tai oikeutta,niin halutessaan selvittää biologiset vanhempansa ja tai sukulaisensa?
Annettu adoptoitavaksi
4
168
Vastaukset
Hei jos lapsi on annettu adoptioon esimerkiksi sosiaalitoimiston kautta tai vaikka pelastakaa lapset Ry:n kautta, ota sieltä kautta selvää.
Ne antaa tiedot vain lapselle , ei henkilölle, joka on lapsensa adoptioon antanut. Toivon että saat selvitettyä asiasi tuota kautta.
Muuta en osaa neuvoa.
Tietenkin adoptiovanhemmat tietää jos on mennyt virallista tietä adoptio.- Lapsenoikeus
Kiitos vastauksestasi! Olen itse täti tälle lapselle,mietin olisiko minulla mitään mahdollisuutta saada tietää mitä tälle lapselle kuuluu.Ei taida olla :(
Kiva jos lapsella on kuitenkin halutessaan mahdollisuus selvittää biologiset vanhempansa sekä sukulaisensa.Vielää ei ole tullut minulle soittoa,että hei olet minun tätini...Uskon,että hyvin useat adoptoitavaksi annetut lapset jossain vaiheessa elämää haluavat selvittää biologista perimää ja saattavat alkaa kiinostumaan sukujuuristaan. Toki tämä lapsi taitaa olla jo noin lähempänä kolmeakymmentä ikävuotta. Kyllä haluaa !
Me edesmenneen kanssa saimme pojan adoption kautta ja kun mieheni sairastui hän halusi tietää biologisista juuristaan. Olimme tietenkin kertoneet pojallemme että hänet saimme adoption kautta. Otin yhteyden pelastakaa lapsiin, josta saimme tietää missä biologiset ovat, en ala tarkemmin kertoilemaan asiasta täällä.
Kun asia selvitettiin , kerroin pojalleni. Hän sanoi ettei halua enempää tietää, eikä tavata. Sanoin olisihan se kiva tietää jos sinulla on sisaruksia, Adoptiopaperit on pankin tallelokerossa, josta hän voi ne hakea kun aika koittaa ja hän voi lisä- selvittää asian Pelastakaa lapset Ry: kautta.
Luulen että Gkkjdsjlö :llekin
riittää mitä kerroin.
Tämä riittäköön minun taholtani .Hyvää syksyä toivottaa pihtarinainen
- Gkkjdsjlö
Tietääkseni aikuisena on siihen mahdollisuus. Enpä tosiaan tajua, miksi tämä lapselta salataan... minusta se on ihmisoikeusrikos.. sama salaaminen koskee näitä keinohedelmöitysjuttuja lesboille ja heteropareille.. kyllähän sitä nyt on oikeus tietää sukujuurensa!!!!! Ja se oikea suku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061