Kannattaiskohan lisävalot

Saima

laittaa coro hatcpakkiin. Kävin äskön hämäräretkellä ja ajattelin jos laittas. Hellan FF200 (tai joku sinne päin) oli hyvännäköinen malli. Löytyyköhän autokohtaisia rautoja tai kiinnittimiä. Ei millään viiti uutta autoa porailla.

6

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MOK

      ... pitkien valojen valokeilalle hiukan leveyttä lisää ja n. 100 m lisää pituutta... eli sitä kannattavuuspuolta voi miettiä tuolta pohjalta.

      Corollan valojen asennuksesta ei ole omakohtaista kokemusta, mutta ilmeisesti valot voisi kiinnittää rekisterikilven alle laitettavaan telineeseen.

    • Nysä-Putte

      Älä unohda laittaa corollaan sumuvaloja. Muuten se eksyy maantielle.

      • Saima

        tuli corollaan vakiona. Alkuperäiset sumuvalot mielestäni turhin varuste kaikissa autoissa. Niil ei tee yhtikäs mitään. Eri asia, jos laittaa kunnon sumarit.


      • ito
        Saima kirjoitti:

        tuli corollaan vakiona. Alkuperäiset sumuvalot mielestäni turhin varuste kaikissa autoissa. Niil ei tee yhtikäs mitään. Eri asia, jos laittaa kunnon sumarit.

        Saisiko niitä -04-mallin "sumuvaloja" näyttämään paremmin esim. säätämällä enemmän kuin 2 metriä ? Nyt niistä ei ole mielestäni yhtään mitään apua. Aivan turhia kapistuksia koska ne eivät näytä kuin polkupyörän valon kantaman, eikä sitäkään. Kyllä kunnon sumarit pitäisi mielestäni kantaa n. puolet lähivalojen kantamasta ? Olenko väärässä ?


      • ito kirjoitti:

        Saisiko niitä -04-mallin "sumuvaloja" näyttämään paremmin esim. säätämällä enemmän kuin 2 metriä ? Nyt niistä ei ole mielestäni yhtään mitään apua. Aivan turhia kapistuksia koska ne eivät näytä kuin polkupyörän valon kantaman, eikä sitäkään. Kyllä kunnon sumarit pitäisi mielestäni kantaa n. puolet lähivalojen kantamasta ? Olenko väärässä ?

        Ihan samaa mieltä!Omassa solli farkussa (-03) on kanssa sumarit ja ne oovat käytännössä huomiovalot! Ajovalot pois päältä ja jättää etusumarit päälle..Jo on valosoo,tai sitten ei oo :)
        Omasta mielestä pitkillä kyllä pärjää varsin hyvin,mut lyhyet on surkeet!Ainakin mun autossa on Koiton umpiot,niin on kyllä kelvottomat valot!Jos tohon laittaa hyvät/kohtuulliset lisäpitkät ja kun joutuu pitkät sammuttamaan(esim.vastaan tulijan takia) niin tie häviää kerta heitolla.Eli silmä ei ennätä tottua hyvien valojen jälkeen huonoon valotehoon ja saattaa tulla vähemmän mieluisia tilanteita.Siksi ei oikein arvaa lisäpitkiä suositella.En tiije,saako mistään uusia sumareita (Bosch,Hella) alkuperäisten paikalle.Se ois paljon kannattavempi investointi...Noin mun mielestä :)
        Mut turvallista matkaa sinne pimeille taipaleille!Vauhti kannattaa sovittaa valojen mukaan.


    • Roy

      Itellä on Hella Rallye 3000 ja 100 w polttimoilla sekä paksuilla kaapeleilla. Eroa on kuin yöllä ja päivällä jos vertaa normaali valoihin. Itselläni on tuonne rekisterikilven taakse laitettava kiinnitys teline. Mene varaosaliikkeestä hakeen, maksaa noin 10 €. Tukiraudat vain joudut laittaan lukkopeltiin poraamalla reijät, mikäli haluat tärisemättömän valokeilan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3113
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      703
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      560
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      510
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe