Kannattaiskohan lisävalot

Saima

laittaa coro hatcpakkiin. Kävin äskön hämäräretkellä ja ajattelin jos laittas. Hellan FF200 (tai joku sinne päin) oli hyvännäköinen malli. Löytyyköhän autokohtaisia rautoja tai kiinnittimiä. Ei millään viiti uutta autoa porailla.

6

944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MOK

      ... pitkien valojen valokeilalle hiukan leveyttä lisää ja n. 100 m lisää pituutta... eli sitä kannattavuuspuolta voi miettiä tuolta pohjalta.

      Corollan valojen asennuksesta ei ole omakohtaista kokemusta, mutta ilmeisesti valot voisi kiinnittää rekisterikilven alle laitettavaan telineeseen.

    • Nysä-Putte

      Älä unohda laittaa corollaan sumuvaloja. Muuten se eksyy maantielle.

      • Saima

        tuli corollaan vakiona. Alkuperäiset sumuvalot mielestäni turhin varuste kaikissa autoissa. Niil ei tee yhtikäs mitään. Eri asia, jos laittaa kunnon sumarit.


      • ito
        Saima kirjoitti:

        tuli corollaan vakiona. Alkuperäiset sumuvalot mielestäni turhin varuste kaikissa autoissa. Niil ei tee yhtikäs mitään. Eri asia, jos laittaa kunnon sumarit.

        Saisiko niitä -04-mallin "sumuvaloja" näyttämään paremmin esim. säätämällä enemmän kuin 2 metriä ? Nyt niistä ei ole mielestäni yhtään mitään apua. Aivan turhia kapistuksia koska ne eivät näytä kuin polkupyörän valon kantaman, eikä sitäkään. Kyllä kunnon sumarit pitäisi mielestäni kantaa n. puolet lähivalojen kantamasta ? Olenko väärässä ?


      • ito kirjoitti:

        Saisiko niitä -04-mallin "sumuvaloja" näyttämään paremmin esim. säätämällä enemmän kuin 2 metriä ? Nyt niistä ei ole mielestäni yhtään mitään apua. Aivan turhia kapistuksia koska ne eivät näytä kuin polkupyörän valon kantaman, eikä sitäkään. Kyllä kunnon sumarit pitäisi mielestäni kantaa n. puolet lähivalojen kantamasta ? Olenko väärässä ?

        Ihan samaa mieltä!Omassa solli farkussa (-03) on kanssa sumarit ja ne oovat käytännössä huomiovalot! Ajovalot pois päältä ja jättää etusumarit päälle..Jo on valosoo,tai sitten ei oo :)
        Omasta mielestä pitkillä kyllä pärjää varsin hyvin,mut lyhyet on surkeet!Ainakin mun autossa on Koiton umpiot,niin on kyllä kelvottomat valot!Jos tohon laittaa hyvät/kohtuulliset lisäpitkät ja kun joutuu pitkät sammuttamaan(esim.vastaan tulijan takia) niin tie häviää kerta heitolla.Eli silmä ei ennätä tottua hyvien valojen jälkeen huonoon valotehoon ja saattaa tulla vähemmän mieluisia tilanteita.Siksi ei oikein arvaa lisäpitkiä suositella.En tiije,saako mistään uusia sumareita (Bosch,Hella) alkuperäisten paikalle.Se ois paljon kannattavempi investointi...Noin mun mielestä :)
        Mut turvallista matkaa sinne pimeille taipaleille!Vauhti kannattaa sovittaa valojen mukaan.


    • Roy

      Itellä on Hella Rallye 3000 ja 100 w polttimoilla sekä paksuilla kaapeleilla. Eroa on kuin yöllä ja päivällä jos vertaa normaali valoihin. Itselläni on tuonne rekisterikilven taakse laitettava kiinnitys teline. Mene varaosaliikkeestä hakeen, maksaa noin 10 €. Tukiraudat vain joudut laittaan lukkopeltiin poraamalla reijät, mikäli haluat tärisemättömän valokeilan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3054
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1530
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      971
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      949
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      918
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      56
      914
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      840
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      793
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      699
    Aihe