Venäjän puna-armeija löi sekä Saksan että Suomen armeijat.Miksi niillä suomalaisilla natsisioilla on nyt kuitenkin parempi elintaso kuin venäjällä.
Näin tilitti katkeroitunut ja rutiköyhä puna-armeijan sotaveteraani tv.ssa vuosia sitten.
Näin tilitti katkeroitunut ja rutiköyhä puna-armeijan sotaveteraani tv.ssa vuosia sitten.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Saksalaiset eivät enään ole natseja vaan euroopan veturi.
Ilman yhdysvaltoja tilanne olisi toinen, näin kävi ensimmäisessäkin maailmansodassa ja on nykyäänkin paljon vartia.
Saksan monia kaupunkeja pommitettiin maantasalle. Berliinin valloittajat raiskasivat tuhansia saksalisia naisia ja lapsia..
Liittoutuneet rakensivat kuitenkin venäläisten vastustuksesta huolimatta ilmasillan. Se mahdollisti alkuun Saksan nousemista.
Nyt Saksa on EU:n talousydintä. Köyhiä siellä en kuitenkin miljardittain.
"""Berliinin valloittajat raiskasivat tuhansia saksalisia naisia ja lapsia."""
Tarkennus: venäläiset valloittajat
"""Köyhiä siellä en kuitenkin miljardittain."""
82 miljoonasta on vaikea saada miljardeja.
Totta. Vain 10 miljoonaa köyhää. Pelkästään turkkilaisia lienee saksassa 3 miljoonaa.
Venäjän elintaso on juuri ja ainoastaan heidän omien toimiensa seurausta. Turhaan siitä on katkera sodan aikaisille vihollisille.
J Stalin provosoi Mainilan laukauksilla talvisodan aloittamisen. Sillä oli strategisesti vahva tehtävä, katkaista Suomi Kainuun kohdalta poikki.
Saada Suomen pohjoiset satamat tukikohdakseen venäläisten laivastolle.
Kesäasuisille polsuporukoille käivi kalvaten jo Suomussalmen. Kuuluisa Raatteentie. Neukkusotiladen aivopesu oli huonoa strategiaa.
Itärajan tuntumassa neukkupartisaanit surmasivat rajakylistä aseettomia ihmisiä, naisia ja lapsiakin.
Tuo telkassa valittanut ex partisaani oli mukana näissä suomalaiskylien puhdistuksissa.