Haluaisin päästä eroon vuosia nurkissa pyörineestä Macistäni. En vain tiedä, miten sen saisi tyhjennettyä. Kaikissa netissä olevissa ohjeissa puhutaan asennuslevyn käytöstä vanhojen koneiden yhteydessä, mutta se ei taida olla enää tallella. (Kokeilin myös näppäinkomentoa avaamisen yhteydessä, mutta se ei toiminut - eli kone on kai liian vanha.)
Mikä siis avuksi?
vanhan macin tyhjennys ilman asennuslevyä?
3
533
Vastaukset
- 1stMacFinn
Tässä tilanteessa, jos koneessa nyt ei ole huippusalaista tietoa, suosittelisin, että kirjaudut hallinnoijatilillä, luot uuden hallinnoija-tilin. Kirjaudut ulos, sisään tällä uudella. Ja sitten Järjestelmäasetuksissa poistat käyttämäsi käyttäjätilit. Ja kysymykseen poistetaanko heti, vastaat kyllä. Kaikki käyttäjän tiedot on poistettu. Ja vielä poistat ostamasi ohjelmat, jätät vain koneen mukana tulevat vakio-ohjelmat.
Jos kone on ollut mukana iCloudin Find my iPhoneni-listassa, poista se siitä.- muisteloissa
Löytyykö "Levyhallinnasta" optiota kirjoittaa tyhjä tila yli.
Muistelen tuollaista vuosien takaa. Tilin poiston ja uuden tilin luonnin jälkeen olisi merkitystä vapaan tilan ylikirjoituksella.
- näin_helppoa
Tekaise ubuntu-asennusmedia ja sillä ylikirjoita kiintolevy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai888123Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424708Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414361Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit442566Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.931412- 401286
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391140Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?631110Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070