Kävin kesällä Puumalassa. Paikka on todella hieno. Ihmiset ovat todella mukavia. Pistohiekka on jo melkoisen upea paikka. Samoin silta-alue, satama siis. Suosittelen lämpimästi. Ravintoloitakin on ihan reippaasti ja ruoassakaan ei moittimista.
Hovi ravintola oli paras. Parhaat kahvit sen sijaan sai yllättäen sataman Nesteeltä jonka yhteydessä oli sellainen pikkukioski! Suosittelen kokeilemaan.
Ainoat huonot kokemukset olivat ravintola Sataman oudosti käyttäytyvä vaalea ja keski-ikäinen naispuolinen tarjoilija. Hänellä kun oli tapana pitää aivan älytöntä älämölöä, eikä oikein mistään tiennyt mitään kun yritti kysyä tarjoiltavasta ruuasta lisätietoa. Liekö kesäksi ollut vaikeaa rekrytoida väkeä... Ravintola Sataman muitakin asiakkaita tämä käytös näytti myös hieman häiritsevän. Ravintola oli muuten todella hyvä paikka.
Toinen, pitempi miinus oli kuitenkin Sahanlahti Resort jota suositeltiin kovasti yöpymispaikaksi. (etenkin netissä.) Otin riskin ja kokeilin. Hintaansa nähden aivan liian vaatimaton paikka! Yö taisi olla 80-90 euroa huoneelta, enemmin tollanen max.kuudenkympin paikka oli mielestäni. Telkkari ei huoneessa toiminut koko aikana, vaikka paikan omistaja kiikutteli antennia yhden päivän ajan ylös ja alas. Mutta enpähän niin tv:tä ollutkaan vailla. Aamupala oli kovin keskinkertainen mainostuksesta huolimatta. Palvelu sentään muuten oli hyvää. Toisaalta kaduin kyllä etten sittenkään mennyt yöpymään Nestorinranta nimiseen paikkaan...
Puumala-Saimaan Gibraltar(kokemukseni)
MaailmanMatkaja
0
420
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658