Twingo floppasi Suomessa

Vaikka hinta laskettiin hyvin halvaksi niin eipä näy uusia Twingoja Helsingin kaduilla. Taitaa olla niin että takamoottorista on enemmän haittaa kuin hyötyä.

Samantyyppisiä konstruktioita oli ennen vanhaan useita, esim. kuplafolkkari, mutta eipä enää nykyään. Erikoisuudentavoittelussaan fransmannit keksivät uudelleen jo kerran hylätyn ratkaisun.

Pösöjen miniratti on samanlainen väkisellä tehty kuriositeetiksi jäävä keksintö.
41951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

A-segmentin autot, joihin Twingokin kuuluu, ovat aina olleet Suomessa erittäin vähän myyty autoluokka. Merkistä riippumatta. Pienemmillään näitä myydään muutamia kappaleita vuodessa/merkki. Suomessa ostetaan enimmäkseen huomattavasti suurempia c-segmentin (kuten Octavia ja Golf) sekä isomman D-segmentin autoja (Mondeo, Passat).
Tuo pikkuluokka on suosittu Keski-Euroopan ahtailla kaduilla. Esim. Italiassa ja Ranskassa näkee kaupungeissa paljon noita pikkukulkineita. Suomessa nuo eivät ole saaneet suosiota, vaikka näppärä nykyaikainen A-luokan auto riittäisi kehonsiirtämiseen useimmille. Liekkö imagokysymys, vai syynä pidemmät välimatkat joiden taittamista pikkuautolla kaihdetaan?
Noissa A-segmentin pikkuautoissakin ominaisuudet, varusteet ja jopa kolariturvallisuus ovat nykyään yllättävän hyvällä tasolla.
Twingossakaan ei ole tuotteena mitään vikaa. Päinvastoin, suht hyvin varusteltu, hyvä ajaa ja erittäin hiljainen kokoluokassaan. Uudessa kireä-kriteerisessä Euro-ncap:ssakin Twingo III pärjäsi hyvin. Lisävarusteitakin Twingoon saa vaikka millaisia, aina kaistavahtia ja panoraamakattoa myöten. Lisäksi hauskan ja huomiotaherättävän näköinenkin Twingo on ja autoa voi jo tehtaalta lähtien personoida.
Lisänä 4 vuoden takuu.
Ainoa ongelma on mainitsemasi hinta. Twingoa kun hiemankin varustelee, hinta on jo liian lähellä halvimpia Clioja, joihin suomalaisen autoilijan ego mahtunee paremmin.

Twingon takamoottorisuus ja takaveto eivät muuten tunnu ajossa mitenkään. Paitsi pienenä kääntösäteenä ja vaimeana moottoriäänenä. Tavaratilakin on samaa tasoa kuin kilpailijoissa. Ainoa miinus on moottorin saanti näkyviin, joka teettää hieman enemmän vaivaa. Ratkaisu lienee kuitenkin yksinomaan persoonallisuuden tavoittelua. Yhteistyössä kehitetty sisarauto on Mercedeksen Smart Forfour, joka myös valmistetaan samalla tehtaalla.
Hauska ja korkean ajoasennon tajoava laadukas persoonallinen pikkuauto. Veikkaan, että moni ihastuisi, jos uskaltaisi käydä koeajolla. Ei sovellu ihmisille, jotka pelkäävät massasta erottumista.:)

Äänestä

Ajattelin hankkia tollasen Twingon käytettynä työautoksi. 10 -15 lyhyttä siirtymää päivittäin , eikä fillarilla onnistu. Siihen hommaan varmasti sopiva. Ja jos 100 km maantiereissut ajelee, en isompaa autoa edes tarvi. Hinta noissa aina mättää. Jos uusi B kategorian samanmerkkinen auto maksaa sen 2000 euroa enemmän, se luultavasti useamman valinta

Äänestä

Eipä ole tänne paljoa kirjoiteltu. Takana on kohta kaksi vuotta twingoilua. Omassa Twingossani on mm rättikatto. Matkaa tulee 100km päivässä.

Kun ensimmäinen talvi tuli odotin innolla oikein kunnon peränliippailua, mutta valitettavasti autossa on niin hyvin toimiva luistonestojärjestelmä, ettei se anna kyllä tuumaakaan periksi. Toisaalta ihan hyväkin.

Ostin mieluummin itselleni hyvin varustellun twingon, kuin paljon köyhemmän clion. Lisäksi autoni on varmasti lähes ainutkertainen. Toista samanlaista ei ainakaan vielä ole tullut tiellä vastaan.

Kesällä on mukava painaa napista katto auki. Vikoja ei ole ollut, mutta eipä autokaan ole kuin vasta vajaat pari vuotta vanha. Eikä käytetyn auton viat pahemmin edes kiinnosta. En aio käytettyä itselleni hankkia.

En oikein keksi, että mitä haluaisin autolleni lisää. Pari kertaa olen päässyt kiilaamaan itseni ahtaaseen parkkipaikkaan auton koon ja erinomaisen pienen kääntösäteen avulla., kun kaveri isolla kolhollaan vasta suunnittelee parkkeeraamista olen minä twingollani jo parkkeerannut ja nousemassa ulos autosta. :D

Äänestä

Twingo kiinnostaisi kakkosautoksi, mutta pitäisihän siitä sentään joskus saada luistonesto pois talvella, mitä mieltä takatuupparissa muka muuten on?!

Hienoa, että joku tekee edes välillä poikkeavia autoja. Varsinkin kakkosautolla saa olla erikoisempiakin ominaisuuksia, kun pitkät matkat ajaisi kuitenkin ykkösellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fygeygeydgyed kirjoitti:

Vaikka hinta laskettiin hyvin halvaksi niin eipä näy uusia Twingoja Helsingin kaduilla. Taitaa olla niin että takamoottorista on enemmän haittaa kuin hyötyä.

Samantyyppisiä konstruktioita oli ennen vanhaan useita, esim. kuplafolkkari, mutta eipä enää nykyään. Erikoisuudentavoittelussaan fransmannit keksivät uudelleen jo kerran hylätyn ratkaisun.

Pösöjen miniratti on samanlainen väkisellä tehty kuriositeetiksi jäävä keksintö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu