Avoin kirje Emma Karille

Parahin kansanedustaja Emma Kari,

Ilahtuneena luin tiedotteestanne, että olette huolissanne suomalaisen talonpojan
asenteesta, kun he hyökkäävät eläinten hyvinvointia painottavien ja eettisiä valintoja
tekevien toimijoiden kimppuun. Asiasta on syytä olla huolissaan, mutta on syytä
muistaa suomalaisen talonpojan perimmäiset arvot eli prinsiipit, jotka ovat
ahneus, ahneus, ahneus.

Suomessa on tällä hetkellä ylituotantoa niin kananmunista, maidosta kuin viljastakin.
Niinpä ei olisi ollenkaan väärin vastata maanviljelijöiden aggressiiviseen ja
mistään piittamattomaan ahneuteen niillä kaikkein kovimmilla keinoilla, mitä
teillä kansanedustajilla on käytettävissänne. Häkkikanaloiden lisäksi myös
parsinavetat ovat osoitus törkeästä, kansan edun vastaisesta toiminnasta. Kuitenkin
puuttuminen yksittäisiin asiohin, kuten häkkikanalat ja parsinavetat on hidasta, nopeampi tie saada aikaan kestäviä ja eettisiä ratkaisuja on lakkauttaa kansallinen tuki, viljelijäin valtion rahoista maksettavat lomailurahat ja hulppeat investointituet,
joilla rakennetaan lisää maatalouden tuotantolaitoksia, vaikka ylituotanto on jo
nyt törkeän suurta ja vie yhä edelleen kasvaessaaan tukiaisten muodossa yhä enemmän ja enemmän veroeurojamme.

Tarttukaa toimeen, Emma Kari!

Ystävällisin terveisin
jopa_vain
[email protected]

32

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliskohan--

      Jopa jotenkin sotkeutunut omaan näppäryyteensä kun toisaalla itkee tuotannon tehostamista ja toisaalla itkee sen tehostumista :)

      • SaaSilleNauraakkin

        Kyseessä ei ole näppäryys vaan ehkä kaksimielialahäiriö, vaatimalla maataloudelta tehostumista ja samaan menoon vaatimalla ylituotannon lopettamista osoittaa ainakin jonkilaista häiriöä latvassa


    • jokapäivää

      Jopalla nyt hame vaihtuu

    • sikakrpu

      Kepulit häkkiin ja tarhat ketuista ja kanoista lähtien kiininä.

      • Tarkotitko--

        Kiinaan ?


    • poliittista_dynamiittia

      Tosiaankin vihreille sopisi vaatia kansallisten tukien lakkauttamista, tällä tavoin varmistaisivat heikon vaalimenestyksen ruuhkasuomen ulkopuolella, kansalliset tuethan menevät juurikin tuonne B, C alueille.

      • kekkonenkekkonekukko

        Tai sitten junttipaskat vois alkaa rehellisiks jämpteiks siinä missä muutkin kunnon immeiset.


      • kutsuu

        Jopan mallin mukaan työttömiksi ja kelan eldorado


    • tehooon

      Suomalainen maanviljelijä pystyy tuottamaan ylituotantoa euroopan vaativimmissa olosuhteissa!!!!!

      • Näinkin

        ostamme ainoastaan virikehäkkikanojen munia, koska kanoilla on turvallinen olo, toiset kanat eivät pääse nokkimaan kuoliaaksi toisia. Olemmehan nähneet lattiakanaloissa kuolleita kanoja toisten kanojen joukossa.
        Parsinavetoistakaan eikä varmaan pihatoistakaan aloittaja tiedä mitään. Navettatyyppi siis onko parsinavetta vai pihatto ei vaikuta eläinten hyvinvointiin. Eläinten hyvinvointiin vaikuttaa niiden hoitajat. Molemmissa navettatyypeissä on sekä hyviä että huonoja puolia.
        Vapaa liikkuminen tuo monille eläimille stressiä ja kuinka helppo onkaan pihatossa lajitoverien kiusata heikompia yksilöitä.


      • enossoo

        Pystyyhän se jos on korkeimmat tuet.


      • EmpäsOisTiennykkään

        Tuillako sääolosuhteita kuten lyhyttä kesää hallitaan?


    • Jopajopempijopoin

      Jopa vittuilee lähetelemällä ystävällisiä terveisiä

    • Objektiivisen tiedonvälittäjän, mediamestari MaaseudunTulevaisuus -nimisen
      MTK:n järjestölehden nettisivuilla eräs maanviljelijä loihe lausumaan:

      "On päivän selvää, että rahaton ja väsynyt viljelijä ei voi ajatellakaan muuta kuin, että miten selviää seuraavaan päivään. Jos sähköt on poikki niin siinä sitä Emma Karillekin miettimistä, että miksi ja kuka sen lain on säätänyt, että monopoli voi katkaista sähköt välittämättä mitään kenenkään elämästä."

      Ei tuossa kuvatussa tilanteessa enää mitään miettimistä ole kenellekään. Kyllä siihen on oltava yhteiskunnan taholta selvät sävelet ja proseduurit. Ja niiden sävelien pitää olla sellaiset, että viljelijä hoitoon, eläimet lopetukseen ja maatila pakkolunastukseen. Kyllä se on ollut tiedossa jo sähkösopimusta solmittaessa, kuinka käy, jos maksua ei näy. Tuollaiseen pesäkkeeseen on tuossa vaiheessa enää turha senttiäkään tukiaisrahaa syytää, varsinkin kun maassamme on törkeässä määrin ylituotantoa kananmunista.

      • jopallaleikkaa

        Jopa keksi hienon idean, kun vanhus ei tule toimeen kaupungissa tai työtön, eikun omaisuus valtiolle ja pikainen lopetus


      • Tuota--

        Kanamunien ylituotantoa on vain senverran että pitää tuottajahinnat törkeän alhaisina.

        Ja munantuotantoahan ei tueta :)


      • zz-

        Siis totta joka sana mitä siinä MT:n sitaatissa väsynyt viljelijä kirjoitti. Sairasta ja kuvottavaa on vain se millä tavalla jopavain irvailee jonkun tuottajan taloudellisille ongelmille.

        Tietenkin jos yritys ajautuu vararikkoon se päätyy pakkolunasatukseen tai vastaavaan menettelyyn. Viljelijä tuskin tuossa tilanteessa mihinkään hoitoon pääsee vaan saa tulla toimeen niinkuin parhaaksi näkee.


      • KaiToivoaSaa

        Onhan sinulta piuhat katkaistu?....onhan.....


    • Tragikoomisen surkuhupaisaan tapaan nimimerkki "jopallaleikkaa" sortuu freudilaiseen lipsahdukseen verratessaan viiteryhmäänsä täysin toisten avun varassa oleviin, tutiseviin vanhuksiin. Vaikka ei vertailu ihan pieleenkään mene, säälinkerjäämisen tukijussi julkeasti osaa. Kompetenssivaje on saanut nimimerkin
      kohdalla seuralaisekseen täydellisen itsekunnioituksen puutteen.

      • tässäkin

        Jopa kieltää nyt oman aatteensa


      • Kummmallista
        tässäkin kirjoitti:

        Jopa kieltää nyt oman aatteensa

        Sinä itsehän jopa kirjoitit että suomi jaetaan kahtia, rikkaaseen etelään ja köyhään pohjoiseen.

        Jos kunnalla ei ole itse varaa hoitaa vanhuksiaan niin ei kunta enää saisi valtiolta apua. Jokainen tulisi toimeen omillaan.

        Ei enää tulonsiirtoja etelästä vaikka.

        Nyt taas huoli syrjäseutujenkin vanhuksista vaikka kunnalla ei omat rahat riittäisikään.


    • Jahaaas

      "Häkkirikkomusten vuoksi Euroopan komissio lähetti torstaina virallisen ilmoituksen ja tiedonsaantipyynnön Alankomaille, Belgialle, Bulgarialle, Espanjalle, Italialle, Kreikalle, Kyprokselle, Latvialle, Portugalille, Puolalle, Ranskalle, Romanialle ja Unkarille. Niillä on kaksi kuukautta aikaa vastata.
      Jopa 13 EU:n jäsenmaalle 12 vuotta on ollut liian lyhyt aika siirtää kaikki munivat kanat vanhan mallisista häkeistä lattialle tai virikehäkkiin. Komissio on kovistellut hidastelevia maita useaan otteeseen, mutta rikkomusmenettelyn läpikäymisessä kulunee vielä ainakin puoli vuotta."

      http://www.ruokatieto.fi/uutiset/munivien-kanojen-hakkikielto-ei-pure-13-jasenvaltiossa

      • jopankans

        emmakin saa ulkolaista munaa


    • adubcek

      Kekkoslovakian perintöähän tuo on. Tuilla pitää tuottaa ryssän roskaväellä halpoo paskoo vaikka miten muita samalla riistäisi. Toivottavasti nuori sukupolvi korvaa tämän tyrannin ja oppipoikansa Tuho Ahon luoman vääristymän nyt kun Putinkin on ilmoittanut ettei vasikanjuoma ja kivipeltojen tuottama sonta ennööö kelpoo.

      • politiikantakia

        eipä tuo kelpaa tanskan tai saksankaan


    • Tuavetti-viänänen

      Halpoo pittää ruoan olla, sitä kansa vaatii ja sitä silloin sitä tuotetaan.

      mistäs sitä parempaa ruokaa sitten saadaan kun putini on ilmoittanut että ei osta EUn sontaa.

      Halapoo-sapuskaa

    • Munamiess

      "Suomi lopetti häkkikanalat, monet maat niskoittelevat
      Tämän vuoden alusta häkkikanalat on kielletty koko EU:n alueella. Noin puolet EU-maista ei kuitenkaan noudata uutta häkkidirektiiviä. Suomi noudattaa, ja moni munantuottaja on joutunut lopettamaan toiminnan.

      Suomessa kolmasosa kananmunantuottajista lopetti toimintansa, koska uudet säädökset vaativat isoja investointeja. Jäljelle jääneet noin 300 tilaa käyttivät uusiin häkkeihin ja laitteisiin yhteensä 60 miljoonaa euroa.

      - Olemme pettyneitä, että uudistus ei ole edennyt toivottua vauhtia. Ne jäsenmaat, jotka ovat huolehtineet direktiivin toimeenpanosta, toivovat, että komissio ottaisi asian vakavasti, sanoo MTK:n asiantuntija, eläinlääkäri Leena Suojala."

    • rqwertwet

      Ap oikeestiko luulet että viestisi menee perille näin? Meilaa suoraan kansanedustajalle, jolloin joku hänen tiimistään lukee viestin ja saattaa jopa välittää sen eteenpäin edustajalle. Kansanedustajilla tiimeineen on sen verran täydet päivät, että he eivät roiku suomi24:ssä, perussuomalaisia lukuunottamatta

      • Kansanperinnettä

        Tuollaiselle vaikuttamisyritykselle on termejä, kuten 'kiertää kuin kissa kuumaa puuroa' tai ' happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista'. Eli ollaan tekevinään jotain, minkä tiedetään alunperinkin jäävän tekemättä loppujenlopuksi. Iso numero minkäänaikaansaamattomuudesta, mutta joku luulee noin yrittävänsä kovasti.


      • Ihastun

        Olipa ihanaa olla parsinavetassa - lehmät hyvänvoivan ja tyytyväisen oloisia. Kaikilla oli hyvä olla. Taustalla soi radio- kyllä hoitajatkin tuntuivat viihtyvän siellä.


    • Kuningaskulutttaja

      Ruoan pitää olla halpaa, se on meille kuluttajille tärkein valintakriteeri ruokakaupassa.

      Mukavaa sitten hurskastella julkisissa medioissa eläinten hyvinvoinnista, siitä luo itsestään humaanin ja sivistyneen kuvan.

      Kanoilla pitaa olla vapaat olot, ruokakaupassa valitsemme kuitenkin halvimman vaihtoehdon kanamunakyllystä.

      • Nautiskelij

        Meille taas alkuperämaa on tärkein tekijä ostaessamme ruokaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7690
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5532
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4748
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4703
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      71
      3441
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2778
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2467
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2418
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2382
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2254
    Aihe