Mitä mieltä alan ammattilaiset?
Tarkoitan nyt ammatikseen ovimiehen tai portsarin töitä tekevät.
Omassa mielessäni ajattelen valvonnan lisääntymisen alalla vaikuttavan positiivisesti ammatin arvostukseen, mutta työn tekninen toteuttaminen saattaa käydä vaikeaksi. Kaikki asiakaspalautteet ja turhat poliisisoittelut jäävät varmasti johonkin rekisteriin ja mielensäpahoittajat tehtailevat rikosilmoituksia läjäpäin.
Palkka omalla kohdallani nousee reilusti. Teen 4-5 iltaa viikossa (130-160h./kk.) Mutta satunnaiset tekijät tulevat tämän myötä karsiutumaan pois ja tuurajia on vaikea löytää viikolle. Toisaalta alalle ammatikseen haluavien laatu paranee.
Tässä muutamia omia ajatuksia, onko muita asiaa ajattelevia?
Ovimiehet, portsarit, lakimuutos ja tulevaisuus?
2
108
Vastaukset
- Stubu
Mikä ihmeen muutoksia kentälle sitten tulee? Jv-firman perustamiseen tarvitsee luvan ja firmalle tulee vastaava hoitaja.
Käytännössä työntekijät sitten saavat vastaavan hoitajan yhteystiedot joita voi jakaa.
Samanlainen käytäntö on ollut vartiomisliikkeissä iät ja ajat, eikä se vaikuta arkeen millään tavalla.
Kentällehän ei tule mitään muutoksia ja edelleenkin hommaan pääsee korttikurssin suorittamisella.
Mitään ihmeellistä "valitusrekisteriä" ei ole vartiomisliikkeissäkään. Ainoat valitukset jotka noteerataan tulee maksajalta, eli siltä oikealta asiakkaalta. Siiderivalaiden ja verkkarireinojen valitukset ei merkkaa mitään vartiontiliikkeissäkään. - kieroe
Ulkonäkömuutos myös vois olla poikaa. Siis joka pokella pitäis olla ponihäntä. Monilla jo on mutta ei kaikilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1402806Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692473Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351452- 1211182
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131012Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297877