Kiilopää tv

ei.näy.vieläkään

Onko joku saanut television näkymään Kiilopään caravan-alueella?

7

1401

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_ongelmaa

      Kyllä televisio kanavat näkyy ihan normaalisti Kiilopään caravan alueella kunhan auton/vaunun antenni järjestelmä on oikein asennettu ja suunnattu kohti kaunispään lähetintä. Tietysti millään analogi antennilla ei kuvaa siellä pysty samaan, mutta ei kai sellaisia enää nykyaikana edes kenelläkään ole.

    • ei.näy.vieläkään

      Minulla Triax ufo antenni ja se on suunnattu kohti Kaunispäätä. Missään ei ole mitään vikaa, koska muualla se toimii loistavasti.

      • AA-antenni

        Triax ufo antennit ovat loistavia digitaalisia antenneja ja niillä ei pitäisi olla mitään ongelmia Tv kanavien löytämisessä. Eli kun haet kanavia ja haku menee loppuun niin ilmoittaako se tarkista antenni kytkentäsi?

        palaako antennissa toiminnasta kertova vihreä merkkivalo? Jos palaa niin tällöin antenni saa signaalin lähettimeltä, mutta ei jostain syystä pysty suodattamaan sitä TV:n tulo liitäntään. onko liitännät oikein?
        Syynä voi olla myös väärä suuntaus tai viallinen antennikaapeli/vahvistin. Jotkin ufo mallit käyttävät elektronista syöttö järjestelmää. Jos sinulla sellainen niin meneekö siihen syöttö boxiin kaapeli kiinni?

        Jos valo ei pala lainkaan tällöin järjestelmä ei saa syöttö jännitettä. Jos valo palaa punaisella niin tällöin antenni ei saa lainkaan tai riittävää signaalia ei ole.


    • ei.näy.vieläkään

      Kyllä tulee ilmoitus tarkista antenni kytkentä. Vihreä valo palaa antennissa. Liitännät ovat oikein, koska 6km päässä olevalla alueella toimii hienosti ja joka paikassa muuallakin. Suuntaus on oikea ja kaapelit toimivia. Syöttö boxiin tuleva kaapeli on kiinni.

      Mikä siis voisi olla vialla?

      • AA-antenni

        Kuulostaa kyllä tosi oudolta että jos edellä mainitut kohdat on tarkistettu ja kanavia ei löydy. En osaa muuta tuohon sanoa kuin että TV:ssä olisi sitten jotain vikaa asennus puolella tai digiboxissa jos yrität hakea boxin kautta kanavia. Suosittelen testaamaan laitteistoa jossain muualla ja jos siellä toimii niin sitten siellä Kiilopäällä on oltava jokin häiriö heijastus.


    • Ruskavaanari

      Joka syksy olen Kiilopäällä ollut ruska-aikaan ja ei siellä mitään heijastuksia ole vaan TV näkyy kun nostaa antennin ylös ja hakee kanavat.

    • Suomenlatu_Kiilopää

      Kiilopäällä näkyy Tv:kanavat kunhan käyttää oikeanlaista antennia ja vahvistinta. Tavallisella analogisella haravalla ei tee Kiilopään kaltaisissa vastaanotto olosuhteissa yhtään mitään. Kiilopäällä toimivat ufox,surround ja muut elektroniset putkiantennit. Antenni vahvistimen on oltava vähintään 20 dB, jotta antenni pystyy syöttämään signaalia television kuvaruutuun. Alle 20 dB:n vahvistimilla ei tee yhtään mitään Kiilopäällä. Digitan luokituksen mukaan Kiilopää kuuluu punaiseen luokkaa eli hankaliin vastaanotto olosuhteisiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe