Unettomuus

Taku

Olisko kellään mitään UUTTA keinoa millä saisi yösin nukuttua. Kakki vanhat hyvät keinot on jo kokeiltu. Sekoan kohta jos ei unta ala kuulua. Olenko vaan nukkumatin hylkäämä?

7

1414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • doctred

      Lääkärille maanantai aamuna ja pyydät nukahtamislääkkeitä jotka eivät ole sama asia kuin unilääkkeet ja koukuttumisvaara on paljon pienempi ja siitäkin lääkärisetä osaa kertoa enemmän :)

    • ennen uneton

      Hei!
      Täytyis tietää lähtökohtia ym.....
      Minä taas olen sitä mieltä, ettei nukahtamislääkkeillä ole juurikaan apua.Heräät kuitenkin aamuyöstä ja taas se alkaa...
      Stressi pois, iltasyöminen ja liian myöhään illalla urheilu ei ole hyväksi. Rauhoita mielesi vaikka lukemalla jotain hyvää kirjaa tai sytyttele kynttilöitä ja katsele niiden liekkiin.Ja jos todella et voi enää tehdä itse mitään, mene kunnon lääkärille tai kokeile akupunktiota!!!!
      Toivottavasti nukkumatti löytyy.....

    • aa/

      Mulla on välillä pahaa unihäiriötä. Lääkärin lääkkeet ovat sen verran ilkeitä ja mulle hyödyttömiä, että on jäänyt. Pitkään valvomiseen (aika vaarallista) voi
      olla parempi ottaa.
      Muuten ei ole kuin maalaisjärki-neuvot. Lisää liikuntaa ja syö terveellisesti (niin että saa kaiken tarvittavan. ei laihdutusopas-osastoa, suolaakin saa olla). Jos hikoilu ja vitamiinit ei toimi, niin sitten näyttää pahalta.
      Kahvinkeitin ja tietokone ovat pahoja.

    • punk-luukkonen

      Kunno kännit on varma nukahtamis(sammumis) keino, mut ei mikää hyvä, väsyttää silti ku herää ja on huono olo... hö hö

      • pöpi

        mä aina vaihdan paikkaa.. onnistuu... siirry vaikka jalkapäähän,lattialle,sohvalle yms. jos ei onnistu, niin palaa sänkyyn ja ajattele kultaas, jos sekään ei uneta, niin silloin olet ajatellu pohjimpana että:nukahda jo, nukahda jo.. ja noin ei saa ajatella! silloin se ei meinaan tule :D


    • Markku.S

      Luultavasti asut kerrostalossa ja sänkysi osuu maasäteilylinjan kohdalle(säteily tulee avaruudesta).Maasäteily altistaa erilaisille vaivoille mm.kohdallasi vaikutus aivoihin aiheuttaen levottomuutta,unihäiriöitä ehkä jopa muistikatkoja.Eli joko säteilyn poisto tai sängyn siirto.Altistusta kohdallasi jo 3 vuotta.Niin ja lukihäiriö kuuluu oirekuvaan.Kirjoitan tämän riskillä että saan haukut palkakseni.

    • joutsen

      Paras keino päästä unettomuudesta on olla välittämättä siitä. Anna unen olla tulematta jos kerran ei ole tullakseen. Aina sillä on jokin viesti unettomalle tai sitten kyseessä on jonkin asian tai vaiheen alitajuinen prosessointi. Tärkeintä mitä nyt sinulle sanon on se että kaikki unettomuus on väliaikaista:)

      Mulla oli univaikeuksia pitkään, mutta erityisen vaikeata kesällä ja viime syksynä ja tilanne paheni stessistä ja unettomuuden pelosta. Annoin tilanteen sitten vaan olla, en hakenut edes unilääkkeitä vaikka olin ihan väsynyt päivisin. Uni alkoi maistua sen jälkeen kun selvitin itselleni miksi "mieleni on levoton" tai huolestunut. En heti tiedostanut mistä oli kysymys. Sitten kun päätin rehellisesti kohdata "peikkoni" niin mielikin alkoi rauhoittua. Nyt olen nukkunut paremmin kuin koskaan 5 viime vuoden aikana.

      Usein unettomuus liittyy ihan luonnollisena osana ihmisen elämän käännekohtiin, kriiseihin eikä aina esim. masennukseen, vaan myös positiivisiin elämän käänteisiin. Kannattaa olla itelleen armollinen ja myöntää ettei tarvii olla mikään superihminen ja aina jaksaa vaan täysillä eteenpäin. On joskus hyvä pysähtyä ja miettiä tilannettaan. Nykyään varsinkin tuppaa kiire niin päälle, että väistämättäkin ihmiset voivat eri tavoin pahoin laiminlyödessään tärkeitä asioita. Eihän työn pitäisi koko elämäämme täyttää? Käteen kovasta työnteosta ei jää kuin laiha rahallinen korvaus tyhjennetystä elämästä. Miettikää jokainen kannattaako se. Mielestäni se ei kannata.

      Hyvä että sinä kirjoitit tänne:) Arvelisin ettet ole oikein täydessä tasapainossa -eihän tässä mitään erikoista vielä olekaan, sillä useimmiten ihmiset eivät ole kovin tasapainossa.. mutta se, että etsit sitä tasapainoa ja välität itsestäsi, se on aina positiivinen merkki!

      Ihmiselämässä on kasvu- ja kriisivaiheita. Silloin monet ongelmat joita ei ole pystynyt aiemmin ratkaisemaan, tulevat ajatuksiin uudestaan. Jos ei anna itselleen aikaa miettiä mistä on kysymys, mitä pitäisi tehdä.. kuka oikeastaan olen.. ne tulevat tavalla tai toisella uniin - tai sitten vievät tyystin parhaimmatkin unenlahjat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1696
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      270
      1250
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe